Wielkie Miasto Szczecin

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielkie Miasto Szczecin (niem. Großstadt Stettin) – historyczna nazwa obszaru utworzonego uchwałą rządu niemieckiego 15 października 1939 r., w którego skład weszło 31 gmin powiatu Randow (Landkreis Randow), kilka gmin z powiatów Gryfino (Landkreis Greifenhagen) i Nowogard (Landkreis Naugard) oraz miasta: Police (Pölitz) i Dąbie (Altdamm). Obszar miasta powiększył się niemal 6-krotnie z 81 km² do 461 km².

kolor zielony - granice i obszar Szczecina po 1911 r., kolor czerwony - granice i obszar Wielkiego Miasta Szczecina (1939-1945), kolor niebieski - współczesne granice i obszar Szczecina, linia żółta - granica państwowa

Granice

Obszar Wielkiego Miasta Szczecina obejmował dzisiejsze granice miasta: włączono m.in. wszystkie wsie, obecne osiedla dzielnicy Prawobrzeże (bez Jezierzyc), fragment Międzyodrza na północ od autostrady Berlin – Szczecin (wówczas Reichsautobahn (RAB) 4a Berlin-Stettin, obecnie autostrada A6) oraz fragmenty gminy Kołbaskowo od wsi Siadło Dolne w linii prostej do Barnisławia, gminy Dobra od Stobna do Sławoszewa i gminy Police od wsi Bartoszewo do Siedlic. Poza granicami Wielkiego Szczecina znalazły się m.in. Kołbaskowo, Dołuje, Dobra, Tanowo i Jasienica. Niektóre źródła podają, że w skład Großstadt Stettin wchodził również fragment gminy Stepnica: głównie lasy nad Odrą na południe od wsi w:Stepnica.

Wielkie Miasto Szczecin w czasie II wojny światowej

W Policach działała wielka fabryka benzyny syntetycznej.

Wielkie Miasto Szczecin po roku 1945

Faktycznie Wielkie Miasto Szczecin przestało istnieć po zakończeniu II wojny światowej. Od 5 lipca 1945 obszar miasta stanowiły tylko osiedla obecnej dzielnicy Śródmieście (bez Międzyodrza) i wschodnie dzielnicy Zachód. Podczas kolejnych nabytków miasta, 4 października 1945, przyłączono pozostałe, poza Bezrzeczem i Skolwinem osiedla dzielnicy Zachód i Północ. W związku z likwidacją Enklawy Polickiej wieś Skolwin została częścią miasta 8 lipca 1946. W 1947 przyłączono Międzyodrze na północ od Kanału Leśnego. W 1948 po odbudowie zniszczonych mostów na Regalicy, przyłączona została większość prawobrzeżnych osiedli. Kolejne poszerzenie granic miasta o osiedla Bezrzecze, Sławociesze i Wielgowo nastąpiło 6 lat później. W 1964 przyłączony został Załom, a w 1972 Płonia, Śmierdnica i Jezierzyce. Obecnie powierzchnia miasta wynosi 301 km² (65% powierzchni Wielkiego Miasta Szczecina).

Miasta:200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego