Brzeg (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 20:47, 5 lis 2019 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (→‎Informacje o przedstawieniu)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brzeg (1969) – telewizyjne widowisko zrealizowane w oparciu o poemat pod tym samym tytułem autorstwa szczecińskiego pisarza Ryszarda Liskowackiego.

Brzeg opowiada o walkach, jakie w czasie drugiej wojny światowej rozegrały się na nadodrzańskim froncie - jednym z ostatnich bastionów hitlerowskich Niemiec.

Po raz pierwszy sztukę wystawiono 8 listopada 1968 roku na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. Od tego momentu Brzeg grano na wielu scenach krajowych. Sztuka zaprezentowana podczas IV Warszawskich Spotkań Teatralnych (1-10 grudnia 1968) uznana została za jedno z ciekawszych osiągnięć teatru szczecińskiego.

Informacje o przedstawieniuZdjęcia ze spektaklu

(fot. Grażyna Wyszomirska)


Z prasy

  • (...) W ubiegły piątek ponownie przypomnieliśmy się krajowej widowni wystawiając, w przeddzień 24 rocznicy wyzwolenia Szczecina, sztukę Ryszarda Liskowackiego zatytułowaną „Brzeg”. Jest to utwór, w którym autor próbuje dać własną wizję (i jednocześnie próbę ocen postaw ludzkich), wydarzeń właśnie sprzed dwudziestu czterech lat, które rozegrały się nad Odrą w rejonie Siekierek. Temat wysiłku zbrojnego polskiego żołnierza wiosną 1945 roku tu, u wrót Berlina, nie znajdował do niedawna zbyt szerokiego odbicia w sztuce, jest to więc praca pionierska i już choćby z tego tytułu godna uznania. „Brzeg”, który miałem okazję oglądać na deskach scenicznych, zyskał na małym ekranie w stosunku do inscenizacji teatralnej, stając się bardziej zwartym i dynamicznym przedstawieniem, z powodzeniem wykorzystującym pewne właściwe tylko TV środki wyrazu artystycznego. (VOX, TV, „Kurier Szczeciński” 1969 nr 98, s. 4)Źródła

  • Materiały autora
  • Fotografie ze zbiorów ZASP w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz