Christoph Dithmar

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Christoph Dithmar
pastor
Data urodzenia 3 stycznia 1601
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 7 listopada 1634
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka

Christoph Dithmar (1601-1634) - pastor w Kosciele św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie.

Życiorys

Christoph Dithmar urodził się 3 stycznia 1601 roku w Szczecinie w rodzinie Thomasa Dithmara, wieloletniego kantora miejscowej Ratsschule i jego żony Anny z domu Finken, która pochodziła z Wittenbergi. Po zakończeniu nauki w rodzinnym mieście udał się w 1614 roku w podróż edukacyjną, która zajęła mu 6 lat. W tym czasie przebywał w Hamburgu, Speier, Jenie, Erfurcie, Marburgu, Bazylei i Lejdzie.

Po śmierci swej matki i siostry powrócił do Szczecina gdzie objął posadę preceptora dzieci generalnego superintendenta Davida Reutziusa. Po czterech latach pracę zakończył na rzecz nauki na uniwersytecie w Königsbergu. Nie zabawił tam jednak długo ze względu na szerzącą się zarazę. Powrócił w ojczyste strony i podjął ponownie obowiązki u swego protektora Reutziusa. Po kolejnych trzech latach pojawiła się możliwość objęcia stanowiska w Kościele św. Piotra i św. Pawła po zmarłym Philippie Cradelu (1625). W 1626 roku przyjął urząd i sprawował go przez osiem lat, do swojej śmierci.

Zmarł 7 listopada 1634 roku.

Ch. Dithmar był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą małżonką była Dorothea Reutz, wdowa po Philippie Cradelu. Ślub odbył się w 1626 roku. Dorothea, podobnie jak jej pierwszy mąż, zmarła na skutek zarazy. Druga żona Dorothea Hoffmann również była wdową. Ślub wzięli w roku 1632. Jej pierwszy mąż Christoph Giesel był kapelmistrzem i nadwornym muzykiem.

Bibliografia

  • Moderow, Hans. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T. 1. Stettin: Niekammer, 1903, s. 445, 483.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko