Bartosz Ulka

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Bartłomiej Dzikowski
pisarz
brak zdjecia
(fot. Sebastian Wołosz)
Data urodzenia 18 czerwca 1976
Miejsce urodzenia Szczecin
Pseudonim Bartosz UlkaBartosz Ulka – pseudonim literacki pisarza Bartłomieja Dzikowskiego (ur. 1976), autora szczecińskiej sagi Perła Europy

Życiorys

Bartosz Ulka (właściwie Bartłomiej Dzikowski) urodził się 18 czerwca 1976 roku w Szczecinie. Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Szczecińskiej (1995-1999) oraz na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego (1999-2001). Swoją karierę zawodową na początku związał z sektorem finansowym, konsultingiem oraz bankowością. Od 2015 roku jest Project Managerem w spółce specjalizującej się w systemach bezprzerwowego zasilania przemysłu oraz telekomunikacji Telzas.

Zakres jego zainteresowań jest bardzo szeroki – od genetyki i mikrobiologii poprzez nowe technologie do historii, ze szczególnym uwzględnieniem historii Szczecina. Jest miłośnikiem literatury. Pisze książki i opowiadania. W 2009 roku ukazała się jego debiutancka powieść Perła Europy, która zapoczątkowała trylogię z sensacyjnym wątkiem, osadzoną w historycznych realiach Szczecina i regionu. Książki wydał pod pseudonimem Bartosz Ulka (pseudonim zaczerpnął od imienia swojej matki, Urszuli).

Autor określa sam siebie jako „Bajkopisarz dla dorosłych”. Jak twierdzi: skupia się na tym, co daje emocje, przygodę z miastem. Pisze dla mieszkańców miasta. Chciałby, żeby szczecinianie otrzymali ciekawą przygodę z książką, a także „dotknęli” historii miasta, przedstawionej w sposób zbeletryzowany.

Od 2014 roku pracuje nad nową powieścią Tajemnica sekretarza, osadzoną na przełomie wieków XIX/XX. Jak sam deklaruje, tym razem powieść powinna zostać ukazana szerszej publiczności. Chciałby poprzez interesujące ukazanie miasta w formie beletrystyki promować Szczecin na forum całej Polski, a może także innych państw.

W roku 2014 opublikował obszerne opowiadanie, zamieszczone w zbiorze Historia monetą się toczy. Opowiadanie Zaginiona moneta księcia ukazuje Szczecin z czasów panowania ostatniego Gryfity, księcia Bogusława XIV.

W 2015 roku, pierwszy raz pod własnym nazwiskiem, opublikował na łamach „Naszego Miasta” cykl opowiadań, których akcja rozgrywała się w Stettinie w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku.

Jego partnerką życiową, i jak sam mówi „pierwotnym natchnieniem”, jest Joanna, pracująca w banku PKO BP S.A. w Szczecinie. Ma trzech synów: Tomasza, Bartosza i Szymona.

Wśród wielu zainteresowań i obowiązków zawsze stara się znaleźć chwile na kondycję fizyczną i kontakt z naturą.

Twórczość literacka

  • 2009Perła Europy, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź
  • 2010Perła Europy. Upadek, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź
  • 2012Perła Europy. Dziedzictwo, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź
  • 2014Zaginiona moneta księcia (opowiadanie) w zbiorze Opowiadania numizmatyczne. Historia monetą się toczy (współautorzy: Jerzy Chałupski, Tomasz Witkiewicz, Krzysztof Wytrykowski, Karina Kopczyńska, Katarzyna Marciszewska)
Prywatnie i podczas spotkań autorskichBibliografia

  • Marek Jaszczyński, O „Perle Europy”, co przeczytamy w trzeciej części, „wydarzenia.naszemiasto.pl” (wersja internetowa z dn. 3 kwietnia 2012)
  • Marek Jaszczyński, Kolorowy Szczecin na t-shircie. „Chcemy wykreować nową markę”, „Głos Szczeciński 24.pl” (wersja internetowa z dn. 6 kwietnia 2014)

Inne źródła

  • Zdjęcia ze zbiorów Bartosza UlkiIES64.png
Autor opracowania: Arkadiusz Bis, Andrzej Androchowicz