Zdunowo

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdunowo
Zdunowo
Wiata na dworcu Szczecin Zdunowo
Nazwa niemiecka Hohenkrug bei Augustwalde
Dzielnica Prawobrzeże

Zdunowo (niem. Hohenkrug bei Augustwalde) – część miasta[1] Szczecina na osiedlu Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo.

Historia

Zdunowo jako oddzielna dzielnica Szczecina nie istniała do 1945 roku, jej nazwa Hohenkrug bei Augustwalde, pochodziła od nazwy XIX dworca Hohenkrug, który nazwano tak ze względu na bliskość dawnej książęcej papierni w Strudze (niem. Hohenkrug) i średniowieczną karczmę o tej samej nazwie przy skrzyżowaniu dzisiejszej Szosy Stargardzkiej i ul. Przylesie. Od dworca do papierni prowadził prosty trakt, przekształcony następnie w ul. Żuka, która wraz z ul. Sokołowskiego stanowią jedyne arterie nowej dzielnicy.

W 1846 roku Towarzystwo Kolei Żelaznej Berlińsko-Szczecińskiej (niem. Berlin-Stettiner Eisenbahn Gesellschaft) oddało do użytku odcinek łączący Dąbie ze Stargardem. Dworzec w Zdunowie powstał na przełomie XIX i XX wieku, wraz z rozbudową wsi Wielgowo. Dworzec otrzymał nazwę Hohenkrug, ze względu na bliskość starej papierni w Strudze (nm. Hohenkrug) oraz nazwę pobliskiej, znanej karczmy Tom hohen Kroge. W 1890 roku zmarł szczeciński kupiec Ferdinand Karkutsch, który w testamencie przeznaczył swój majątek na budowę szpitala przeciwgruźliczego w lesie koło Wielgowa (obecnie Zdunowo). Budowę szpitala rozpoczęto dopiero w 1915 roku, do tego czasu ze zdeponowanych pieniędzy narosły duże odsetki, które pozwoliły zrealizować przedsięwzięcie. W 1932 roku ukończono sanatorium przeciwgruźlicze i szpital na 261 łóżek. Przy czym istniała możliwość rozbudowy do 330 łóżek. Zbudowano również całe zaplecze gospodarcze dla szpitala oraz domy dla personelu. W całym osiedlu wraz z pacjentami i personelem medycznym przebywało łącznie około 470 osób. W 1939 roku osiedle, które dotąd wchodziło w skład powiatu nowogardzkiego stało się dzielnicą Szczecina. Podczas II wojny światowej w Zdunowie funkcjonował obóz dla pracowników przymusowych pracujących na potrzeby kolei. W marcu 1945 roku klinika w Zdunowie nie została zniszczona podczas natarcia na Dąbie i potem pełniła rolę szpitala wojskowego. Po wojnie do 1954 roku osiedle znów przyłączono do powiatu nowogardzkiego, a następnie ponownie do Szczecina. W 1990 roku dzielnicę zamieszkiwało 50 stałych mieszkańców. Obecne Zdunowo jest najmniejszą dzielnicą Szczecina, tworzą je dwa bloki z lat 70-tych przy ul. Sokołowskiego, zamieszkałe głównie przez personel szpitala. Przy blokach znajduje się jeden mały sklep spożywczy, kolejny oraz sklep mięsny znajduje się przy dworcu na ul. Tomasza Żuka.

Przypisy

  1. Zdunowo. W: Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2010-05-06].

Zobacz też

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Marek Łuczak