Wielki Turniej Tenorów

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielki Turniej Tenorów - to operowy pojedynek na głosy, w którym co roku bierze udział kilkunastu śpiewaków z całego świata. Niczym rycerze wybierają sobie damę serca i dla niej tego jednego wieczoru śpiewają. Damy obecne na widowni odwdzięczają się śpiewakom, nagradzając najlepszych różami. Który tenor uzbiera więcej róż, ten pojedynek zwycięża.

Turniej Tenorów tradycyjnie zamyka sezon Opery na Zamku. Impreza cieszy się ogromną popularnością szczecinian. Co roku swoich sił przed szczecińską publicznością próbuje kilkunastu śpiewaków z całego świata. Wykonują dwa utwory – arię operową i lżejszą pozycję (aria operetkowa lub popularna pieśń). Impreza od pierwszej edycji w 1994 r. odbywa się na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. W 2012 r. wyjątkowo – z uwagi na remont zamku – zaplanowano konkurs w Teatrze Letnim.

Historia konkursu

Pierwszy turniej tenorów odbył się w 1994 r. (początkowo nieregularnie, a od 2000 r. co roku). W kolejnych Turniejach laureatami byli: Walery Kostin, Sylwester Kostecki, Tomasz Kuk, Paweł Skałuba, Igor Borko, Adam Zdunikowski, Dariusz Stachura, Piotr Zgorzelski, Bogusław Bidziński, Teodor Ilincai, Marius Manea, Vasyl Grokholskyi, Hector Lopez oraz Ji-Woon Kim.

ŹródłoIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny