Wojciech Soiński

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Ludwik Soiński (1948) – prawnik, sędzia i radca prawny, działacz opozycji w okresie PRL, były wicewojewoda szczeciński

Życiorys

Wojciech Ludwik Soiński urodził się 24 maja 1948 roku w Szczecinie. Jest synem Antoniego i Krystyny. W 1970 roku ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a trzy lata później aplikację sądową. Orzekał jako asesor i następnie sędzia w szczecińskim Sądzie Rejonowym.

W 1980 roku został członkiem „Solidarności”. Przewodniczył regionalnemu komitetowi założycielskiemu związku w sekcji pracowników wymiaru sprawiedliwości. Zasiadał następnie w centralnych władzach NSZZ „S” Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności” w Gdańsku.

W lutym 1982 roku z przyczyn politycznych usunięty ze stanowiska sędziego. Od 13 maja do 10 grudnia tego samego roku pozostawał internowany. Po zwolnieniu do 1990 roku pracował jako radca prawny, głównie w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych. Działał także w podziemiu, m.in. publikując w czasopismach drugiego obiegu.

W latach 1990-1995 pełnił funkcję wicewojewody szczecińskiego, następnie przez cztery lata kierował szczecińskim biurem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych. Od 1999 roku ponownie wykonuje zawód radcy prawnego w ramach własnej kancelarii.

Odznaczenia

Zasluzony Dzialacz.jpg
  • 2000 – Zasłużony Działacz KulturyBibliografia200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego