Adolf Jaskowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 6: Linia 6:
 
|funkcja= nauczyciel
 
|funkcja= nauczyciel
 
|urodziny_data= [[14 stycznia]] [[1849]]  
 
|urodziny_data= [[14 stycznia]] [[1849]]  
|urodziny_miejsce= Mirachowo  
+
|urodziny_miejsce= Mirachowo (Pojezierze Kaszubskie)
|smierc_data=nieznana
+
|smierc_data=?
|smierc_miejsce=
+
|smierc_miejsce=?
|miejsce_spoczynku=
+
|miejsce_spoczynku=?
|lokalizacja_grobu=
+
|lokalizacja_grobu=?
 
|lata_dzialalnosci= 1869-1891
 
|lata_dzialalnosci= 1869-1891
 
|tytuly=
 
|tytuly=
Linia 18: Linia 18:
 
}}
 
}}
  
'''Adolf Jaskowski (1849-?)''' – nauczyciel
+
'''Adolf Jaskowski (1849-?)''' – nauczyciel gimnazjalny.
  
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
  
Adolf Jaskowski urodził się [[14 stycznia]] [[1849]] roku w Mirachowie (niem. ''Mirchau'') na Pojezierzu Kaszubskim. Uczęszczał do Königliche Lehrer-Seminar w Kościerzynie (niem. ''Berent'').
+
Adolf Jaskowski urodził się [[14 stycznia]] [[1849]] roku we wsi Mirachowo (''Mirchau'') na Pojezierzu Kaszubskim. Uczęszczał do ''Königliches Lehrer-Seminar'' w Kościerzynie (''Berent''), które ukończył [[20 października]] [[1869]] roku. W Królewcu przystąpił [[4 października]] [[1881]] roku do egzaminu państwowego, po zdaniu którego uzyskał uprawnienia do nauczania języków - łaciny i francuskiego w szkołach średnich. W latach 1869–1882 uczył jako nauczyciel w różnych szkołach na terenie Prowincji Poznańskiej, Prus Zachodnich i Prowincji Nadreńskiej.  
 
 
[[20 października]] [[1869]] roku zdał egzamin nauczycielski.  
 
[[4 października]] [[1881]] roku w Królewcu przystąpił do egzaminu państwowego, który uprawniał go do nauczania języków: łaciny i francuskiego w szkołach średnich. W latach 1869–1882 uczył jako nauczyciel w różnych szkołach na terenie Prowincji Poznańskiej, Prus Zachodnich i Prowincji Nadreńskiej.  
 
  
W roku [[1882]] przeniósł się do [[Szczecin]]a, gdzie został zatrudniony we Friedrich-Wilhelms-Schule jako zastępca nauczyciela szkoły przygotowawczej Otto Bootza na okres od sierpnia do września. Jeszcze w tym samym roku dyrekcja [[Stadtgymnasium]] przeprowadziła reorganizację polegającą na podzieleniu klas pierwszych szkoły przygotowawczej. Jedno z nowo powstałych stanowisk nauczyciela szkoły przygotowawczej objął Adolf Jaskowski. Powierzono mu nauczanie religii, geografii, języka niemieckiego, rachunków, czytania i pisania.  
+
Ostatecznie Jaskowski został zatrudniony w roku [[1882]] w szczecińskim Gimnazjum Realnym im. Fryderyka Wilhelma (''Friedrich-Wilhelms-Schule'') jako zastępca nauczyciela szkoły przygotowawczej Otto Bootza na okres od sierpnia do września. Jeszcze w tym samym roku dyrekcja Gimnazjum Miejskiego ([[Stadtgymnasium]]) przeprowadziła reorganizację polegającą na podzieleniu klas pierwszych szkoły przygotowawczej. Jedno z nowo powstałych stanowisk nauczyciela szkoły przygotowawczej objął Adolf Jaskowski. Powierzono mu nauczanie religii, geografii, języka niemieckiego, rachunków, czytania i pisania.  
  
W roku [[1887]] Jaskowski przeniósł się do [[Schiller-Realgymnasium|Städtische Realymnasium in der Schillerstrasse]], gdzie zastąpił chorego nauczyciela Haacka. Uczył w nim geografii i pisania, zaś jako wychowawca sprawował opiekę nad klasą drugą i trzecią.
+
W roku [[1887]] Jaskowski został przesunięty do Gimnazjum Realnego przy ulicy Schillera ([[Schiller-Realgymnasium|Städtische Realymnasium in der Schillerstrasse]]), gdzie początkowo zastąpił niedomagającego nauczyciela Haacka. Po czym dyrekcja zatrudniła go na stałe w szkole przygotowawczej. Uczył w nim geografii i pisania, zaś jako wychowawca sprawował opiekę nad klasą drugą i trzecią.
  
Problemy zdrowotne spowodowały, że Adolf Jaskowski [[1 października]] [[1891]] roku przeszedł w stan spoczynku.
+
Powtarzające się problemy zdrowotne spowodowały, że Adolf Jaskowski [[20 listopada]] [[1891]] roku przeszedł w stan spoczynku.
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
*XIV. Programm des Stadtgymnasium zu Stettin. Ostern 1883. Stettin 1883, s. 22.
+
*XIV. Programm des Stadtgymnasiums zu Stettin. Ostern 1883. Stettin 1883, s. 22.
  
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==

Wersja z 16:58, 15 lut 2021

Adolf Jaskowski
nauczyciel
Data urodzenia 14 stycznia 1849
Miejsce urodzenia Mirachowo (Pojezierze Kaszubskie)
Data śmierci ?
Miejsce śmierci ?
Miejsce spoczynku ?
Lata działalności 1869-1891


Adolf Jaskowski (1849-?) – nauczyciel gimnazjalny.

Życiorys

Adolf Jaskowski urodził się 14 stycznia 1849 roku we wsi Mirachowo (Mirchau) na Pojezierzu Kaszubskim. Uczęszczał do Königliches Lehrer-Seminar w Kościerzynie (Berent), które ukończył 20 października 1869 roku. W Królewcu przystąpił 4 października 1881 roku do egzaminu państwowego, po zdaniu którego uzyskał uprawnienia do nauczania języków - łaciny i francuskiego w szkołach średnich. W latach 1869–1882 uczył jako nauczyciel w różnych szkołach na terenie Prowincji Poznańskiej, Prus Zachodnich i Prowincji Nadreńskiej.

Ostatecznie Jaskowski został zatrudniony w roku 1882 w szczecińskim Gimnazjum Realnym im. Fryderyka Wilhelma (Friedrich-Wilhelms-Schule) jako zastępca nauczyciela szkoły przygotowawczej Otto Bootza na okres od sierpnia do września. Jeszcze w tym samym roku dyrekcja Gimnazjum Miejskiego (Stadtgymnasium) przeprowadziła reorganizację polegającą na podzieleniu klas pierwszych szkoły przygotowawczej. Jedno z nowo powstałych stanowisk nauczyciela szkoły przygotowawczej objął Adolf Jaskowski. Powierzono mu nauczanie religii, geografii, języka niemieckiego, rachunków, czytania i pisania.

W roku 1887 Jaskowski został przesunięty do Gimnazjum Realnego przy ulicy Schillera (Städtische Realymnasium in der Schillerstrasse), gdzie początkowo zastąpił niedomagającego nauczyciela Haacka. Po czym dyrekcja zatrudniła go na stałe w szkole przygotowawczej. Uczył w nim geografii i pisania, zaś jako wychowawca sprawował opiekę nad klasą drugą i trzecią.

Powtarzające się problemy zdrowotne spowodowały, że Adolf Jaskowski 20 listopada 1891 roku przeszedł w stan spoczynku.

Bibliografia

  • XIV. Programm des Stadtgymnasiums zu Stettin. Ostern 1883. Stettin 1883, s. 22.

Linki zewnętrzne