Wystawa Sztuki Polskiej w Szczecinie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wystawa Sztuki Polskiej w Szczecinie - Polish Kunst - wystawa która odbyła się w Szczecinie w dniach 19 stycznia-15 lutego 1936 r.

Wystawa przywieziona do Szczecina w ramach działań podjętych przez Towarzystwo Szerzenia Sztuki Polskiej wśród Obcych. Z inicjatywy jego przewodniczącego Mieczysława Tretera w latach trzydziestych XX wieku na terenie Niemiec, między innymi w Berlinie i Dreźnie, zorganizowano wystawy ukazujące dorobek polskich artystów.

Na otwarciu wystawy zebrali się wszyscy najważniejsi szczecińscy notable: nadprezydent i gauleiter Prowincji Pomorze Franz Schwede-Coburg, będący najwyższym przywódcą NSDAP w regionie, nadburmistrz Werner Faber, kierownicy miejskich instytucji, funkcjonariusze wojskowi oraz przedstawiciele organizacji młodzieżowych NSDAP, takich jak Hitlerjugend czy Związek Niemieckich Dziewcząt. Stronę polską reprezentował zaś m. in. kurator wystawy - Mieczysław Treter oraz Konsul RP w Szczecinie – Heliodor Sztark. Uroczysta inauguracja ekspozycji sztuki polskiej dała możliwość podkreślenia przez obie strony woli kontynuowania polsko-niemieckiego zbliżenia zapoczątkowanego w styczniu 1934 roku. Schwede-Coburg w swoim przemówieniu stwierdził, że wystawa wesprze „dalej przyjacielskie stosunki między Polską a Niemcami i je zacieśni, i umocni ku dobrodziejstwu i szczęściu obu narodów”. W podobnym tonie wypowiadał się doktor Treter, a także konsul Sztark, który określił ekspozycję mianem „kamienia budulcowego zgody” pomiędzy obydwoma państwami.

Uroczyste otwarcie wystawy okazało się ogromnym sukcesem; pojawili się na nim bowiem nie tylko najważniejsi przedstawiciele miejscowych władz, ale także tłumnie przybyli mieszkańcy Szczecina i innych miast pomorskich. Zainteresowanie polską ekspozycją nie malało, a przeciwnie ― w niedługim czasie stała się ona jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych zarówno w mieście, jak i całej prowincji pomorskiej. Przez cały okres jej trwania obejrzało ją ogółem 3000 osób, w tym liczne grupy niemieckiej młodzieży, między innymi studentów z Greifswaldu i Lauenburga (obecnie Lębork).[1]

Na ekspozycji zaprezentowano przede wszystkim grafiki, drewniane rzeźby, a także różnego rodzaju tkaniny. Wśród eksponatów znalazły się prace współczesnych polskich artystów: Xawerego Dunikowskiego, Alfonsa Karnego, Janiny Konarskiej, Stefana Mrożewskiego, Władysława Skoczylasa oraz Leona Wyczółkowskiego. Wiele zaprezentowanych na wystawie prac zakupili zwiedzający, w tym przedstawiciele miejscowej elity.

Wystawa nie tylko wzmacniała relacje kulturalne pomiędzy Polską a Niemcami, ale również stosunki polityczne, o czym świadczyły chociażby działania Konsula RP Heliodora Sztarka, który sukces wystawy starał się wykorzystać w celach propagandowych, organizując 27 stycznia 1936 r. przyjęcie dla 80 osób pomorskiego establishmentu.

Przypisy

  1. W. Skóra, Konsulat RP w Szczecinie w latach 1925-1939, Słupsk 2001, s. 190.

Bibliografia

  • Andrzejewska K. Wystawa sztuki polskiej w przedwojennym Szczecinie: relacja "Pommersche Zeitung". "Szczeciner" 2013, nr 3, s. 14-17.
  • Skóra W. Konsulat RP w Szczecinie w latach 1925-1939. Słupsk 2001.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: dr Anna Lew-Machniak