Wilhelm Falbe

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wilhelm Falbe
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 3 grudnia 1882
Miejsce urodzenia Dębogóra (Eichberg)
Lata działalności 1909-?
Narodowość niemiecka


Wilhelm Falbe (1882- ) – niemiecki profesor gimnazjalny.

Życiorys

Friedrich Wilhelm August Falbe urodził się 3 grudnia 1882 roku w Dębogórze (Eichberg) jako syn rolnika Augusta Falbe. Od 1892 roku uczęszczał do Königliche Gymnasium w Strzelcach Krajeńskich (Friedeberg), które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 20 marca 1901 roku. Studiował filologię klasyczną i germanistykę na uniwersytecie w Monachium, Berlinie i w Greifswaldzie. Tam też 9 lutego 1907 roku zdał egzamin państwowy, uzyskując uprawnienia do nauczania języków klasycznych – greki i łaciny oraz języka niemieckiego w szkołach gimnazjalnych. Na uniwersytecie w Greifswaldzie 14 kwietnia 1909 roku złożył egzamin doktorski broniąc dysertacji „Studia Xenophontea”.

Falbe rozpoczął roczne seminarium 1 kwietnia 1907 roku w Pädagogischen Seminar przy Realgymnasium w Stralsundzie, skąd jeszcze w tym samym roku został skierowany do pracy w szczecińskim Gimnazjum Realnym im. Friedricha Wilhelma (Friedrich-Wilhelms-Realgymnasium). Zastępował przebywającego na urlopie profesora gimnazjalnego Bahlmanna. Od 6 sierpnia w nauczał w Königliche Pädagogium w Putbus. Następnie powrócił do Gimnazjum Realnego im. Friedricha Wilhelma w Szczecinie, gdzie jako nauczyciel stażysta (Probekandidat) odbył roczny okres próbny. Powierzono mu nauczanie języków – łaciny i niemieckiego. W roku 1909 został zatrudniony w Königl. Domgymnasium und Königl. Realgymnasium w Kołobrzegu na stanowisku nauczyciela pomocniczego (Hilfslehrer). Skąd przeniósł się w roku 1910 roku do Demmin, tam otrzymał posadę profesora gimnazjalnego (Oberlehrer) w Königliche Gymnasium.

Wilhelm Falbe był członkiem założonego w 1873 roku Pomorskiego Towarzystwa Filologicznego (Pommerscher Philologenverein). Brał udział w pierwszej wojnie światowej, zaś po zwolnieniu ze służby wojskowej 21 grudnia 1918 roku powrócił do nauczania w Königliche Gymnasium w Demmin.

Friedrich Wilhelm August Falbe 31 marca 1934 roku przeszedł w stan spoczynku.

Publikacje

• Studia Xenophontea. Gryphiae 1909 (Diss.).

Bibliografia

• Festschrift zur Einweihung des neuen Gymnasial-Gebäudes beim Königlichen Pädagogium in Putbus. Putbus 1908, s. 30.

• Jahresbericht des Friedrich-Wilhelms-Realgymnasiums (Friedrich-Wilhelms-Schule) zu Stettin. Stettin 1909, s. 20.

Linki zewnętrzne

Kwestionariusz osobowy Wilhelma Falbe w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung