Balthasar Kansdorff: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
Linia 27: Linia 27:
Po powrocie w listopadzie [[1639]] roku, z woli królowej Krystyny objął stanowisko pastora w [[Kościół św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie|kościele św. Piotra i św. Pawła]]. Sprawował je ponad trzydzieści lat. Został również seniorem ministerium.
Po powrocie w listopadzie [[1639]] roku, z woli królowej Krystyny objął stanowisko pastora w [[Kościół św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie|kościele św. Piotra i św. Pawła]]. Sprawował je ponad trzydzieści lat. Został również seniorem ministerium.


[[22 listopada]] [[1639]] roku poślubił [[Elisabeth Cradel]], córkę Philippa Cradela, pastora z [[Kościół św. Piotra i św. Pawła|Kościoła św. Piotra i św. Pawła]]. Elisabeth była wdową po pastorze Danielu Lange, który także związany zawodowo był z wymienionym kościołem.
[[22 listopada]] [[1639]] roku poślubił [[Elisabeth Cradel]], córkę Philippa Cradela, pastora z [[Kościół św. Piotra i św. Pawła|Kościoła św. Piotra i św. Pawła]]. Elisabeth była wdową po pastorze [[Daniel Lange|Danielu Lange]], który także związany zawodowo był z wymienionym kościołem.
Para doczekała się gromadki dzieci, z których dorosłość osiągnęło sześcioro. Trzy córki i trzech synów. Jednym z synów Balthasara i Elisabeth był [[Daniel Kansdorff]], profesor języka hebrajskiego i teologii, archidiakon w [[kościół Mariacki|kościele Mariackim]] w Szczecinie, wykładowca w tutejszym Gimnazjum Carolinum.  
Para doczekała się gromadki dzieci, z których dorosłość osiągnęło sześcioro. Trzy córki i trzech synów. Jednym z synów Balthasara i Elisabeth był [[Daniel Kansdorff]], profesor języka hebrajskiego i teologii, archidiakon w [[kościół Mariacki|kościele Mariackim]] w Szczecinie, wykładowca w tutejszym Gimnazjum Carolinum.  Aktualna wersja na dzień 18:42, 2 kwi 2020

Balthasar Kansdorff
teolog, pastor
Data urodzenia 1613
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 20 grudnia1680
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka


Balthasar Kansdorff (Cansdorf, Kannsdorff, Kansdorffius, Kanßdorff) (1613-1680) - teolog, pastor w kościele św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie.

Życiorys

Balthasar Kansdorff urodził się w Szczecinie w styczniu 1613 roku w rodzinie kupca Adama Kansdorffa i jego żony Ursuli z domu Krüger. Uczył się początkowo na miejscu, ale ze względu na panującą w Szczecinie dżumę (1624), rodzice postanowili wysłać Balthasara z miasta i kształcić go w zawodzie kupieckim. W ten sposób znalazł się w Lipsku. W wieku 17 lat postanowił jednak wrócić do nauki i zdobyć wykształcenie. Dokończył edukację w szkole miejskiej, a następnie jako 19-latek w gimnazjum. Od 1636 roku przebywał na uniwersytecie w Rostocku gdzie 3 lata później zdobył magisterium. W 1639 roku udał się na uczelnię do Greifswaldu.

Po powrocie w listopadzie 1639 roku, z woli królowej Krystyny objął stanowisko pastora w kościele św. Piotra i św. Pawła. Sprawował je ponad trzydzieści lat. Został również seniorem ministerium.

22 listopada 1639 roku poślubił Elisabeth Cradel, córkę Philippa Cradela, pastora z Kościoła św. Piotra i św. Pawła. Elisabeth była wdową po pastorze Danielu Lange, który także związany zawodowo był z wymienionym kościołem. Para doczekała się gromadki dzieci, z których dorosłość osiągnęło sześcioro. Trzy córki i trzech synów. Jednym z synów Balthasara i Elisabeth był Daniel Kansdorff, profesor języka hebrajskiego i teologii, archidiakon w kościele Mariackim w Szczecinie, wykładowca w tutejszym Gimnazjum Carolinum.

Balthasar Kansdorff zmarł 20 grudnia 1680 roku.


Bibliografia

  • Moderow, Hans. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T. 1. Stettin: Niekammer, 1903, s. 73, 483.
  • Jöcher, Christian Gottlieb. Allgemeines Gelehrten-Lexicon. Bd.2. Leipzig, 1750, szp. 2048.

Linki zewnętrzne

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko