Zajazd Szmaragd

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zajazd Szmaragd (niem. Katharinenhof) - popularny do niedaswna lokal gastronomiczny, posiadający również bazę noclegową (20 miejsc) położony na terenie „Rezewatu Przyrody Zdroje” przy Jeziorze Szmaragdowym.

Historia

Pierwsze zabudowania w tym miejscu powstały w 1783 r., kiedy to Ludwik Mohring wzniósł tu folwark wraz z dworem i nadał mu, na cześć swej żony, nazwę Katharinenhof (Dwór Katarzyny). Pod koniec XIX w. dwór stał się własnością cementowni „Stern”;, która urządziła w nim kwatery dla robotników zatrudnionych w pobliskiej kopalni kredy. Po II wojnie światowej budynek został przebudowany na lokal gastronomiczny z możliwością noclegui. W pobliżu Zajazdu znajdują się pomniki przyrody: cis Warcisław i Dęby Książęce (Prinzeneiche).

Obecnie (stan na 18.04.2015), zajazd jest niezagospodarowany i zwyczajnie popada w ruinę. Według informacji prasowej z 2014 roku zajazd po przebudowie będzie otwarty na początku 2016 roku.

Zobacz też

Linki zewnętrzne200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego