Cmentarz żydowski (Golczewo): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „{{Autor|” na „{{AutorP|”)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
__NOTOC__
 
__NOTOC__
'''Cmentarz żydowski w Golczewie''' został założony dopiero w drugiej połowie [[XIX wiek]]u na południowy zachód od miejscowości. Ulokowano go na wydzielonym niewielkim obszarze cmentarza ewangelickiego. Zanim powstał kirkut w [[Golczewo|Golczewie]], miejscowi Żydzi chowali swoich zmarłych w [[Cmentarz żydowski (Płoty)|Płotach]]. Jednak w latach 60. XIX wieku w Golczewie mieszkało już ponad 40 osób wyznania mojżeszowego, ukształtowała się osobna gmina wyznaniowa i posiadanie własnego cmentarza stało się niezbędne. W pierwszych latach [[XX wiek]]u w miasteczku nadal mieszkało ponad 30 wyznawców judaizmu, a 25 na początku lat 30. tego stulecia.
+
[[Plik:Golczewo, kirkut.JPG|200px|right|thumb|Fundamenty muru wyznaczającego niegdyś granicę kirkutu w Golczewie, 2013]]
W końcu lat 30. XX wieku naziści zniszczyli kompletnie kirkut, wywieźli nagrobki, a teren zaorali i przeznaczyli pod uprawę ziemniaków. Obecnie na obszarze obu cmentarzy znajduje się polska nekropolia.
+
'''Cmentarz żydowski w Golczewie''' został założony dopiero w drugiej połowie [[XIX wiek]]u na południowy zachód od miejscowości. Ulokowano go na wydzielonym niewielkim obszarze na końcu cmentarza ewangelickiego. Zanim powstał kirkut w [[Golczewo|Golczewie]], miejscowi Żydzi chowali swoich zmarłych w [[Cmentarz żydowski (Płoty)|Płotach]]. Jednak w latach 60. XIX wieku w Golczewie mieszkało już ponad 40 osób wyznania mojżeszowego, ukształtowała się osobna gmina wyznaniowa i posiadanie własnego cmentarza stało się niezbędne. W pierwszych latach [[XX wiek]]u w miasteczku nadal mieszkało ponad 30 wyznawców judaizmu, a 25 na początku lat 30. tego stulecia.
 +
W końcu lat 30. XX wieku naziści zniszczyli kompletnie kirkut, wywieźli nagrobki, a teren zaorali i przeznaczyli pod uprawę ziemniaków. Obecnie na obszarze obu cmentarzy znajduje się polska nekropolia, na części żydowskiej umieszczono kwaterę dziecięcą. Granice kirkutu można rozpoznać dzięki zachowanym fragmentom dawnego ogrodzenia.
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
* Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1999.  W: Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
 
* Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1999.  W: Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
Linia 9: Linia 10:
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
 
* [http://www.sztetl.org.pl/pl/article/golczewo/12,cmentarze/ Wirtualny Sztetl]
 
* [http://www.sztetl.org.pl/pl/article/golczewo/12,cmentarze/ Wirtualny Sztetl]
{{Autor|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
+
{{AutorP|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Golczewo]]
 
[[Kategoria:Golczewo]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
[[Kategoria:Pomeranica FB]]
+
[[Kategoria:Pomeranica FBa]]
 
{{DEFAULTSORT:Golczewo}}
 
{{DEFAULTSORT:Golczewo}}

Aktualna wersja na dzień 13:38, 17 kwi 2014

Fundamenty muru wyznaczającego niegdyś granicę kirkutu w Golczewie, 2013

Cmentarz żydowski w Golczewie został założony dopiero w drugiej połowie XIX wieku na południowy zachód od miejscowości. Ulokowano go na wydzielonym niewielkim obszarze na końcu cmentarza ewangelickiego. Zanim powstał kirkut w Golczewie, miejscowi Żydzi chowali swoich zmarłych w Płotach. Jednak w latach 60. XIX wieku w Golczewie mieszkało już ponad 40 osób wyznania mojżeszowego, ukształtowała się osobna gmina wyznaniowa i posiadanie własnego cmentarza stało się niezbędne. W pierwszych latach XX wieku w miasteczku nadal mieszkało ponad 30 wyznawców judaizmu, a 25 na początku lat 30. tego stulecia. W końcu lat 30. XX wieku naziści zniszczyli kompletnie kirkut, wywieźli nagrobki, a teren zaorali i przeznaczyli pod uprawę ziemniaków. Obecnie na obszarze obu cmentarzy znajduje się polska nekropolia, na części żydowskiej umieszczono kwaterę dziecięcą. Granice kirkutu można rozpoznać dzięki zachowanym fragmentom dawnego ogrodzenia.

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1999. W: Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
  • Gemeindelexikon für die Provinz Pommern. Berlin 1908.
  • Gemeinden und Gutsbezirke der Provinz Pommern und ihre Bevölkerung. Berlin 1874.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi oraz ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Warszawa 2007, s. 377-395.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak