Wieża Quistorpa

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża Quistorpa
Wieża Quistorpa
Ruiny wieży Quistorpa
Nazwa niemiecka Quistorpturm
Wcześniejsze nazwy Johannes Quistorp Gedächtnis-Turm
Lokalizacja Las Arkoński
Projektant Franz Schwechten
Data budowy 1900-1904
[ Zobacz Wieża Quistorpa na mapie.]
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 171 z dnia 24 czerwca 2004[1]

Geolokalizacja: 53.464624,14.516184

Wieża Quistorpa (niem. Quistorpturm), wieża widokowa w Lesie Arkońskim zachowana obecnie w formie ruiny.

Stanowiąca punkt widokowy wieża została wybudowana w latach1900-1904 przez Martina Quistorpa ku pamięci jego ojca Johannesa Quistorpa, zmarłego w 1899 r. Stąd jej pełna nazwa „Wieża Pamięci Johannesa Quistorpa” (Johannes Quistorp Gedächtnis-Turm). Postawiono ją na wyniosłości południowej części Wzgórza Warszewskiego położonej na północny-wschód od usytuowanego poniżej byłego gospodarstwa Osowice (Gut Eckerberg). Arkadową podstawę wieży w kształcie rotundy zbudowanej z ciosów kamienia, w której wnętrzu mieściła się letnia kawiarnia, nakryto sklepieniem krzyżowym. Na jej dachu usytuowano taras widokowy na który prowadziły z obu stron kamienne schody. Na narożach tarasu umieszczono rzeźby alegoryczne z piaskowca przedstawiające symbole handlu i przemysłu, wykonane przez rzeźbiarza Ludwiga Manzla. [2] We wnętrzu rotundy umieszczono malowidła na szkle. W środkowej części podstawy wyrastała 47 metrowa wieża w stylu romańskiego gotyku ceglanego ozdobiona ceramicznym, glazurowanym detalem, zakończona krenelażem i zwieńczona kolejną wieżyczką z krenelażem. Ze szczytu wieży, z wysokości 117 metrów rozpościerał się daleki widok na dolinę Odry. [3]
W czasie drugiej wojny światowej została wykorzystana przez władze wojskowe do celów obrony przeciwlotniczej. Nieznane są okoliczności jej zniszczenia, prawdopodobnie została zbombardowana pod koniec wojny, lub wysadzona przez żołnierzy Wehrmachtu. Obecnie uznana za zabytek ruina otoczona jest porozrzucanymi wokół ceglanymi fragmentami budowli i resztkami rzeźb, w tym niekompletnej rzeźby Manzla przedstawiającej symbol handlu. [4] Poniżej ruiny od strony głównej drogi wejściowej zachowały się kamienne schody ułatwiające pokonanie stromego w tym miejscu wzniesienia.

Zabytek

Obiekt wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków pod numerem 171 (decyzja DZ-4200/31/O/2004 z dnia 24 czerwca 2004, nazwa na liście: wieża widokowa Quistorpa (ruina),otoczenie).

Wieża Quistorpa przed 1945

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml
  2. Poza tymi rzeźbami w pomieszczeniach podstawy wieży w jednej z nisz umieszczono marmurowe popiersie Johannesa Quistorpa oraz rzeźbę „Niewidomy na drodze” (Blinde am Wege), również wykonane przez Ludwiga Manzla; zob. H. Saran, Stettin nebst Umgebung, ein zuverlässiger Führer. Stettin ca 1913, s. 62-63.
  3. H. Saran, Stettin nebst Umgebung... op. cit, s. 63.
  4. Rzeźbę przedstawiającą alegorię przemysłu, którą podobnie jak drugą przedstawiającą alegorię handlu zrzucono z cokołu na ziemię prawdopodobnie po 1953 roku, została skradziona w nieznanych okolicznościach w 1996 roku; zob. M. Łuczak, Policja w walce o zabytki. Zbiór zagadnień z przeciwdziałania przestępczości przeciwko zabytkom. Katalog zabytków i dzieł sztuki utraconych z województwa zachodniopomorskiego. Szczecin 2011, s. 258-259. Dowodem tego, że rzeźby te stały na swoim miejscu jeszcze w latach pięćdziesiątych ub. wieku, czyli po skończeniu działań wojennych, są zdjęcia jednej z nich (alegoria handlu), przedstawione w publikacji Wydawnictwa Kurier-Press, Szczecin z rodzinnych albumów. Szczecin 2000, s. 210 (z 1949 r.), i 212 (z 1953 r.).

Bibliografia

  • Saran H., Stettin nebst Umgebung, ein zuverlässiger Führer. Stettin [1913].
  • Encyklopedia Szczecina. T. 2. Red. Tadeusz Białecki. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 2000.
  • Szczecin z rodzinnych albumów. Wydawnictwo Kurier-Press. Szczecin 2000.
  • Łuczak M., Policja w walce o zabytki. Zbiór zagadnień z przeciwdziałania przestępczości przeciwko zabytkom. Katalog zabytków i dzieł sztuki utraconych z województwa zachodniopomorskiego. Szczecin 2011.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk