Akcent rzeźbiarski Para tańcząca (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Akcent rzeźbiarski "Para tańcząca"
Akcent rzeźbiarski "Para tańcząca"
Autor Ryszard Chachulski
Lokalizacja Teatr Letni
Data powstania 1974
Materiał Beton, żywica (rzeźba), beton, płyty z piaskowca (cokół)
Wymiary {{{wymiary}}}


Lokalizacja

Akcent rzeźbiarski „Para tańcząca” autorstwa Ryszarda Chachulskiego znajduje się w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec w Parku im. Jana Kasprowicza, po prawej stronie widowni, wkomponowana w tło jeziora Rusałka.

Opis

Akcent rzeźbiarski o dynamicznej kompozycji figuralnej, przedstawiający tańczącą parę. Pierwszoplanowa postać tancerki ubrana jest w szeroką spódnicę ozdobioną kwiatami i uchwycona w pozycji odchylonej ku tyłowi z wysoko podniesioną do góry lewą nogą. Postać tancerza, z pochyloną do przodu głową, przytrzymuje partnerkę w pasie. Całość ustawiona na szerokim cokole na planie kwadratu w miejscu nasłonecznionym. Dynamiki postaciom nadaje naturalne światło słoneczne zmienne o każdej porze dnia.

Historia

Akcent rzeźbiarski Para tańcząca został wykonany w 1974 r. na zlecenie władz miasta i stanowi jeden z kilku elementów rzeźbiarskich usytuowanych na terenie Teatru Letniego. Montażu akcentu rzeźbiarskiego o pierwotnym tytule „Taniec” , nazywanego popularnie „Parą tańczącą”, dokonali pracownicy Zarządu Nabrzeży i Melioracji Miejskich, a także żołnierze z 5. Pułku Kołobrzeskiego. Początkowo rzeźba wykonana była z blachy miedzianej. Na skutek dewastacji uległa zniszczeniu latem 2000 r. W pierwszych miesiącach 2001 roku, na zlecenie Zakładu Usług Komunalnych, została zrekonstruowana (wyk. Grzegorz Sztuk). Wtedy też skradzione metalowe pokrycie zastąpiono żywicą imitującą miedź. Wkomponowana w mur oporowy, zamyka prawą przestrzeń amfiteatru. Dobrze prezentuje się na tle jeziora Rusałka.

Wymiary i materiał

Beton, żywica (rzeźba), beton, płyty z piaskowca (cokół), wys. 250 cm (z podstawą ok. 350 cm).

Zdjęcia akcentu rzeźbiarskiego z różnej perspektywy

(fot.Ewa Bączkowska)Ciekawostki

  • Niektóre źródła podają nazwę "Tancerze", "Tancerki", "Tancerka", "Tańcząca para"Bibliografia

  • Relacja Stanisława Biżka nagrana w Szczecinie 26 września 2007 r. W zbiorach autora.
  • 6 efektownych rzeźb ozdobi Teatr Letni. "Kurier Szczeciński". 1974, nr 35 (9135), s. 8.
  • Podgajna, Ewa. Kolega koledze. "Gazeta na Pomorzu". 2001, nr 76, s. 3.
  • Szczecin - miasto. Pomniki, rzeźby plenerowe, tablice pamiątkowe. Dokumentacja Miejskiego Konserwatora Zabytków, Szczecin 1996, karta ewidencyjna nr 23.
  • (Up). Teatr Letni coraz bliżej. "Kurier Szczeciński". 1974, nr 20 (9120), s. 2.
  • (Up). Przybywa rzeźb. "Kurier Szczeciński". 1974, nr 177 (9277), s. 1.
  • Pomniki i tablice w Szczecinie
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Bączkowska