Christoph Stymmel: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 4: Linia 4:
  
  
Christoph Stymmel urodził się [[22 października]] [[1525]] roku we Frankfurcie nad Odrą. Zimną [[1537]]/[[1538]] został wpisany w poczet studentów frankfurckiego uniwersytetu. W [[1545]] otrzymał tytuł magistra.  
+
Christoph Stymmel urodził się [[22 października]] [[1525]] roku we [[w: Frankfurt nad Odrą|Frankfurcie nad Odrą]]. Zimną [[1537]]/[[1538]] został wpisany w poczet studentów frankfurckiego uniwersytetu. W [[1545]] otrzymał tytuł magistra. Od [[1551]] przez dwa lata przebywał w Wittenberdze gdzie zetknął się z Filipem Melanchtonem. Następnie był nauczycielem w Beeskow, kapelanem hrabiego Schulenburga w Lübbenau oraz kaznodzieją w Crossen. W [[1555]] roku został doktorem teologii. [[30 września]] [[1556]] roku został mianowany na polecenie [[w: Andreas Musculus|Andreasa Musculusa]] pastorem w [[Kościół Mariacki|kościele Mariackim]] i profesorem [[Pedagogium|Pedagogium]] w Szczecinie. W [[1556]] roku książę Barnim XIprzebywał w Saksonii, gdzie Książę Barnim XI. a mianowicie w 1561 dał mu zamiar doradców Książąt do Naumburg jako kompetentny doradca z i elektor saski August trzymane go kilka lat organizować mylić spraw Kościoła w Merseburgu. 8 Kwietniu 1566 powrócił do poprzedniej pozycji z powrotem do Szczecina, oferowane mu kuratora tu ze względów zdrowotnych negatywnie. Spalił zaciekle w Szczecinie kryptocalvinistische sporów, przez Przełożonego Konrad Bergius i kaznodzieja Joachim Frisius wniesiona do ambony, z których również dlatego, St bronił ortodoksyjnej luterańską doktrynę. Jak to było w zwyczaju, przeniesiono do sporu na polu osobistym, aż w końcu St iść do walki z drogi, chciał przyjąć reputację jako profesor we Frankfurcie. Od (ok. 1585) był jego Frisius przeciwnik przez Garz CIT Wyraźnie zaznaczyć, ale on sam nie może wyglądać to wyjście tylko na krótko, bo zmarł 19 Lutego w 1588 roku. St był dwukrotnie żonaty, najpierw z Anną Birck, † na 10 Styczeń 1555 w Crossen, następnie (w Szczecinie) z Barbarą Wedelich, nadając mu 6 Sierpnia 1558 zmarł w przetargu wiek syna Izajasza i urodziła dwie córki, z których pierwszy prezydent Christian w Stendal, innego. Regina, Präpositus Veit smaler w Penkun ślub w 1573. - W 16 Rok St uczynił łacińskie wiersze, w roku 1545, czyli 19 lat, napisał we Frankfurcie, w komedii "Studentes", do której zawdzięcza swoją sławę. Ona opisuje Acolastus z Gnapheus (patrz ADB IX, 279) replikowane do rozwiązłości ucznia życiem swoim czasie, i był jednym z najbardziej poczytnych sztuk 16. i 17 Century. Również w drugim prac Frankfurter Wille w Falls Stymmelius '"Judicium Paridis", a następnie został zabrany tylko raz, pod koniec jego życia, od pomysłu do pisania łacińską komedię "De immolatione Isaac", napisany w okresie od 14 Listopada 1576 do 8 Styczeń 1577, choć wstęp od 25 Z dnia marca 1579. Sztuka naśladuje biblijną historię, ale również nie brakuje w witrynach grube komiksów. Różne drobne wiersze zawierają ważne informacje dotyczące jego biografii.
 
 
 
 
Według zwyczaju czasie był bardzo wcześnie w zimie 1537/38, czyli 12 lat, immatriculirt na uniwersytecie w rodzinnym mieście, i usłyszał od Jodocus Willichius Liwiusz, w instytucjach Witterstadius, Georg Sabinus w Owidiusza. W wieku 20 lat ukończył Magister virt, pozostał kilka lat we Frankfurcie, ale potem poszedł do Wittenberg (12 maja 1551 inscribirt) i usłyszał Melanchtona, do hebrajskiego leśniczego. Po około dwóch latach pobytu, był nauczycielem w Beeskow, następnie kapelanem hrabiego Schulenburg w Lübbenau i 1555, kaznodzieja w Crossen, po Younger był creirt we Frankfurcie doktora teologii (październik 3?). W następnym roku (wrzesień 30), został mianowany zalecenie musculus Andreas jako pastor w Kościele Mariackim i profesor książęcej Pedagogium do Szczecina, gdzie jest bielonej z krótką przerwą, aż do śmierci. Książę Barnim XI. a mianowicie w 1561 dał mu zamiar doradców Książąt do Naumburg jako kompetentny doradca z i elektor saski August trzymane go kilka lat organizować mylić spraw Kościoła w Merseburgu. 8 Kwietniu 1566 powrócił do poprzedniej pozycji z powrotem do Szczecina, oferowane mu kuratora tu ze względów zdrowotnych negatywnie. Spalił zaciekle w Szczecinie kryptocalvinistische sporów, przez Przełożonego Konrad Bergius i kaznodzieja Joachim Frisius wniesiona do ambony, z których również dlatego, St bronił ortodoksyjnej luterańską doktrynę. Jak to było w zwyczaju, przeniesiono do sporu na polu osobistym, aż w końcu St iść do walki z drogi, chciał przyjąć reputację jako profesor we Frankfurcie. Od (ok. 1585) był jego Frisius przeciwnik przez Garz CIT Wyraźnie zaznaczyć, ale on sam nie może wyglądać to wyjście tylko na krótko, bo zmarł 19 Lutego w 1588 roku. St był dwukrotnie żonaty, najpierw z Anną Birck, † na 10 Styczeń 1555 w Crossen, następnie (w Szczecinie) z Barbarą Wedelich, nadając mu 6 Sierpnia 1558 zmarł w przetargu wiek syna Izajasza i urodziła dwie córki, z których pierwszy prezydent Christian w Stendal, innego. Regina, Präpositus Veit smaler w Penkun ślub w 1573. - W 16 Rok St uczynił łacińskie wiersze, w roku 1545, czyli 19 lat, napisał we Frankfurcie, w komedii "Studentes", do której zawdzięcza swoją sławę. Ona opisuje Acolastus z Gnapheus (patrz ADB IX, 279) replikowane do rozwiązłości ucznia życiem swoim czasie, i był jednym z najbardziej poczytnych sztuk 16. i 17 Century. Również w drugim prac Frankfurter Wille w Falls Stymmelius '"Judicium Paridis", a następnie został zabrany tylko raz, pod koniec jego życia, od pomysłu do pisania łacińską komedię "De immolatione Isaac", napisany w okresie od 14 Listopada 1576 do 8 Styczeń 1577, choć wstęp od 25 Z dnia marca 1579. Sztuka naśladuje biblijną historię, ale również nie brakuje w witrynach grube komiksów. Różne drobne wiersze zawierają ważne informacje dotyczące jego biografii.
 

Wersja z 21:17, 15 sie 2013

Christoph Stymmel (Stymmelius, Stummel) (1525-1588) - poeta, luterański teolog, generalny superintendent księstwa szczecińskiego.

Życiorys

Christoph Stymmel urodził się 22 października 1525 roku we Frankfurcie nad Odrą. Zimną 1537/1538 został wpisany w poczet studentów frankfurckiego uniwersytetu. W 1545 otrzymał tytuł magistra. Od 1551 przez dwa lata przebywał w Wittenberdze gdzie zetknął się z Filipem Melanchtonem. Następnie był nauczycielem w Beeskow, kapelanem hrabiego Schulenburga w Lübbenau oraz kaznodzieją w Crossen. W 1555 roku został doktorem teologii. 30 września 1556 roku został mianowany na polecenie Andreasa Musculusa pastorem w kościele Mariackim i profesorem Pedagogium w Szczecinie. W 1556 roku książę Barnim XIprzebywał w Saksonii, gdzie Książę Barnim XI. a mianowicie w 1561 dał mu zamiar doradców Książąt do Naumburg jako kompetentny doradca z i elektor saski August trzymane go kilka lat organizować mylić spraw Kościoła w Merseburgu. 8 Kwietniu 1566 powrócił do poprzedniej pozycji z powrotem do Szczecina, oferowane mu kuratora tu ze względów zdrowotnych negatywnie. Spalił zaciekle w Szczecinie kryptocalvinistische sporów, przez Przełożonego Konrad Bergius i kaznodzieja Joachim Frisius wniesiona do ambony, z których również dlatego, St bronił ortodoksyjnej luterańską doktrynę. Jak to było w zwyczaju, przeniesiono do sporu na polu osobistym, aż w końcu St iść do walki z drogi, chciał przyjąć reputację jako profesor we Frankfurcie. Od (ok. 1585) był jego Frisius przeciwnik przez Garz CIT Wyraźnie zaznaczyć, ale on sam nie może wyglądać to wyjście tylko na krótko, bo zmarł 19 Lutego w 1588 roku. St był dwukrotnie żonaty, najpierw z Anną Birck, † na 10 Styczeń 1555 w Crossen, następnie (w Szczecinie) z Barbarą Wedelich, nadając mu 6 Sierpnia 1558 zmarł w przetargu wiek syna Izajasza i urodziła dwie córki, z których pierwszy prezydent Christian w Stendal, innego. Regina, Präpositus Veit smaler w Penkun ślub w 1573. - W 16 Rok St uczynił łacińskie wiersze, w roku 1545, czyli 19 lat, napisał we Frankfurcie, w komedii "Studentes", do której zawdzięcza swoją sławę. Ona opisuje Acolastus z Gnapheus (patrz ADB IX, 279) replikowane do rozwiązłości ucznia życiem swoim czasie, i był jednym z najbardziej poczytnych sztuk 16. i 17 Century. Również w drugim prac Frankfurter Wille w Falls Stymmelius '"Judicium Paridis", a następnie został zabrany tylko raz, pod koniec jego życia, od pomysłu do pisania łacińską komedię "De immolatione Isaac", napisany w okresie od 14 Listopada 1576 do 8 Styczeń 1577, choć wstęp od 25 Z dnia marca 1579. Sztuka naśladuje biblijną historię, ale również nie brakuje w witrynach grube komiksów. Różne drobne wiersze zawierają ważne informacje dotyczące jego biografii.