Cmentarz żydowski (Nowogard): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „9/10 listopada 1938” na „9/10 listopada 1938”)
Linia 1: Linia 1:
__NOTOC__
__NOTOC__
'''Cmentarz żydowski w Nowogardzie'''
'''Cmentarz żydowski w [[Nowogard|Nowogardzie]]''' powstał w 1. połowie [[XIX wiek]]u, choć już w połowie [[XVIII wiek]]u w mieście mieszkało ponad 50 osób wyznania mojżeszowego. Założony został na zachód od miasta, przy ''Gartenstrasse'' (obecnie ulica Wojska Polskiego) na obszarze około 0,25 ha. Był bardzo potrzebny, gdyż liczba ludności żydowskiej stale wzrastała. W latach 70. XIX wieku w Nowogardzie mieszkało prawie 150 Żydów, stanowiąc około 2% społeczności miasta.
 
W okresie późniejszym liczba ta zaczęła maleć, w połowie lat 20. [[XX wiek]]u spadając poniżej 50, a w latach 30. nie sięgała 40. W czasie Nocy Kryształowej ([[9 listopada|9]]/[[10 listopada]] [[1938]]) kirkut został zdewastowany, a synagoga spalona.
Cmentarz w [[Nowogard|Nowogardzie]] powstał w 1. połowie XIX wieku, choć już w połowie XVIII wieku w mieście mieszkało ponad 50 osób wyznania mojżeszowego. Założony został na zachód od miasta, przy ''Gartenstrasse'' (obecnie ulica Wojska Polskiego) na obszarze około 0,25 ha. Był bardzo potrzebny, gdyż liczba ludności żydowskiej stale wzrastała. W latach 70. XIX wieku w Nowogardzie mieszkało prawie 150 Żydów, stanowiąc około 2% społeczności miasta.
W okresie późniejszym liczba ta zaczęła maleć, w połowie lat 20. XX wieku spadając poniżej 50, a w latach 30. nie sięgała 40. W czasie Nocy Kryształowej ([[9 listopada|9]]/[[10 listopada]] [[1938]]) kirkut został zdewastowany, a synagoga spalona.
Po II wojnie światowej cmentarz ulegał dalszej dewastacji. Wymaga uporządkowania i oznakowania. Na terenie kirkutu zachowały się pojedyncze fragmenty macew i starodrzew.
Po II wojnie światowej cmentarz ulegał dalszej dewastacji. Wymaga uporządkowania i oznakowania. Na terenie kirkutu zachowały się pojedyncze fragmenty macew i starodrzew.
==Bibliografia==
==Bibliografia==
* Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1990. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
*Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1990. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
* Barran Fritz. Städte-Atlas Pommern. Leer 1989.
*Barran Fritz. Städte-Atlas Pommern. Leer 1989.
* Gemeinden und Gutsbezirke der Provinz Pommern und ihre Bevölkerung. Berlin 1874.
*Gemeinden und Gutsbezirke der Provinz Pommern und ihre Bevölkerung. Berlin 1874.
* Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.  
*Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.  
* Salinger Gerhard. Zur Erinnerung und zum Gedenken. Die einstigen jüdischen Gemeinden Pommerns. New York 2006.
*Salinger Gerhard. Zur Erinnerung und zum Gedenken. Die einstigen jüdischen Gemeinden Pommerns. New York 2006.
 
==Linki zewnętrzne==
==Linki zewnętrzne==
 
* [http://www.sztetl.org.pl/pl/article/nowogard/12,cmentarze/ Wirtualny Sztetl]
*[http://www.sztetl.org.pl/pl/article/nowogard/12,cmentarze/ Wirtualny Sztetl]
 
 
{{Autor|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
{{Autor|[[Użytkownik:A. Bartczak|Anna Bartczak]]}}
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Nowogard]]
[[Kategoria:Nowogard]]
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
[[Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia]]
[[Kategoria:Pomeranica FB]]
{{DEFAULTSORT:}}
{{DEFAULTSORT:Nowogard}}

Wersja z 15:40, 20 wrz 2013

Cmentarz żydowski w Nowogardzie powstał w 1. połowie XIX wieku, choć już w połowie XVIII wieku w mieście mieszkało ponad 50 osób wyznania mojżeszowego. Założony został na zachód od miasta, przy Gartenstrasse (obecnie ulica Wojska Polskiego) na obszarze około 0,25 ha. Był bardzo potrzebny, gdyż liczba ludności żydowskiej stale wzrastała. W latach 70. XIX wieku w Nowogardzie mieszkało prawie 150 Żydów, stanowiąc około 2% społeczności miasta. W okresie późniejszym liczba ta zaczęła maleć, w połowie lat 20. XX wieku spadając poniżej 50, a w latach 30. nie sięgała 40. W czasie Nocy Kryształowej (9/10 listopada 1938) kirkut został zdewastowany, a synagoga spalona. Po II wojnie światowej cmentarz ulegał dalszej dewastacji. Wymaga uporządkowania i oznakowania. Na terenie kirkutu zachowały się pojedyncze fragmenty macew i starodrzew.

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1990. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
  • Barran Fritz. Städte-Atlas Pommern. Leer 1989.
  • Gemeinden und Gutsbezirke der Provinz Pommern und ihre Bevölkerung. Berlin 1874.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.
  • Salinger Gerhard. Zur Erinnerung und zum Gedenken. Die einstigen jüdischen Gemeinden Pommerns. New York 2006.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Anna Bartczak