Baja Poland: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
'''Baja Poland''' – jeden z najbardziej liczących się w Europie rajdów samochodowych rozgrywany na terenie miasta Szczecin oraz gmin Dobra i Drawsko Pomorskie. Do 2010 r. rajd odbywał się w ramach Pucharu Europy Centralnej. W 2011 r. jego ranga wzrosła i stał się Rundą Kandydacką Pucharu Świata. W rajdzie Baja Poland 2012 startował po raz pierwszy Adam Małysz.  
__NOTOC__'''Baja Poland''' – jeden z najbardziej liczących się w Europie rajdów samochodowych rozgrywany na terenie miasta Szczecin oraz gmin Dobra i Drawsko Pomorskie. Do 2010 r. rajd odbywał się w ramach Pucharu Europy Centralnej. W 2011 r. jego ranga wzrosła i stał się Rundą Kandydacką Pucharu Świata. W rajdzie Baja Poland 2012 startował po raz pierwszy Adam Małysz.  
[[Plik:Baja_Poland.JPG|thumb|Baja Poland 2012 - Adam Małysz przy swoim samochodzie]]{{Plama}}
[[Plik:Baja_Poland.JPG|thumb|Baja Poland 2012 - Adam Małysz przy swoim samochodzie]]{{Plama}}
==Baja Poland 2012==
==Baja Poland 2012==

Wersja z 16:14, 21 lis 2012

Baja Poland – jeden z najbardziej liczących się w Europie rajdów samochodowych rozgrywany na terenie miasta Szczecin oraz gmin Dobra i Drawsko Pomorskie. Do 2010 r. rajd odbywał się w ramach Pucharu Europy Centralnej. W 2011 r. jego ranga wzrosła i stał się Rundą Kandydacką Pucharu Świata. W rajdzie Baja Poland 2012 startował po raz pierwszy Adam Małysz.

Baja Poland 2012 - Adam Małysz przy swoim samochodzie

Baja Poland 2012

Ranga rajdu: runda Pucharu Świata, FIA w rajdach terenowych, Puchar FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych, Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych, Mistrzostwa Republiki Czeskiej w Rajdach Cross-Country, Puchar Słowacji w Rajdach Cross-Country oraz Rajdowy Puchar Polski Cross-Country. Całkowita długość trasy Baja Poland – 779,93 km, w tym 5 Odcinków Specjalnych o łącznej długości 498,53 km rozgrywanych na terenie Szczecina, gminy Dobra oraz gminy Drawsko Pomorskie. Impreza rozpoczęła się Startem Honorowym w Szczecinie na Placu Żołnierza oraz prologiem na terenie Strzelnicy Wojskowej i poligonu na Os. Zawadzkiego. Drugi dzień to rywalizacja na terenie Drawska Pomorskiego - na poligonie wojskowym wytyczono 2 OS, w tym jeden o długości ponad 200 km. Trzeci dzień – zmagania na terenie Szczecina oraz gminy Dobra.
Zwycięzcą rajdu został Krzysztof Hołowczyc. Adam Małysz zajął 5 miejsce.

Baja Poland 2011

III Rajd Baja Poland 2011 stanowił eliminację do Pucharu Świata w Rajdach Terenowych. Impreza odbyła się na terenie gminy Dobra oraz - po raz pierwszy - na Poligonie Drawskim. Kategorię T1 zwyciężyła załoga Orlen Teamu – Krzysztof Hołowczyc z Jean-Marc Fortinem na BMW X3CC. Całkowita długość rajdu - 713,4 km. Złożyło się na nią osiem Odcinków Specjalnych o łącznej długości 408 km.

Baja Poland 2010

II Rajd Baja Poland 2010 odbył się na terenie Szczecina i gminy Dobra. Podobnie, jak w roku poprzednim był jednocześnie rundą FIA Central European Zone Trophies – CEZ-FIA oraz rundą Mistrzostw Litwy Cross Country i Międzynarodowych Mistrzostw Republiki Czeskiej Cross Country. Zawody składały się z prologu i rozgrywanych w dwóch kolejnych dniach sześciu ponaddwustukilometrowych Odcinków Specjalnych. Klasyfikację generalną zwyciężył Krzysztof Hołowczyc z pilotem Jean-Marc Fortinem na Nissanie Navara.

Baja Poland 2009

Impreza (jako tzw. runda kandydacka) po raz pierwszy w Polsce odbyła się pod nazwą Baja Poland Szczecin '09. Na liście startowej znaleźli się m.in. uczestnicy Rajdu Dakar 2009 – Krzysztof Hołowczyc (ostatecznie nie wystartował z powodu defektu pojazdu) i Miroslav Zapletal oraz Klaudia Podkalicka. Rajd ten był jednocześnie rundą Mistrzostw Europy Centralnej w Rajdach Cross-Country (FIA Central European Zone Trophies – CEZ-FIA) oraz V RMP Samochodów Terenowych. Program rajdu obejmował prolog (w Szczecinie) oraz łącznie ok. 400 km OS-ów wytyczonych na terenie gmin Police i Dobra w powiecie polickim (w okolicy Wołczkowa, Grzepnicy, Buku, Dobrej i Wąwelnicy).

ŹródłoIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny