Wystawa "Złoty wiek Pomorza"

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(Przekierowano z Złoty wiek Pomorza)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wystawa stała „Złoty wiek Pomorza”
Wystawa stała „Złoty wiek Pomorza”
fot. Arkadiusz Piętak
Autor Monika Frankowska-Makała (kurator wystawy)
Lokalizacja Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Tradycji Regionalnych, oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27, Szczecin
Data powstania 18 listopada 2011
Wymiary {{{wymiary}}}

Wystawa „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku” otwarta została 18 listopada 2011 roku jako stała ekspozycja w Muzeum Tradycji Regionalnych, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie. Powstała ona w ramach projektu realizowanego wspólnie z Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie, dofinansowanego z programu INTERREG IV A. Kuratorem wystawy jest Monika Frankowska-Makała, a autorem aranżacji profesor szczecińskiej Akademii Sztuki - Waldemar Wojciechowski.

Wystawa poświęcona jest sztuce na dworze Gryfitów w okresie jej największego rozkwitu, który rozpoczął się wraz z panowaniem Bogusława X. Książę związał się z Polską poprzez małżeństwo z Anną Jagiellonką, a także zapewnił swemu państwu wysoki status, zdobywając w 1521 r. godność lennika cesarskiego. Swój autorytet Gryfici opierali nie tyle na sile militarnej, ile na tworzeniu wokół siebie aury bogactwa i demonstrowaniu swego znaczenia m.in. poprzez fundacje artystyczne. Wprawdzie po wygaśnięciu dynastii w 1637 r. spuścizna po książętach została podzielona między ich spadkobierców i w dużej mierze rozproszona, jednak prezentowane na wystawie dzieła sztuki dają świadectwo niezwykłego znaczenia pomorskiego dworu książęcego jako ośrodka kultury i sztuki.

Jednym z najcenniejszych spośród prezentowanych obiektów jest ”Portret księcia pomorskiego Filipa I” pędzla Lucasa Cranacha Młodszego z 1541 r. Unikatowym zabytkiem kultury dworskiej jest także „Drzewo genealogiczne książąt pomorskich”, siedmiometrowej długości obraz Corneliusa Krommeny’ego z 1598 r. Niezwykle ważną część ekspozycji stanowią wydobyte po drugiej wojnie światowej z krypty szczecińskiego zamku stroje i klejnoty, ze słynną wysadzaną diamentami egretą księcia Franciszka I.

W trakcie przygotowań do wystawy wiele zabytków poddanych zostało gruntownej konserwacji, zadbano też o nowoczesną infrastrukturę wystawienniczą, profesjonalne gabloty i oświetlenie, pozwalające, przy zachowaniu odpowiednich warunków konserwatorskich, wydobyć piękno renesansowych dzieł sztuki. Obok zapewnienia cennym dziełom sztuki odpowiedniej oprawy głównym zamierzeniem twórców wystawy było przybliżenie widzom kluczowych zagadnień historii, kultury i sztuki Pomorza i przedstawienie ich w formie zrozumiałej dla współczesnego odbiorcy. Wykorzystano w tym celu prezentacje multimedialne, a także audioprzewodnik, dostępny w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. Muzeum przygotowało także ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, m.in. zeszyty z zadaniami dla młodych widzów odwiedzających wystawę. Wystawie towarzyszy obszerny katalog.

Nagrody

W 2012 roku wystawa „Złoty wiek Pomorza” otrzymała przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę dla najlepszej wystawy historycznej w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2011.

Bibliografia

  • Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku / Das goldene Zeitalter Pommerns. Kunst am Hofe der pommerschen Herzöge im 16. und 17. Jahrhundert, red. R. Makała, Szczecin: Muzeum Narodowe w Szczecinie 2013.

Zobacz też

GaleriaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Monika Frankowska-Makała