Christian Schöttgen

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Christian Schöttgen
historyk, rektor Colegium Gröninga w Stargardzie
brak zdjecia
Data urodzenia 14 marca 1687
Miejsce urodzenia Wurzen
Data śmierci 16 grudnia1751
Miejsce śmierci Drezno
Miejsce spoczynku Eliasfriedhof - cmentarz w Dreźnie
Narodowość niemiecka
Pseudonim Johann Christian Langner


Christian Schöttgen (Johann Christian Schöttgen, Schoettgen, Shoettgenius) (1687-1751) - historyk, teolog, filolog. Rektor liceum we Frankfurcie nad Odrą, profesor w Collegium Gröninga w Stargardzie i rektor Kreuzgymnasium w Dreźnie.

Życiorys

Christian Schöttgen urodził się 14 marca 1687 roku w Wurzen[1] w rodzinie szewca Jeremiasa Schöttgena i jego żony Anny Marii z domu Schröter. Dzięki stypendium ufundowanym przez rodzinne miasto mógł uczyć się w znanym gimnazjum z tradycjami Landesschule Pforta koło Naumburga, a w 1707 roku rozpocząć naukę na uniwersytecie w Lipsku. Studiował teologię, języki orientalne, historię i filozofię. W 1709 roku uzyskał magisterium. W tym czasie rozpoczął pracę nauczyciela domowego i redaktora w czasopismach „Acta eruditorum“ oraz „Deutsche Acta eruditorum“[2]. Zaczął też pisać pierwsze naukowe teksty.

W roku 1716 objął posadę rektora liceum we Frankfurcie nad Odrą. Przebywał tu do roku 1719 kiedy to przeniósł się do Stargardu i związał z tutejszym szkolnictwem. Do 1727 roku kierował szkołą miejską i był profesorem Collegium Gröninga. W 1728 roku opuścił miasto. Wyjechał do Drezna gdzie rozpoczął pracę również w gimnazjum (Gymnasium zum Heiligen Kreuz) obejmując placówkę po zmarłym jesienią 1727 roku rektorze Jonasie Geleniusie. Ze szkołą tą był związany aż do śmierci w roku 1751.

W czasie pobytu na Pomorzu jego zainteresowania skupiły się na historii tego terenu. Opublikował w Stargardzie w 1722 roku "Origines monasterii Stolpensis in Pomerania occidentali" oraz "Altes und neues Pommerland, oder gesammelte Nachrichten von verschiedenen zur pommerschen Geschichte gehörigen Stücken" zaś w 1724 "Die Andencken der Pommerischen Bekehrung durch Bischoff Otto von Bamberg anno 1124 verrichtet".

W 1717 roku jego żoną została Dorothea Carola Knobloch. Para miała 9 dzieci.

W 1723 roku został przyjęty w poczet członków Królewskiego Pruskiego Towarzystwa Naukowego.

Zmarł 16 grudnia 1751 roku.

Przypisy

 1. Miasto w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Lipsk.
 2. Acta Eruditorum, (dosłownie z łac. akta uczonych), pierwsze na ziemiach niemieckich czasopismo naukowe ukazujące się w latach 1682-1782. Zostało założone w Lipsku przez Ottona Mencke z inicjatywy Leibniza. Wzorowane było na francuskim Journal des savants. Wydawane było po łacinie i publikowało wyniki naukowe oraz recenzje uczonych (za:pl.Wikipedia.org)


Publikacje (wybór)

Schöttgen był autorem licznych tekstów teologicznych i historycznych.

 • 1711 - De secta flagellantium commentatio. Lipsiae
 • 1711 - Historie der Chur-Sächsischen Stiffts-Stadt Wurtzen. Leipzig
 • 1719 - Curiöses Antiquitäten-Lexicon. Leipzig
 • 1721-1722 Altes und neues Pommerland, oder gesammelte Nachrichten von verschiedenen zur pommerschen Geschichte gehörigen Stücken. Stargard
 • 1722 - Historie derer Buchhändler wie solche in alten und mitleren zeiten gewesen.
 • 1724 - Die Vorspiele der Stargardischen Reformation, das ist Zeugnisse der Wahrheitt, welche mitten im Papstthum von einigen erkannt und an den Tag geleget werden, aus den Documenten der Stargardischen Kirchen-Historie, bey Gelegenheit des andern absonderlichen Jubel-Festes, welches den 26. Decembr. 1724 gefeyert worden. Stargard
 • 1730 - Diplomatische und curieuse Nachlese der Historie von Obersachsen. Dresden und Leipzig (współaut.)
 • 1732-1742- Horae Hebraicae et Talmudicae in universum Novum Testamentum. Dresdae et Lipsiae
 • 1740 - Historie der Dreßdnischen Buchdrucker. Dresden
 • 1745 - Geschichte Conrads des Großen, Graf von Wettin. Regensburg
 • 1753-1760 - Diplomatarii et Scriptores Historicæ Germanicæ. Dresden und Leipzig (współaut.)
 • 1765 - Historie derer Buchhändler wie solche in alten und mitleren zeiten gewesen. Lipsiae (współaut.)


Bibliografia

Linki zewnętrzne

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko