Cmentarz żydowski (Boleszkowice, powiat myśliborski): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „__NOTOC__ '''Cmentarz żydowski w Boleszkowicach''' założony został prawdopodobnie w XIX wieku, kiedy Żydzi stanowili oko...”)
 
Linia 13: Linia 13:
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
 
*[http://www.sztetl.org.pl/pl/article/boleszkowice/12,cmentarze/17195,cmentarz-zydowski-w-boleszkowicach/ Wirtualny Sztetl]
 
*[http://www.sztetl.org.pl/pl/article/boleszkowice/12,cmentarze/17195,cmentarz-zydowski-w-boleszkowicach/ Wirtualny Sztetl]
 +
 +
{{Autor|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Zabytki]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]

Wersja z 13:09, 24 cze 2013


Cmentarz żydowski w Boleszkowicach założony został prawdopodobnie w XIX wieku, kiedy Żydzi stanowili około 10% ludności tego miasteczka, które pod koniec wieku miało ok. 2 tys. obywateli. Położony jest kilkaset metrów na południowy zachód od wsi, przy drodze do Namyślina. Kirkut o wymiarach około 30 x 30 m otoczony był kamiennym murem, obecnie mocno zniszczonym. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1853 roku. W wyniku dewastacji większość macew zachowana jest we fragmentach. Kirkut w 1997 roku został uporządkowany i oznakowany.


Bibliografia

  • Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1987. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
  • Opęchowski, Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Anna Bartczak