Wielgowo

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielgowo
Wielgowo
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Nazwa niemiecka Augustwalde
Dzielnica Prawobrzeże


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.

Wielgowo (niem. Augustwalde) – część miasta[1] Szczecina na osiedlu Wielgowo-Sławociesze. Granice osiedla wyznaczają: w:droga krajowa nr 3, tory linii kolejowej Szczecin – Stargard oraz granica miasta. Od wschodu osiedle graniczy z gminą Kobylanka, a od północy z gminą Goleniów.

Wielgowo przed rozpoczęciem II wojny światowej znajdowało się w granicach powiatu nowogardzkiego (ówcześnie Kreis Naugard), w 1939 zostało włączone w granice Wielkiego Szczecina. Od 1945 przez 3 lata należało do powiatu gryfińskiego jako siedziba gminy Załom, w latach 1948-1954 ponownie w powiecie nowogardzkim, a w 1954 stało się częścią Szczecina. Miało wtedy status dzielnicy podmiejskiej. W 1972 stało się osiedlem miejskim[2].

Osiedle jest otoczone przez lasy Puszczy Goleniowskiej. Wielgowo jest osiedlem z zabudowaniami typu wiejskiego. Główne budynki znajdują się przy ulicy Bałtyckiej i na wschód od niej. Pozostałą część zajmują łąki i tereny rolnicze. Koło Wielgowa znajduje się osiedle Zdunowo. Obecnie trwa rozbudowa małego osiedla Błędów położonego przy północnej granicy osiedla, jego główną ulicą jest Sokolników. Głównymi ulicami dojazdowymi są: Tczewska z Dąbia, i prof. Tomasza Żuka (daw. Zdunowska) z Płoni. Komunikację zapewnia kolej: stacja „Szczecin Zdunowo” oraz linie autobusowe 73D, 73Z i pospieszna G.

Zobacz też

Przypisy

  1. Wielgowo. W: Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2010-05-06].
  2. gs24.pl, Szczecin i Stare Czarnowo - zapytają mieszkańców, [data dostępu 31 stycznia 2008]


Linki zewnętrzne200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego