Cmentarz żydowski (Golczewo): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
 
__NOTOC__
 
__NOTOC__
'''Cmentarz żydowski w Golczewie''' został założony dopiero w drugiej połowie [[XIX wiek]]u na południowy zachód od miejscowości. Ulokowano go na wydzielonym niewielkim obszarze cmentarza ewangelickiego. Zanim powstał kirkut w [[Golczewo|Golczewie]], miejscowi Żydzi chowali swoich zmarłych w [[Cmentarz żydowski (Płoty)|Płotach]]. Jednak w latach 60. XIX wieku w Golczewie mieszkało już ponad 40 osób wyznania mojżeszowego, ukształtowała się osobna gmina wyznaniowa i posiadanie własnego cmentarza stało się niezbędne. W pierwszych latach [[XX wiek]]u w miasteczku nadal mieszkało ponad 30 wyznawców judaizmu, a 25 na początku lat 30. tego stulecia.
+
'''Cmentarz żydowski w Golczewie''' został założony dopiero w drugiej połowie [[XIX wiek]]u na południowy zachód od miejscowości. Ulokowano go na wydzielonym niewielkim obszarze na końcu cmentarza ewangelickiego. Zanim powstał kirkut w [[Golczewo|Golczewie]], miejscowi Żydzi chowali swoich zmarłych w [[Cmentarz żydowski (Płoty)|Płotach]]. Jednak w latach 60. XIX wieku w Golczewie mieszkało już ponad 40 osób wyznania mojżeszowego, ukształtowała się osobna gmina wyznaniowa i posiadanie własnego cmentarza stało się niezbędne. W pierwszych latach [[XX wiek]]u w miasteczku nadal mieszkało ponad 30 wyznawców judaizmu, a 25 na początku lat 30. tego stulecia.
W końcu lat 30. XX wieku naziści zniszczyli kompletnie kirkut, wywieźli nagrobki, a teren zaorali i przeznaczyli pod uprawę ziemniaków. Obecnie na obszarze obu cmentarzy znajduje się polska nekropolia.
+
W końcu lat 30. XX wieku naziści zniszczyli kompletnie kirkut, wywieźli nagrobki, a teren zaorali i przeznaczyli pod uprawę ziemniaków. Obecnie na obszarze obu cmentarzy znajduje się polska nekropolia, na części żydowskiej umieszczono kwaterę dziecięcą. Granice kirkutu można rozpoznać dzięki zachowanym fragmentom dawnego ogrodzenia.
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
* Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1999.  W: Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
 
* Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1999.  W: Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Wersja z 23:06, 13 lis 2013

Cmentarz żydowski w Golczewie został założony dopiero w drugiej połowie XIX wieku na południowy zachód od miejscowości. Ulokowano go na wydzielonym niewielkim obszarze na końcu cmentarza ewangelickiego. Zanim powstał kirkut w Golczewie, miejscowi Żydzi chowali swoich zmarłych w Płotach. Jednak w latach 60. XIX wieku w Golczewie mieszkało już ponad 40 osób wyznania mojżeszowego, ukształtowała się osobna gmina wyznaniowa i posiadanie własnego cmentarza stało się niezbędne. W pierwszych latach XX wieku w miasteczku nadal mieszkało ponad 30 wyznawców judaizmu, a 25 na początku lat 30. tego stulecia. W końcu lat 30. XX wieku naziści zniszczyli kompletnie kirkut, wywieźli nagrobki, a teren zaorali i przeznaczyli pod uprawę ziemniaków. Obecnie na obszarze obu cmentarzy znajduje się polska nekropolia, na części żydowskiej umieszczono kwaterę dziecięcą. Granice kirkutu można rozpoznać dzięki zachowanym fragmentom dawnego ogrodzenia.

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1999. W: Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
  • Gemeindelexikon für die Provinz Pommern. Berlin 1908.
  • Gemeinden und Gutsbezirke der Provinz Pommern und ihre Bevölkerung. Berlin 1874.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi oraz ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Warszawa 2007, s. 377-395.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Anna Bartczak