Śmierdnica: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „Pod koniec XIII wieku wieś, wymieniana w źródłach od 1183 roku, była własnością zakonu cystersów z Kołbacza, z nadania księcia szczecińskiego w [...”)
 
 
(Nie pokazano 6 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Pod koniec [[XIII wiek]]u wieś, wymieniana w źródłach od [[1183]] roku, była własnością zakonu cystersów z Kołbacza, z nadania księcia szczecińskiego w [[1283]] roku. W [[1309]] roku nadanie zostało potwierdzone przez księcia [[Otton I|Ottona I]]. W [[XIV wiek]]u cystersi przenieśli wieś na prawo niemieckie nadając jej nazwę Muhlenbeck (istnieje też pogląd, że cystersi założyli nową wieś obok starej i ta przejęła nazwę Muhlenbeck). Własnością cystersów wieś pozostawała do [[1534]] roku, to jest do czasu zwyciętwa reformacji na Pomorzu. Wówczas Śmierdnicę włączono do domeny państwowej w Kołbaczu. W [[1628]] roku w Śmierdnicy gospodarowało 5 zagrodników. Była tam również kuźnia i dwóch tkaczy. Od [[XVIII wiek]]u nastąpił rozwój wsi i w tamtym stuleciu było tam 8 rodzin chłopskich, 5 zagrodniczych 7 chałupników i kuźnia. Ogółem we wsi było 35 domów mieszkalnych. W 1868 roku było 64 domów i 580 mieszkańców, W tym czasie we wsi założono cegielnię i kopalnię węgla brunatnego działającego w pobliskim Kłobucku. W 1925 roku w osadzie mieszkało 704 osoby w 115 domach. W latach 1818-1939 Śmierdnica wchodziła w skład powiatu Gryfino.
__NOTOC__{{Dzielnica2 infobox
|dzielnica_nazwa      = Śmierdnica
|dzielnica_grafika    = dzielnica_brak2.jpg
|opis_zdjecia        = {{Pomoz_foto_obiekt}}
|status              = [[część miasta]]
|dzielnica            = [[Prawobrzeże]]
|w_granicach_miasta  =
|powierzchnia        =
|nazwa_niemiecka      = Mühlenbeck
|nazwa_dawna          = Smerdnica
|populacja            =
|mapa_link          =
|commons      =
}}
'''Śmierdnica''' (niem. ''Mühlenbeck'') – peryferyjna [[część miasta]]<ref>{{cytuj stronę|url=http://www.stat.gov.pl/broker/access/performSearch.jspa?searchString=P%C5%82onia&level=miejscSkl&wojewodztwo=396&powiat=6031&gmina=&miejscowosc=&advanced=true|tytuł=Płonia|praca=Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju|opublikowany=Główny Urząd Statystyczny|język=pl|data dostępu=2010-05-06}}</ref>Szczecina na osiedlu [[Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce]] położona w wąwozie [[Góry Bukowe|Gór Bukowych]] za [[Płonia|Płonią]], po zachodniej stronie szosy prowadzącej ze Szczecina do Pyrzyc i dalej do Myśliborza i Gorzowa Wlkp. Wraz z osiedlami [[Jezierzyce]] i [[Płonia]] tworzy wspólną Radę Osiedla [[Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce]].
==Historia==
Pod koniec [[XIII wiek]]u wieś, wymieniana w źródłach od [[1183]] roku, była własnością zakonu cystersów z Kołbacza, z nadania księcia szczecińskiego w [[1283]] roku. W [[1309]] roku nadanie zostało potwierdzone przez księcia [[Otton I|Ottona I]]. W [[XIV wiek]]u cystersi przenieśli wieś na prawo niemieckie nadając jej nazwę Mühlenbeck (istnieje też pogląd, że cystersi założyli nową wieś obok starej i ta przejęła nazwę Mühlenbeck). Własnością cystersów wieś pozostawała do [[1534]] roku, to jest do czasu zwycięstwa reformacji na Pomorzu. Wówczas Śmierdnicę włączono do domeny państwowej w Kołbaczu. W [[1628]] roku w Śmierdnicy gospodarowało 5 zagrodników. Była tam również kuźnia i dwóch tkaczy. Od [[XVIII wiek]]u nastąpił rozwój wsi i w tamtym stuleciu było tam 8 rodzin chłopskich, 5 zagrodniczych 7 chałupników i kuźnia. Ogółem we wsi było 35 domów mieszkalnych. W 1868 roku było 64 domów i 580 mieszkańców, W tym czasie we wsi założono cegielnię i kopalnię węgla brunatnego działającego w pobliskim Kłobucku. W 1925 roku w osadzie mieszkało 704 osoby w 115 domach. W latach 1818-1939 Śmierdnica wchodziła w skład powiatu Gryfino.
 
Słowiańska nazwa wsi Śmierdnica wywodzi się od fetoru zmarłych, grzebanych na wielkim cmentarzysku położonym w okolicy dawnej wsi. Wg. Giesebrechta, było to cmentarzysko pierwszych [[Gryfici|Gryfitów]], wg. Piskorskiego, na cmentarzysku tym grzebano zwłoki niemieckich najeźdźców na słowiańskie
plemiona.
==Zobacz też==
* [[Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce]]
{{Przypisy |stopień= ===}}
==Linki zewnętrzne==
* [http://osiedla.szczecin.pl/osiedla/chapter_38241.asp Plan osiedla Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce na stronie Urzędu Miasta Szczecin]
 
{{Części miasta}}
[[Kategoria:Części miasta]]

Aktualna wersja na dzień 09:34, 26 kwi 2013

Śmierdnica
Śmierdnica
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Dawna nazwa Smerdnica
Nazwa niemiecka Mühlenbeck
Dzielnica Prawobrzeże

Śmierdnica (niem. Mühlenbeck) – peryferyjna część miasta[1]Szczecina na osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce położona w wąwozie Gór Bukowych za Płonią, po zachodniej stronie szosy prowadzącej ze Szczecina do Pyrzyc i dalej do Myśliborza i Gorzowa Wlkp. Wraz z osiedlami Jezierzyce i Płonia tworzy wspólną Radę Osiedla Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce.

Historia

Pod koniec XIII wieku wieś, wymieniana w źródłach od 1183 roku, była własnością zakonu cystersów z Kołbacza, z nadania księcia szczecińskiego w 1283 roku. W 1309 roku nadanie zostało potwierdzone przez księcia Ottona I. W XIV wieku cystersi przenieśli wieś na prawo niemieckie nadając jej nazwę Mühlenbeck (istnieje też pogląd, że cystersi założyli nową wieś obok starej i ta przejęła nazwę Mühlenbeck). Własnością cystersów wieś pozostawała do 1534 roku, to jest do czasu zwycięstwa reformacji na Pomorzu. Wówczas Śmierdnicę włączono do domeny państwowej w Kołbaczu. W 1628 roku w Śmierdnicy gospodarowało 5 zagrodników. Była tam również kuźnia i dwóch tkaczy. Od XVIII wieku nastąpił rozwój wsi i w tamtym stuleciu było tam 8 rodzin chłopskich, 5 zagrodniczych 7 chałupników i kuźnia. Ogółem we wsi było 35 domów mieszkalnych. W 1868 roku było 64 domów i 580 mieszkańców, W tym czasie we wsi założono cegielnię i kopalnię węgla brunatnego działającego w pobliskim Kłobucku. W 1925 roku w osadzie mieszkało 704 osoby w 115 domach. W latach 1818-1939 Śmierdnica wchodziła w skład powiatu Gryfino.

Słowiańska nazwa wsi Śmierdnica wywodzi się od fetoru zmarłych, grzebanych na wielkim cmentarzysku położonym w okolicy dawnej wsi. Wg. Giesebrechta, było to cmentarzysko pierwszych Gryfitów, wg. Piskorskiego, na cmentarzysku tym grzebano zwłoki niemieckich najeźdźców na słowiańskie plemiona.

Zobacz też

Przypisy

  1. Płonia. W: Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2010-05-06].

Linki zewnętrzne