Zamek książąt szczecińskich (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obwoluta książki Wojciecha Myślenickiego (1969)

Zamek książąt szczecińskich (1971) – drugi program telewizyjny z cyklu Szkice pomorskie. Podstawą scenariusza była wydana w 1969 roku przez Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne w Szczecinie książka znanego szczecińskiego historyka Wojciecha Myślenickiego. W programie obok autora książki udział wzięli pracownicy Przedsiębiorstwa Konserwacji Zabytków w Szczecinie.

Wojciech Myślenicki opowiadał o dziejach dynastii książąt szczecińskich i pomorskich oraz o latach świetności i zmierzchu ich siedziby - Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zagadnienia związane z architekturą zamku, od czasów najdawniejszych do czasów współczesnych (budowa obiektu, liczne zniszczenia na przestrzeni wieków i ich odbudowa), omówił historyk sztuki i kierownik Pracowni Historycznej Przedsiębiorstwa Konserwacji Zabytków w Szczecinie, dr Zbigniew Radacki. Dzieje wzgórza zamkowego oraz badania archeologiczne prowadzone na terenie kompleksu zamkowego przedstawił dr Eugeniusz Cnotliwy, kierownik Pracowni Archeologicznej PKZ. O pracach zabezpieczających zamek po zniszczeniach wojennych, o nowym przeznaczeniu odbudowanych wnętrz (m.in. Sala Bogusława X, sale wystawowe, krypty, kawiarnia, winiarnia), a także o planach dalszej renowacji zamku i jego przyszłym zagospodarowaniu, mówił inż. architekt Stanisław Latour, główny projektant odbudowy szczecińskiego zamku. Kulturotwórczą rolę siedziby książąt szczecińskich na przestrzeni wieków, ze specjalnym uwzględnieniem działalności muzycznej, przedstawił red. Zbigniew Pawlicki.

Wypowiedzi prelegentów wzbogacono archiwalnymi zdjęciami i materiałami filmowymi oraz tekstami historycznymi, które czytał aktor Państwowych Teatrów Dramatycznych w Szczecinie, Bohdan Albert Janiszewski.Informacje o programieKsiążęta Pomorza Zachodniego

(rys. Maksymilian Szoc)Zamek szczeciński na przestrzeni latŹródła

  • Materiały ze zbiorów Andrzeja Androchowicza
  • Fotografie ze zbiorów Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl
  • Fotografie ze zbiorów Muzeum Narodowego w SzczecinieIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz