Cmentarz żydowski (Broczyno): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
 
__NOTOC__
 
__NOTOC__
'''Cmentarz żydowski w [[Broczyno|Broczynie]]'''. Nieznana jest data jego założenia.  Użytkowany był z pewnością w [[XVIII wiek|XVIII]] stuleciu, gdy gmina żydowska w tej niewielkiej miejscowości liczyła kilkadziesiąt osób (ok. [[1770]]). Jednak już w latach 70. tego stulecia rozporządzenie króla Fryderyka II zabroniło wyznawcom judaizmu zamieszkującym wsie państwa pruskiego zajmowania się handlem. Większość broczyńskich Żydów wyemigrowała wówczas do miast i kirkut z czasem przestał być użytkowany. Znajdował się nad północnym brzegiem jeziora [[Broczyno Wielkie|Broczyno]], przy drodze do [[Pławno (powiat drawski)|Pławna]].
+
'''Cmentarz żydowski w [[Broczyno|Broczynie]]'''. Nieznana jest data jego założenia.  Użytkowany był z pewnością w [[XVIII wiek|XVIII]] stuleciu, gdy gmina żydowska w tej niewielkiej miejscowości liczyła kilkadziesiąt osób (ok. [[1770]]). Jednak już w latach 70. tego stulecia rozporządzenie króla Fryderyka II zabroniło wyznawcom judaizmu zamieszkującym wsie państwa pruskiego zajmowania się handlem. Większość broczyńskich Żydów wyemigrowała wówczas do miast i kirkut z czasem przestał być użytkowany. Znajdował się nad północnym brzegiem jeziora [[Broczyno Wielkie|Broczyno]], przy drodze do [[Pławno (powiat drawski)|Pławna]]. Teren kirkutu został zabudowany na początku [[XX]] wieku.
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
 
* [http://www.sztetl.org.pl/pl/article/broczyno/5,historia/ Wirtualny Sztetl]
 
* [http://www.sztetl.org.pl/pl/article/broczyno/5,historia/ Wirtualny Sztetl]

Wersja z 22:26, 13 lis 2013

Cmentarz żydowski w Broczynie. Nieznana jest data jego założenia. Użytkowany był z pewnością w XVIII stuleciu, gdy gmina żydowska w tej niewielkiej miejscowości liczyła kilkadziesiąt osób (ok. 1770). Jednak już w latach 70. tego stulecia rozporządzenie króla Fryderyka II zabroniło wyznawcom judaizmu zamieszkującym wsie państwa pruskiego zajmowania się handlem. Większość broczyńskich Żydów wyemigrowała wówczas do miast i kirkut z czasem przestał być użytkowany. Znajdował się nad północnym brzegiem jeziora Broczyno, przy drodze do Pławna. Teren kirkutu został zabudowany na początku XX wieku.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Anna Bartczak