Cmentarz żydowski (Józefin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 20:26, 30 cze 2013 autorstwa A. Bartczak (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „__NOTOC__ {{WEdycji}} Cmentarz żydowski w Józefinie Cmentarz w Józefinie został utworzony dla gminy żydowskiej w Lipianach. Wyznaczono go na powierzchni okoł...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Cmentarz żydowski w Józefinie

Cmentarz w Józefinie został utworzony dla gminy żydowskiej w Lipianach. Wyznaczono go na powierzchni około 0,25 ha w lesie, na zachód od drogi Lipiany-Żelice. Został założony w XVIII wieku, o czym zaświadcza najstarszy zachowany nagrobek z 1762 roku. Mimo ze gmina żydowska w Lipianach nie była specjalnie liczna (w XIX wieku oscylowała wokół liczby 80 członków), to posiadała synagogę i cmentarz. Nadal czytelne jest jego regularne rozplanowanie (dwukwaterowe), na prostokątnym obrysie, choć układ ścieżek uległ zatarciu. Na terenie kirkutu, mimo dewastacji w latach 30. XX wieku, zachowało się wiele macew wykonanych z piaskowca bądź granitu, z inskrypcjami w języku hebrajskim i pozostałości muru cmentarnego. Teren nekropolii został ogrodzony i oznakowany.

- kirkut gminy żydowskiej w Lipianach, w lesie, przy drodze Lipiany-Barlinek, założony w XVIII wieku, zachowane liczne macewy (najstarsza z 1763), teren ogrodzony i oznakowany

Literatura Karta cmentarza, Szczecin 2000, w archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie Karta Gminnej Ewidencji Zabytków gminy Lipiany, Szczecin 2009, w archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie Opęchowski Mirosław, Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie, [w:] Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku, red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński, Warszawa 2007, s. 377-395

Linki zewnętrzne http://www.kirkuty.xip.pl/lipiany.htm