Cmentarz żydowski (Czaplinek)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Cmentarz żydowski w Czaplinku został założony w 1820 roku na niewielkim wzniesieniu przy Klöbensteiner Weg (obecnie ul. Kamienna, na południowym brzegu jeziora Drawsko. Mimo nabycia terenu gmina przez kilka kolejnych lat nie użytkowała kirkutu, pierwszy pochówek odbył się dopiero w 1829 roku. Nekropolia miała obszar 0,13 ha w całości ogrodzony. Jednak rychło (ok. 1850) ogrodzenie wymagało odnowienia, co spowodowało podniesienie składek na utrzymanie cmentarza, obciążających członków gminy żydowskiej, która w tym czasie liczyła ok. 200 osób. Kirkut został przez nazistów zdewastowany podczas Nocy Kryształowej (9/10 listopada 1938), a wkrótce potem wszystkie nagrobki wyrwano z ziemi i zgromadzono na jednym stosie. Nie wiadomo co stało się z usuniętymi macewami. Jeszcze w latach 80. XX wieku w miejscu cmentarza widoczne były jeszcze fragmenty ogrodzenia. Obecnie teren ten otoczony jest domami jednorodzinnymi, a po kirkucie zachowały się jedynie słupy bramy ogrodzeniowej.

Bibliografia

  • Baranowski Jerzy. Cmentarze żydowskie w województwie szczecińskim. Warszawa 1963.
  • Barran Fritz. Städte-Atlas Pommern. Leer 1989.
  • Gemeinden und Gutsbezirke der Provinz Pommern und ihre Bevölkerung. Berlin 1874.
  • Gemeindelexikon für die Provinz Pommern. Berlin 1908.
  • Karta ewidencyjna cmentarza. Koszalin 1988. W: Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Delegatura w Koszalinie.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.
  • Salinger Gerhard. Zur Erinnerung und zum Gedenken. Die einstigen jüdischen Gemeinden Pommerns. T. 2. New York 2006.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Anna Bartczak