Chlewice: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "__NOTOC__ {{Wieś infobox | wieś_nazwa = Chlewice | wieś_grafika = | grafika_opis = | nazwa_niemiecka = Klewitz | nazwa_dawna...")
 
m
Linia 17: Linia 17:
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Biorąc pod uwagę etymologię nazwy wsi, można przypuszczać, że została ona zorganizowana w nawiązaniu do wcześniejszej osady słowiańskiej przez templariuszy z komandorii w [[Chwarszczany|Chwarszczanach]] (w drugiej połowie XIII lub na początku XIV wieku). Pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi jednakże dopiero z [[1451]] roku (''Clewitz''). Miejscowość była wówczas własnością komandorii joannitów - spadkobierców templariuszy. Po reformacji, w [[1540]] roku, margrabia [[Jan z Kostrzyna]] włączył ją do domeny elektoralnej w [[Chwarszczany|Chwarszczanach]]. W [[1718]] roku we wsi był jeden sołtys lenny, 8 chłopów i 12 zagrodników. W [[1928]] roku wieś liczyła 348 mieszkańców, a jej pola mierzyły 1018,9 ha. Do [[1945]] roku we wsi znajdował się kościół wzniesiony w [[1859]] roku - został zniszczony w czasie działań wojennych.
+
Biorąc pod uwagę etymologię nazwy wsi, można przypuszczać, że została ona zorganizowana w nawiązaniu do wcześniejszej osady słowiańskiej przez templariuszy z komandorii w [[Chwarszczany|Chwarszczanach]] (w drugiej połowie XIII lub na początku XIV wieku). Pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi jednakże dopiero z [[1451]] roku (''Clewitz''). Miejscowość była wówczas własnością komandorii joannitów - spadkobierców templariuszy. Po reformacji, w [[1540]] roku, margrabia [[Jan z Kostrzyna]] włączył ją do domeny elektoralnej w [[Chwarszczany|Chwarszczanach]]. W [[1718]] roku we wsi był jeden sołtys lenny, 8 chłopów i 12 chałupników. W [[1928]] roku wieś liczyła 348 mieszkańców, a jej pola mierzyły 1018,9 ha. Do [[1945]] roku we wsi znajdował się kościół wzniesiony w [[1859]] roku - został zniszczony w czasie działań wojennych.
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
*Voss, Georg, Hoppe, Willy. Klewitz. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. V: Die südlichen Orte, Berlin 1928
 
*Voss, Georg, Hoppe, Willy. Klewitz. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. V: Die südlichen Orte, Berlin 1928

Wersja z 01:09, 31 paź 2015

Chlewice
Nazwa niemiecka Klewitz
Powiat myśliborski
Gmina Boleszkowice
Sołectwo Chlewice
[ Strona internetowa miejscowości.]

Chlewice (dawniej Klewitz) — wieś w gminie Boleszkowice w powiecie myśliborskim.

Położenie

Wieś położona jest w południowo-zachodniej części gminy Boleszkowice (5 km na południowy zachód od Boleszkowic), nieopodal ujścia Myśli do Odry. Od wschodu sąsiaduje z Namyślinem (odległość 2,5 km).

Historia

Biorąc pod uwagę etymologię nazwy wsi, można przypuszczać, że została ona zorganizowana w nawiązaniu do wcześniejszej osady słowiańskiej przez templariuszy z komandorii w Chwarszczanach (w drugiej połowie XIII lub na początku XIV wieku). Pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi jednakże dopiero z 1451 roku (Clewitz). Miejscowość była wówczas własnością komandorii joannitów - spadkobierców templariuszy. Po reformacji, w 1540 roku, margrabia Jan z Kostrzyna włączył ją do domeny elektoralnej w Chwarszczanach. W 1718 roku we wsi był jeden sołtys lenny, 8 chłopów i 12 chałupników. W 1928 roku wieś liczyła 348 mieszkańców, a jej pola mierzyły 1018,9 ha. Do 1945 roku we wsi znajdował się kościół wzniesiony w 1859 roku - został zniszczony w czasie działań wojennych.

Bibliografia

  • Voss, Georg, Hoppe, Willy. Klewitz. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. V: Die südlichen Orte, Berlin 1928