Baptistenkapelle - Grabow: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „W 1904 roku gmina baptystów w Grabowie rozpoczęła starania o przydzielenie działki pod budowę kaplicy. W 1905 roku szczeciński architekt Ru...”)
 
Linia 1: Linia 1:
W [[1904]] roku gmina baptystów w [[Grabowo|Grabowie]] rozpoczęła starania o przydzielenie działki pod budowę kaplicy. W [[1905]] roku szczeciński architekt Rudolf Ville wykonał projekt kaplicy i budynków towarzyszących. Projekt został zrealizowany w tym samym roku przez firmę budowlaną Gustawa Pagel. Kaplicę rozplanowano tyłach wąskiej działki, którą poprzedzały dwa budynki mieszkalne. Otynkowany dwukondygnacyjny budynek z cegły założono na rzucie zbliżonym do kwadratu o bokach długości 18,6 i 15 m. Budynek miał ścięte narożniki a w prostokątnych aneksach umieszczono część ołtarzową po stronie zachodniej i wejściową po stronie wschodniej. Kaplica przy ul. Emilii Plater]] 67 została zniszczona podczas II wojny światowej.
+
W [[1904]] roku gmina baptystów w [[Grabowo|Grabowie]] rozpoczęła starania o przydzielenie działki pod budowę kaplicy. W [[1905]] roku szczeciński architekt Rudolf Ville wykonał projekt kaplicy i budynków towarzyszących. Projekt został zrealizowany w tym samym roku przez firmę budowlaną Gustawa Pagel. Kaplicę rozplanowano tyłach wąskiej działki, którą poprzedzały dwa budynki mieszkalne. Otynkowany dwukondygnacyjny budynek z cegły założono na rzucie zbliżonym do kwadratu o bokach długości 18,6 i 15 m. Budynek miał ścięte narożniki a w prostokątnych aneksach umieszczono część ołtarzową po stronie zachodniej i wejściową po stronie wschodniej. Kaplica przy ul. [[Emilii Plater]] 67 została zniszczona podczas II wojny światowej.
 
{{Autor|[[User:Dj|Marek Łuczak]]}}
 
{{Autor|[[User:Dj|Marek Łuczak]]}}
 
[[Kategoria:Kościoły Szczecina]]
 
[[Kategoria:Kościoły Szczecina]]
 
[[Kategoria:Etap I - Kościoły Szczecina]]
 
[[Kategoria:Etap I - Kościoły Szczecina]]

Wersja z 23:28, 24 kwi 2012

W 1904 roku gmina baptystów w Grabowie rozpoczęła starania o przydzielenie działki pod budowę kaplicy. W 1905 roku szczeciński architekt Rudolf Ville wykonał projekt kaplicy i budynków towarzyszących. Projekt został zrealizowany w tym samym roku przez firmę budowlaną Gustawa Pagel. Kaplicę rozplanowano tyłach wąskiej działki, którą poprzedzały dwa budynki mieszkalne. Otynkowany dwukondygnacyjny budynek z cegły założono na rzucie zbliżonym do kwadratu o bokach długości 18,6 i 15 m. Budynek miał ścięte narożniki a w prostokątnych aneksach umieszczono część ołtarzową po stronie zachodniej i wejściową po stronie wschodniej. Kaplica przy ul. Emilii Plater 67 została zniszczona podczas II wojny światowej.


IES64.png
Autor opracowania: Marek Łuczak