Cmentarz żydowski (Myślibórz)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Teren kirkutu w Myśliborzu, 2013

Cmentarz żydowski w Myśliborzu został założony prawdopodobnie już w XVIII wieku[1] w południowej części miasta, między ulicami Strzelecką i Wałową. Jego powierzchnia wynosiła około 0,11 ha. Kirkut był otoczony kamiennym murem i zadrzewiony. Gmina żydowska w Myśliborzu w latach 40. XIX wieku liczyła około 120 osób, zaś niespełna 100 lat później tylko około 30 osób. Mimo ekscesów hitlerowskich w latach 30. XX wieku nekropolia w dobrym stanie przetrwała II wojnę światową i następne dwadzieścia lat. Jeszcze w połowie lat 60. na terenie kirkutu znajdowały się liczne, dobrze zachowane macewy z XIX i XX wieku.

Przypisy

  1. Ponieważ w 1791 roku w mieście funkcjonowała już synagoga, można domniemywać, że kirkut powstał już wcześniej, ponieważ pierwsze informacje o Żydach mieszkających w Myśliborzu pochodzą z 1717 roku, a w 1790 roku mieszkało tu 98 osób wyznania mojżeszowego.

Bibliografia

  • Alicke Klaus-Dieter. Lexikon der jüdischen Gemeinden im deutschen Sprachraum. München 2008.
  • Bratring Friedrich. Statistisch-topographische Beschreibung der gesamten Mark Brandenburg. T. 3, Berlin 1805.
  • Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1990. W: Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak