Abraham Battus

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abraham Battus (1606-1674) – luterański teolog, pastor i generalny superintendent w Greifswaldzie.

Życiorys

Abraham Battus urodził się 29 września 1606 roku w Greifswaldzie. Był synem teologa i profesora Bartholomäusa Battusa. Nauki pobierał w szkole miejskiej. W 1625 roku wyjechał do Rostocku studiować teologię. Od 1628 roku kontynuował studia w Królewcu (teologię i filozofię). W 1632 roku otrzymał posadę profesora logiki i metafizyki na uniwersytecie w Greifswaldzie.
W 1650 roku został profesorem teologii oraz pastorem w kościele św. Jakuba. W 1662 roku gubernator Karol Gustaw Wrangel powierzył mu funkcję generalnego superintendenta szwedzkiego
Pomorza i Rugii[1]. Urząd sprawował z zaangażowaniem do śmierci. Podobnie jak Barthold von Krakevitz był niechętny kalwinom i działał w interesie ortodoksyjnych luteran.
Był przeciwny rozpowszechnianiu kalwińskiej i socyniańskiej nauki. Jako człowiek był ambitny i skromny. Pełnił funkcje kanclerza, rektora i dziekana wydziału filozoficznego greifswaldzkiego uniwersytetu[2].

Zmarł 23 września 1674 roku w Greifswaldzie.


Przypisy

  1. Honores Inaugurales Viri [...] Dn. Abrahami Batti, S.S. Theologiae Doctoris [...] Cum Auspice Deo a Sacra Regia Majestate Sueciae Per Rugiam & citeriorem Pomeraniam Superattendens Generalis [...] constitueretur […]. Gryphiswaldiae: Doischer, 1662
  2. Die Rektoren der Universität


Bibliografia

  • Häckermann, Adolf. Battus, Bartholomäus. W: Allgemeine Deutsche Biographie. Bd. 2. Leipzig: Duncker & Humblot, 1875, s. 134–135.
  • Vanselow, Amandus Karl. Gelehrtes Pommern Oder Alphabetische Verzeichniß Einiger in Pommern Gebohrnen Gelehrten [...]. Stargard: Tiller, 1728, s. 5-7.