Bartosz Ulka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
()
Linia 18: Linia 18:
  
 
== Twórczość literacka ==
 
== Twórczość literacka ==
* '''2009''' – ''[[Perła Europy]]'', Wydawnictwo Księży Młyn
+
* '''2009''' – ''[[Perła Europy]]'', Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź
* '''2010''' – ''Perła Europy. Upadek''
+
* '''2010''' – ''Perła Europy. Upadek'', Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź
* '''2012''' – ''Perła Europy. Dziedzictwo''
+
* '''2012''' – ''Perła Europy. Dziedzictwo'', Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź
* '''2014''' – ''Zaginiona moneta księcia'' (opowiadanie) w zbiorze ''Opowiadania numizmatyczne. Historia moneta się toczy'' (współautorzy: Jerzy Chałupski, Tomasz Witkiewicz, Krzysztof Wytrykowski, Karina Kopczyńska, Katarzyna Marciszewska)
+
* '''2014''' – ''Zaginiona moneta księcia'' (opowiadanie) w zbiorze ''Opowiadania numizmatyczne. Historia monetą się toczy'' (współautorzy: Jerzy Chałupski, Tomasz Witkiewicz, Krzysztof Wytrykowski, Karina Kopczyńska, Katarzyna Marciszewska)
 
<br />
 
<br />
 
<gallery widths=230 heights=290 perrow=3>
 
<gallery widths=230 heights=290 perrow=3>
Linia 29: Linia 29:
 
</gallery>
 
</gallery>
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 +
 
== ==
 
== ==
 
''(fot. Marek Jaszczyński)''
 
''(fot. Marek Jaszczyński)''

Wersja z 22:25, 30 cze 2016

Bartosz Ulka (ur. 1976) – pisarz, pseudonim literacki Bartłomieja Dzikowskiego, autora szczecińskiej sagi Perła Europy

Życiorys

Bartosz Ulka (właściwie Bartłomiej Dzikowski) urodził się w 1976 roku w Szczecinie. Studiował zarządzenie i marketing na Politechnice Szczecińskiej (1995-1999) oraz handel zagraniczny na Uniwersytecie Szczecińskim (1999-2001). W latach 2012-2015 pracował w firmie konsultingowo-doradczej Financial Management Services. Od 2015 roku jest Project Managerem w spółce Telzas.

Interesuje się m.in. genetyką, mikrobiologią i nowymi technologiami, a także historią, ze szczególnym uwzględnieniem historii Szczecina. Jest miłośnikiem literatury. Pisze książki i opowiadania. W 2009 roku ukazała się jego debiutancka powieść Perła Europy, która zapoczątkowała cykl powieści z sensacyjnym wątkiem, osadzonych w historycznych realiach Szczecina i regionu. Książki te wydał pod pseudonimem Bartosz Ulka. Pseudonim zaczerpnął od imienia swojej matki.

Autor określa sam siebie jako „Bajkopisarz dla dorosłych”. Jak twierdzi: skupia się na tym, co ma być przyjazne, dać radość, emocje, przygodę z miastem. Piszę dla ludzi stąd, chciałbym, żeby szczecinianie mieli ciekawą przygodę z książką, zobaczyli zbeletryzowaną wersję historii miasta.

W 2015 roku, pod własnym nazwiskiem, opublikował na łamach „Naszego Miasta” cykl opowiadań, których akcja rozgrywała się w Stettinie.

Zainspirowany regatami The Tall Ships Races, zaczął promować Szczecin poprzez produkcję kolekcji koszulek, popularnych T-shirtów, ze współczesnymi widokami miasta.


Ma syna Tomasza.

Twórczość literacka

  • 2009Perła Europy, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź
  • 2010Perła Europy. Upadek, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź
  • 2012Perła Europy. Dziedzictwo, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź
  • 2014Zaginiona moneta księcia (opowiadanie) w zbiorze Opowiadania numizmatyczne. Historia monetą się toczy (współautorzy: Jerzy Chałupski, Tomasz Witkiewicz, Krzysztof Wytrykowski, Karina Kopczyńska, Katarzyna Marciszewska)
(fot. Marek Jaszczyński)Bibliografia

  • Marek Jaszczyński, O „Perle Europy”, co przeczytamy w trzeciej części, „wydarzenia.naszemiasto.pl” (wersja internetowa z dn. 3 kwietnia 2012)
  • Marek Jaszczyński, Kolorowy Szczecin na t-shircie. „Chcemy wykreować nową markę”, „Głos Szczeciński 24.pl” (wersja internetowa z dn. 6 kwietnia 2014)IES64.png
Autor opracowania: Arkadiusz Bis, Andrzej Androchowicz