Cmentarz żydowski (Józefin): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „__NOTOC__ {{WEdycji}} Cmentarz żydowski w Józefinie Cmentarz w Józefinie został utworzony dla gminy żydowskiej w Lipianach. Wyznaczono go na powierzchni okoł...”)
 
Linia 1: Linia 1:
 
__NOTOC__
 
__NOTOC__
{{WEdycji}}
+
'''Cmentarz żydowski w Józefinie '''
Cmentarz żydowski w Józefinie  
 
  
Cmentarz w Józefinie został utworzony dla gminy żydowskiej w Lipianach. Wyznaczono go na powierzchni około 0,25 ha w lesie, na zachód od drogi Lipiany-Żelice. Został założony w XVIII wieku, o czym zaświadcza najstarszy zachowany nagrobek z 1762 roku. Mimo ze gmina żydowska w Lipianach nie była specjalnie liczna (w XIX wieku oscylowała wokół liczby 80 członków), to posiadała synagogę i cmentarz. Nadal czytelne jest jego regularne rozplanowanie (dwukwaterowe), na prostokątnym obrysie, choć układ ścieżek uległ zatarciu. Na terenie kirkutu, mimo dewastacji w latach 30. XX wieku, zachowało się wiele  macew wykonanych z piaskowca bądź granitu, z inskrypcjami w języku hebrajskim i pozostałości muru cmentarnego. Teren nekropolii został ogrodzony i oznakowany.
+
Cmentarz w [[Józefin|Józefinie]] został utworzony dla gminy żydowskiej w [[Lipiany|Lipianach]]. Wyznaczono go na powierzchni około 0,25 ha w lesie, na zachód od drogi Lipiany-Żelice. Został założony w XVIII wieku, o czym zaświadcza najstarszy zachowany nagrobek z 1762 roku. Mimo ze gmina żydowska w Lipianach nie była specjalnie liczna (w XIX wieku oscylowała wokół liczby 80 członków), to posiadała synagogę i cmentarz. Nadal czytelne jest jego regularne rozplanowanie (dwukwaterowe), na prostokątnym obrysie, choć układ ścieżek uległ zatarciu. Na terenie kirkutu, mimo dewastacji w latach 30. XX wieku, zachowało się wiele  macew wykonanych z piaskowca bądź granitu, z inskrypcjami w języku hebrajskim i pozostałości muru cmentarnego. Teren nekropolii został ogrodzony i oznakowany.
  
 
- kirkut gminy żydowskiej w Lipianach, w lesie, przy drodze Lipiany-Barlinek, założony  
 
- kirkut gminy żydowskiej w Lipianach, w lesie, przy drodze Lipiany-Barlinek, założony  
 
w XVIII wieku, zachowane liczne macewy (najstarsza z 1763), teren ogrodzony i oznakowany     
 
w XVIII wieku, zachowane liczne macewy (najstarsza z 1763), teren ogrodzony i oznakowany     
  
Literatura
+
==Bibliografia==
Karta cmentarza, Szczecin 2000, w archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie
 
Karta Gminnej Ewidencji Zabytków gminy Lipiany, Szczecin 2009, w archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie
 
Opęchowski Mirosław, Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie, [w:] Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku, red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński, Warszawa 2007, s. 377-395
 
  
Linki zewnętrzne
+
*Karta cmentarza Szczecin 2000. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
http://www.kirkuty.xip.pl/lipiany.htm
+
*Karta Gminnej Ewidencji Zabytków gminy Lipiany. Szczecin 2009. Archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
 +
*Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007. s. 377-395 .
 +
 
 +
==Linki zewnętrzne==
 +
*[http://www.kirkuty.xip.pl/lipiany.htm Cmentarze żydowskie w Polsce]
 +
 
 +
{{Autor|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Zabytki]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Józefin]]
 +
[[Kategoria:Lipiany]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]

Wersja z 14:25, 2 lip 2013

Cmentarz żydowski w Józefinie

Cmentarz w Józefinie został utworzony dla gminy żydowskiej w Lipianach. Wyznaczono go na powierzchni około 0,25 ha w lesie, na zachód od drogi Lipiany-Żelice. Został założony w XVIII wieku, o czym zaświadcza najstarszy zachowany nagrobek z 1762 roku. Mimo ze gmina żydowska w Lipianach nie była specjalnie liczna (w XIX wieku oscylowała wokół liczby 80 członków), to posiadała synagogę i cmentarz. Nadal czytelne jest jego regularne rozplanowanie (dwukwaterowe), na prostokątnym obrysie, choć układ ścieżek uległ zatarciu. Na terenie kirkutu, mimo dewastacji w latach 30. XX wieku, zachowało się wiele macew wykonanych z piaskowca bądź granitu, z inskrypcjami w języku hebrajskim i pozostałości muru cmentarnego. Teren nekropolii został ogrodzony i oznakowany.

- kirkut gminy żydowskiej w Lipianach, w lesie, przy drodze Lipiany-Barlinek, założony w XVIII wieku, zachowane liczne macewy (najstarsza z 1763), teren ogrodzony i oznakowany

Bibliografia

  • Karta cmentarza Szczecin 2000. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
  • Karta Gminnej Ewidencji Zabytków gminy Lipiany. Szczecin 2009. Archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007. s. 377-395 .

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Anna Bartczak