Brzeźniak (powiat łobeski): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „{{Autor|” na „{{AutorP|”)
 
(Nie pokazano 45 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 +
__NOTOC__
 
{{Wieś infobox
 
{{Wieś infobox
 
  | wieś_nazwa            = Brzeźniak
 
  | wieś_nazwa            = Brzeźniak
  | wieś_grafika          = dzielnica_brak2.jpg
+
  | wieś_grafika          =  
  | opis_zdjecia         =  
+
  | grafika_opis         =  
 
  | nazwa_niemiecka      = ''Rosenfelde''
 
  | nazwa_niemiecka      = ''Rosenfelde''
 
  | nazwa_dawna          = Rajówka
 
  | nazwa_dawna          = Rajówka
  | powiat                = łobeski
+
  | powiat                = [[powiat łobeski|łobeski]]
  | gmina                = Węgorzyno
+
  | gmina                = [[Gmina Węgorzyno|Węgorzyno]]
 
  | sołectwo              = Brzeźniak
 
  | sołectwo              = Brzeźniak
  | mapa_link            =
+
  | www                  = http://www.wegorzyno.pl/content.php?mod=sub&cms_id=4&lang=pl&p=p1&s=s2
| www                   =  
 
 
}}
 
}}
 +
{{koordynaty|53.541634|15.671453|12}}
  
'''Brzeźniak''' - wieś sołecka, w południowo-wschodniej części powiatu łobeskiego, w gminie Węgorzyno. Ulicówka przechodząca w wieś wielodrożną. Rozciąga się na przestrzeni 2 km.  
+
'''Brzeźniak''' (Rajówka, niem. ''Rosenfelde''<ref> Białecki, Tadeusz. Słownik współczesnych nazw geograficznych Pomorza Zachodniego z nazwami przejściowymi z lat 1945-1948. Szczecin: Książnica Pomorska, 2002, s. 33</ref>)  - wieś sołecka, w południowo-wschodniej części [[Powiat łobeski|powiatu łobeskiego]], w [[Gmina Węgorzyno|gminie Węgorzyno]]. Ulicówka przechodząca w wieś wielodrożną. Rozciąga się na przestrzeni 2 km.  
 
 
== Geografia ==
 
== Geografia ==
 
=== Obiekty fizjograficzne ===
 
=== Obiekty fizjograficzne ===
* '''Jezioro [[Brzeźno (jezioro, powiat łobeski)|Brzeźno]]''' (Brzeźniak, Brzeźniackie, Brzeźnia, Wiewiecko, nazwa niemiecka: ''Rosenfelder See''<ref> Kozierowski, Stanisław. Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. Poznań: Nauka i Praca, 1934</ref>) - położone na południowy wschód od wsi.  Lustro wody na wysokości 72,4 m n.p.m. Powierzchnia 98,6 ha. Objętość 1865,9 tys. m<sup>3</sup>. Maksymalna długość 1950 m, szerokość 780 m. Długość linii brzegowej 5940 m. Głębokość: maksymalna 4,7 m, średnia 2 m. Brzegi prawie całkowicie zarośnięte. Przez jezioro przepływa [[Brzeźnicka Węgorza]] wpływając w części południowo-wschodniej i odpływając do jeziora Żabice w części północno-wschodniej. Jezioro przyjmuje ponadto rzeczkę [[Brzeźnica (rzeka)|Brzeżnica]].
+
* Jezioro [[Brzeźno (jezioro, powiat łobeski)|Brzeźno]] (Brzeźniak, Brzeźniackie, Brzeźnia, Wiewiecko, nazwa niemiecka: ''Rosenfelder See''<ref> Kozierowski, Stanisław. Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. Poznań: Nauka i Praca, 1934</ref>) - położone na południowy wschód od wsi.  Lustro wody na wysokości 72,4 m n.p.m. Powierzchnia 98,6 ha. Objętość 1865,9 tys. m<sup>3</sup>. Maksymalna długość 1950 m, szerokość 780 m. Długość linii brzegowej 5940 m. Głębokość: maksymalna 4,7 m, średnia 2 m. Brzegi prawie całkowicie zarośnięte. Przez jezioro przepływa [[Brzeźnicka Węgorza]] wpływając w części południowo-wschodniej i odpływając do jeziora Żabice w części północno-wschodniej. Jezioro przyjmuje ponadto rzeczkę [[Brzeźnica (rzeka)|Brzeżnica]]. Jezioro dzierżawione przez Gospodarstwo Rybackie w Ińsku. Występujące gatunki ryb: karaś, lin, szczupak, płoć, węgorz, leszcz, okoń.  
* '''Jezioro [[Żabice (jezioro)|Żabice]]''' (Żabie, Żabice (Kozierowski), nazwa niemiecka: ''Sabitz See'') - położone na północny wschód od wsi i na północ od jeziora Brzeźno.  Lustro wody na wysokości 72,3 m. Powierzchnia 67,26 ha. Objętość 1350,4 tys. m<sup>3</sup>. Maksymalna długość 1200 m, szerokość 860 m. Długość linii brzegowej 3500 m. Głębokość: maksymalna 4,6 m, średnia 1,9 m. Brzegi porośnięte w całości, niedostępne. Przez zachodnią część przepływa Brzeźnicka Węgorza.  
+
* Jezioro [[Żabice]] (Żabie, Żabica, nazwa niemiecka: ''Sabitz See''<ref> Kozierowski, Stanisław. Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. Poznań: Nauka i Praca, 1934</ref>) - położone na północny wschód od wsi i na północ od jeziora Brzeźno.  Lustro wody na wysokości 72,3 m. Powierzchnia 67,26 ha. Objętość 1350,4 tys. m<sup>3</sup>. Maksymalna długość 1200 m, szerokość 860 m. Długość linii brzegowej 3500 m. Głębokość: maksymalna 4,6 m, średnia 1,9 m. Brzegi porośnięte w całości, niedostępne. Przez zachodnią część przepływa Brzeźnicka Węgorza. Jezioro dzierżawione przez Gospodarstwo Rybackie w Ińsku. Występujące gatunki ryb: lin, okoń, szczupak, leszcz, karaś.  
* '''[[Jezioro Sulcowe]]''' (nazwa miejscowa) - położone w lesie, na północ od jeziora Żabice, na północ od drogi Brzeźniak - [[Zajezierze]]. Powierzchnia 2,96 ha.
+
* [[Jezioro Sulcowe]] (nazwa miejscowa) - położone w lesie, na północ od jeziora Żabice, na północ od drogi Brzeźniak - [[Zajezierze]]. Powierzchnia 2,96 ha.
  
 
=== Przyroda ===
 
=== Przyroda ===
* Pozostałość parku dworskiego. Powierzchnia 3,5 ha. Liczne drzewa pomnikowe: lipy drobno- i szerokolistne, dąb o obwodzie 458 cm, topola o obwodzie 420 cm. Park wpisany do rejestru zabytków 28.09.1983 roku pod nr 1024<ref> Rejestr zabytków nieruchomych województwa z wyłączeniem zabytków archeologicznych  w powiatach. W: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml</ref>.
+
* Pozostałość parku dworskiego z początku XIX wieku, w stylu naturalistycznym. Powierzchnia 3 ha. Liczne drzewa pomnikowe: lipy drobno- i szerokolistne, dąb o obwodzie 458 cm, topola o obwodzie 420 cm. Park wpisany do rejestru zabytków 28.09.1983 roku pod nr 1024<ref> Rejestr zabytków nieruchomych województwa z wyłączeniem zabytków archeologicznych  w powiatach. W: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml</ref>.
 
* Dąb o obwodzie 450 cm, na terenie zabudowania nr 7, w północnej części wsi.  
 
* Dąb o obwodzie 450 cm, na terenie zabudowania nr 7, w północnej części wsi.  
* Dąb o obwodzie 345 cm, na skrzyżowaniu dróg w kierunku Rogówka, za Węgorskiem, na północ od wsi.
+
* Dąb o obwodzie 345 cm, na skrzyżowaniu dróg w kierunku [[Rogówko|Rogówka]], za [[Węgorsko|Węgorskiem]], na północ od wsi.
* Aleja topolowa wzdłuż drogi do stacji PKP Wiewiecko. Ponad 160 drzew, w tym okazy pomnikowe o obwodach ponad 400 cm.
+
* Aleja topolowa wzdłuż drogi do stacji PKP [[Wiewiecko]]. Ponad 160 drzew, w tym okazy pomnikowe o obwodach ponad 400 cm.
  
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Wieś wraz z folwarkiem stanowiła własność rodu von Borck. W 1841 roku sprzedano folwark dawnemu ekonomowi Wentzlowi. W 1866 roku wieś zamieszkiwały 192 osoby, a folwark - 146 osób. Zajmowano się głównie hodowlą owiec. Już w 1875 roku istniała we wsi szkoła, uczęszczało wówczas do niej 142 uczniów.  
+
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku [[1563]] <ref> Afeltowicz Beata. Nazwy miejscowe byłego powiatu łobeskiego. Szczecin 2013, s. 38 </ref>. Nazywała się wówczas ''Rosenfelde''. Wraz z folwarkiem stanowiła własność rodu von Borck. W [[1841]] roku sprzedano folwark dawnemu ekonomowi Wentzlowi. W [[1866]] roku wieś zamieszkiwały 192 osoby, a folwark - 146 osób. Zajmowano się głównie hodowlą owiec. Już w [[1875]] roku istniała we wsi szkoła, uczęszczało wówczas do niej 142 uczniów.  
  
W latach 1891-1892 w okolicach Brzeźniaka odkryto cmentarzyska z okresu brązu: na przecięciu drogi do Brzeźnicy z późniejszym nasypem budowanej autostrady oraz przy dawnej Kolonii Brzeźniak, na południowy wschód od skrzyżowania dróg: Brzeźniak - Zajezierze i Brzeźnica - Bonin. W czasie budowy autostrady w latach 1939-1941 odkryto dalsze stanowiska z tej samej epoki na przecięciu drogi do Wiewiecka z nasypem autostrady oraz na zachodnim brzegu Brzeźnickiej Węgorzy<ref>Kosacki Jerzy, M., Krzysztoń Jan. Miasto i Gmina Węgorzyno. Słownik Krajoznawczy. Materiały z inwentaryzacji krajoznawczej woj. szczecińskiego. Szczecin: Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK, 1991, s. 30-35</ref>.
+
W latach [[1891]]-[[1892]] w okolicach Brzeźniaka odkryto cmentarzyska z okresu brązu: na przecięciu drogi do Brzeźnicy z późniejszym nasypem budowanej autostrady oraz przy dawnej Kolonii Brzeźniak, na południowy wschód od skrzyżowania dróg: Brzeźniak - [[Zajezierze]] i [[Brzeźnica (powiat łobeski)|Brzeźnica]] - [[Bonin (powiat łobeski)|Bonin]]. W czasie budowy autostrady w latach [[1939]]-[[1941]] odkryto dalsze stanowiska z tej samej epoki na przecięciu drogi do Wiewiecka z nasypem autostrady oraz na zachodnim brzegu Brzeźnickiej Węgorzy<ref>Kosacki Jerzy, Mirosław, Krzysztoń Jan. Miasto i Gmina Węgorzyno. Słownik Krajoznawczy. Materiały z inwentaryzacji krajoznawczej woj. szczecińskiego. Szczecin: Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK, 1991, s. 30-35</ref>.
  
 
== Samorząd ==
 
== Samorząd ==
'''Sołtys'''<br \>
+
Wieś jest siedzibą sołectwa [http://www.wegorzyno.pl/content.php?mod=sub&cms_id=4&lang=pl&p=p1&s=s2| Brzeźniak].
Marcin Organka, Brzeźniak 9a
 
  
 
== Turystyka ==
 
== Turystyka ==
Dawna remiza strażacka została zaadoptowana w 1986 roku na Chatkę Turystyczną "Florianka". Chatką opiekuje się Akademickie Towarzystwo Chatkowe, działające przy Oddziale Akademickim PTTK.
+
Dawna remiza strażacka, zaadoptowana w 1986 roku na Chatkę Turystyczną "Florianka". Chatką opiekuje się Akademickie Towarzystwo Chatkowe, działające przy Oddziale Akademickim PTTK.
  
 
== Demografia ==
 
== Demografia ==
W roku 2008 we wsi mieszkały 94 osoby.
+
W roku [[2008]] we wsi mieszkały 94 osoby.
  
W roku 2010 liczba mieszkańców wyniosła 97 (49 kobiet i 48 mężczyzn):<br />  
+
W roku [[2010]] liczba mieszkańców wyniosła 97 (49 kobiet i 48 mężczyzn):<br />  
16,5% w wieku przedprodukcyjnym <br />
+
* 16,5% w wieku przedprodukcyjnym <br />
62,9% w wieku produkcyjnym<br />
+
* 62,9% w wieku produkcyjnym<br />
20,6% w wieku poprodukcyjnym<ref> Portret miejscowości statystycznych w gminie Węgorzyno. W: Główny Urząd Statystyczny. Bank Danych Lokalnych [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims</ref>.
+
* 20,6% w wieku poprodukcyjnym<ref> Portret miejscowości statystycznych w gminie Węgorzyno. W: Główny Urząd Statystyczny. Bank Danych Lokalnych [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims</ref>.
 +
<br /> Liczba ludności na dzień [[31 grudnia]] [[2012]] - 95 osób<ref>Dane z Urzędu Gminy Węgorzyno </ref> .
  
 
== Zabytki ==
 
== Zabytki ==
 
* [[Kościół św. Mikołaja Biskupa (Brzeźniak)|Kościół filialny św. Mikołaja Biskupa]] (parafia Węgorzyno). Powstał w XIX wieku, na miejscu wcześniejszego, spalonego w 1823 roku. Zbudowany na planie prostokąta, salowy, o konstrukcji szkieletowej, kryty dachówką. Kościół przeszedł w 2003 roku generalny remont, a w 2005 roku dobudowano wieżę. Na cmentarzu resztki nagrobków. Kościół znajduje się w centrum wsi, przy skrzyżowaniu dróg, na niewielkim wzniesieniu.<br \>
 
* [[Kościół św. Mikołaja Biskupa (Brzeźniak)|Kościół filialny św. Mikołaja Biskupa]] (parafia Węgorzyno). Powstał w XIX wieku, na miejscu wcześniejszego, spalonego w 1823 roku. Zbudowany na planie prostokąta, salowy, o konstrukcji szkieletowej, kryty dachówką. Kościół przeszedł w 2003 roku generalny remont, a w 2005 roku dobudowano wieżę. Na cmentarzu resztki nagrobków. Kościół znajduje się w centrum wsi, przy skrzyżowaniu dróg, na niewielkim wzniesieniu.<br \>
 
:Odpust - 6 grudnia. Msze św. w niedziele i święta o godz. 11.30, w dni powszednie (tylko w ciągu roku szkolnego) o  16.30<ref> Brzeźniak Kościół filialny. W: Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://kuria.pl/wspolnoty/koscioly/Brzezniak-Kosciol-filialny--_451</ref>.  
 
:Odpust - 6 grudnia. Msze św. w niedziele i święta o godz. 11.30, w dni powszednie (tylko w ciągu roku szkolnego) o  16.30<ref> Brzeźniak Kościół filialny. W: Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://kuria.pl/wspolnoty/koscioly/Brzezniak-Kosciol-filialny--_451</ref>.  
* '''Grodzisko''', wczesnośredniowieczne, z IX-X wieku; położone na półwyspie jeziora Brzeźniak. Podkowiasty wał o wysokości 5-8 m opada łagodnie w kierunku jeziora. U podnóża dobrze zachowana fosa o szerokości 7-8 m i głębokości do 2 m. Majdan o średnicy 45-50 m, z wałem 70-80 m. Od północy przylega otwarte podgrodzie.
+
* Grodzisko, wczesnośredniowieczne, z IX-X wieku; położone na półwyspie jeziora Brzeźniak. Podkowiasty wał o wysokości 5-8 m opada łagodnie w kierunku jeziora. U podnóża dobrze zachowana fosa o szerokości 7-8 m i głębokości do 2 m. Majdan o średnicy 45-50 m, z wałem 70-80 m. Od północy przylega otwarte podgrodzie.
  
 
== Pomniki ==
 
== Pomniki ==
Linia 59: Linia 59:
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
+
* Białecki, Tadeusz. Słownik współczesnych nazw geograficznych Pomorza Zachodniego z nazwami przejściowymi z lat 1945-1948. Szczecin: Książnica Pomorska, 2002. ISBN 8387879347
 +
* [http://kuria.pl/wspolnoty/koscioly/Brzezniak-Kosciol-filialny--_451 Brzeźniak Kościół filialny. W: Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska] [online]. [Przeglądany 9 maja 2013].
 +
* Brzeźniak Kościół filialny. W: Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://kuria.pl/wspolnoty/koscioly/Brzezniak-Kosciol-filialny--_451
 +
* Kosacki, Jerzy Mirosław, Krzysztoń, Jan. Miasto i Gmina Węgorzyno. Słownik Krajoznawczy. Materiały z inwentaryzacji krajoznawczej woj. szczecińskiego. Szczecin: Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK, 1991
 +
* Kozierowski, Stanisław. Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. Poznań: Nauka i Praca, 1934
 +
* Portret miejscowości statystycznych w gminie Węgorzyno. W: Główny Urząd Statystyczny. Bank Danych Lokalnych [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims
 +
* Rejestr zabytków nieruchomych województwa z wyłączeniem zabytków archeologicznych  w powiatach. W: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml
 +
{{Gmina Węgorzyno}}
 +
{{AutorP|[[Użytkownik:Krzysztoń|Jan Krzysztoń]]}}
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
{{Autor|[[Użytkownik:Krzysztoń|Jan Krzysztoń]]}}
+
[[Kategoria:Pomeranica FB]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - brak grafiki]]
 +
[[Kategoria:Gmina Węgorzyno]]

Aktualna wersja na dzień 14:01, 17 kwi 2014

Brzeźniak
Nazwa niemiecka Rosenfelde
Nazwa przejściowa Rajówka
Powiat łobeski
Gmina Węgorzyno
Sołectwo Brzeźniak
Strona internetowa miejscowości.

Geolokalizacja: 53.541634,15.671453


Brzeźniak (Rajówka, niem. Rosenfelde[1]) - wieś sołecka, w południowo-wschodniej części powiatu łobeskiego, w gminie Węgorzyno. Ulicówka przechodząca w wieś wielodrożną. Rozciąga się na przestrzeni 2 km.

Geografia

Obiekty fizjograficzne

 • Jezioro Brzeźno (Brzeźniak, Brzeźniackie, Brzeźnia, Wiewiecko, nazwa niemiecka: Rosenfelder See[2]) - położone na południowy wschód od wsi. Lustro wody na wysokości 72,4 m n.p.m. Powierzchnia 98,6 ha. Objętość 1865,9 tys. m3. Maksymalna długość 1950 m, szerokość 780 m. Długość linii brzegowej 5940 m. Głębokość: maksymalna 4,7 m, średnia 2 m. Brzegi prawie całkowicie zarośnięte. Przez jezioro przepływa Brzeźnicka Węgorza wpływając w części południowo-wschodniej i odpływając do jeziora Żabice w części północno-wschodniej. Jezioro przyjmuje ponadto rzeczkę Brzeżnica. Jezioro dzierżawione przez Gospodarstwo Rybackie w Ińsku. Występujące gatunki ryb: karaś, lin, szczupak, płoć, węgorz, leszcz, okoń.
 • Jezioro Żabice (Żabie, Żabica, nazwa niemiecka: Sabitz See[3]) - położone na północny wschód od wsi i na północ od jeziora Brzeźno. Lustro wody na wysokości 72,3 m. Powierzchnia 67,26 ha. Objętość 1350,4 tys. m3. Maksymalna długość 1200 m, szerokość 860 m. Długość linii brzegowej 3500 m. Głębokość: maksymalna 4,6 m, średnia 1,9 m. Brzegi porośnięte w całości, niedostępne. Przez zachodnią część przepływa Brzeźnicka Węgorza. Jezioro dzierżawione przez Gospodarstwo Rybackie w Ińsku. Występujące gatunki ryb: lin, okoń, szczupak, leszcz, karaś.
 • Jezioro Sulcowe (nazwa miejscowa) - położone w lesie, na północ od jeziora Żabice, na północ od drogi Brzeźniak - Zajezierze. Powierzchnia 2,96 ha.

Przyroda

 • Pozostałość parku dworskiego z początku XIX wieku, w stylu naturalistycznym. Powierzchnia 3 ha. Liczne drzewa pomnikowe: lipy drobno- i szerokolistne, dąb o obwodzie 458 cm, topola o obwodzie 420 cm. Park wpisany do rejestru zabytków 28.09.1983 roku pod nr 1024[4].
 • Dąb o obwodzie 450 cm, na terenie zabudowania nr 7, w północnej części wsi.
 • Dąb o obwodzie 345 cm, na skrzyżowaniu dróg w kierunku Rogówka, za Węgorskiem, na północ od wsi.
 • Aleja topolowa wzdłuż drogi do stacji PKP Wiewiecko. Ponad 160 drzew, w tym okazy pomnikowe o obwodach ponad 400 cm.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1563 [5]. Nazywała się wówczas Rosenfelde. Wraz z folwarkiem stanowiła własność rodu von Borck. W 1841 roku sprzedano folwark dawnemu ekonomowi Wentzlowi. W 1866 roku wieś zamieszkiwały 192 osoby, a folwark - 146 osób. Zajmowano się głównie hodowlą owiec. Już w 1875 roku istniała we wsi szkoła, uczęszczało wówczas do niej 142 uczniów.

W latach 1891-1892 w okolicach Brzeźniaka odkryto cmentarzyska z okresu brązu: na przecięciu drogi do Brzeźnicy z późniejszym nasypem budowanej autostrady oraz przy dawnej Kolonii Brzeźniak, na południowy wschód od skrzyżowania dróg: Brzeźniak - Zajezierze i Brzeźnica - Bonin. W czasie budowy autostrady w latach 1939-1941 odkryto dalsze stanowiska z tej samej epoki na przecięciu drogi do Wiewiecka z nasypem autostrady oraz na zachodnim brzegu Brzeźnickiej Węgorzy[6].

Samorząd

Wieś jest siedzibą sołectwa Brzeźniak.

Turystyka

Dawna remiza strażacka, zaadoptowana w 1986 roku na Chatkę Turystyczną "Florianka". Chatką opiekuje się Akademickie Towarzystwo Chatkowe, działające przy Oddziale Akademickim PTTK.

Demografia

W roku 2008 we wsi mieszkały 94 osoby.

W roku 2010 liczba mieszkańców wyniosła 97 (49 kobiet i 48 mężczyzn):

 • 16,5% w wieku przedprodukcyjnym
 • 62,9% w wieku produkcyjnym
 • 20,6% w wieku poprodukcyjnym[7].


Liczba ludności na dzień 31 grudnia 2012 - 95 osób[8] .

Zabytki

 • Kościół filialny św. Mikołaja Biskupa (parafia Węgorzyno). Powstał w XIX wieku, na miejscu wcześniejszego, spalonego w 1823 roku. Zbudowany na planie prostokąta, salowy, o konstrukcji szkieletowej, kryty dachówką. Kościół przeszedł w 2003 roku generalny remont, a w 2005 roku dobudowano wieżę. Na cmentarzu resztki nagrobków. Kościół znajduje się w centrum wsi, przy skrzyżowaniu dróg, na niewielkim wzniesieniu.
Odpust - 6 grudnia. Msze św. w niedziele i święta o godz. 11.30, w dni powszednie (tylko w ciągu roku szkolnego) o 16.30[9].
 • Grodzisko, wczesnośredniowieczne, z IX-X wieku; położone na półwyspie jeziora Brzeźniak. Podkowiasty wał o wysokości 5-8 m opada łagodnie w kierunku jeziora. U podnóża dobrze zachowana fosa o szerokości 7-8 m i głębokości do 2 m. Majdan o średnicy 45-50 m, z wałem 70-80 m. Od północy przylega otwarte podgrodzie.

Pomniki

Na cmentarzu przykościelnym znajduje się pomnik upamiętniający mieszkańców wsi poległych w czasie I wojny światowej.

Osoby związane z miejscowością

Z Brzeźniaka pochodzi s. Krystyna Dobrucka, posługująca w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach.

Przypisy

 1. Białecki, Tadeusz. Słownik współczesnych nazw geograficznych Pomorza Zachodniego z nazwami przejściowymi z lat 1945-1948. Szczecin: Książnica Pomorska, 2002, s. 33
 2. Kozierowski, Stanisław. Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. Poznań: Nauka i Praca, 1934
 3. Kozierowski, Stanisław. Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. Poznań: Nauka i Praca, 1934
 4. Rejestr zabytków nieruchomych województwa z wyłączeniem zabytków archeologicznych w powiatach. W: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml
 5. Afeltowicz Beata. Nazwy miejscowe byłego powiatu łobeskiego. Szczecin 2013, s. 38
 6. Kosacki Jerzy, Mirosław, Krzysztoń Jan. Miasto i Gmina Węgorzyno. Słownik Krajoznawczy. Materiały z inwentaryzacji krajoznawczej woj. szczecińskiego. Szczecin: Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK, 1991, s. 30-35
 7. Portret miejscowości statystycznych w gminie Węgorzyno. W: Główny Urząd Statystyczny. Bank Danych Lokalnych [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims
 8. Dane z Urzędu Gminy Węgorzyno
 9. Brzeźniak Kościół filialny. W: Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://kuria.pl/wspolnoty/koscioly/Brzezniak-Kosciol-filialny--_451

Bibliografia

 • Białecki, Tadeusz. Słownik współczesnych nazw geograficznych Pomorza Zachodniego z nazwami przejściowymi z lat 1945-1948. Szczecin: Książnica Pomorska, 2002. ISBN 8387879347
 • Brzeźniak Kościół filialny. W: Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska [online]. [Przeglądany 9 maja 2013].
 • Brzeźniak Kościół filialny. W: Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://kuria.pl/wspolnoty/koscioly/Brzezniak-Kosciol-filialny--_451
 • Kosacki, Jerzy Mirosław, Krzysztoń, Jan. Miasto i Gmina Węgorzyno. Słownik Krajoznawczy. Materiały z inwentaryzacji krajoznawczej woj. szczecińskiego. Szczecin: Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK, 1991
 • Kozierowski, Stanisław. Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. Poznań: Nauka i Praca, 1934
 • Portret miejscowości statystycznych w gminie Węgorzyno. W: Główny Urząd Statystyczny. Bank Danych Lokalnych [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims
 • Rejestr zabytków nieruchomych województwa z wyłączeniem zabytków archeologicznych w powiatach. W: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online]. [Przeglądany 9 maja 2013]. Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Jan Krzysztoń