Cmentarz żydowski (Pełczyce)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Geolokalizacja: 53.049056,15.302063

Fragmenty macew na cmentarzu w Pełcycach, 2013

Cmentarz żydowski w Pełczycach założony prawdopodobnie na początku XIX wieku. Choć Żydzi mieszkali tu już w średniowieczu, brali nawet udział w walkach w obronie miasta, to dopiero w XVIII wieku ich liczba stała się zauważalna. Na początku XIX wieku w mieście żyło 37 członków gminy żydowskiej, około połowy wieku notowano 65 wyznawców judaizmu, a kolejne pięćdziesiąt lat później już ponownie tylko 37. W latach 20. XX wieku ich liczba spadła do 27. W tym czasie w mieście funkcjonowała synagoga znajdująca się przy Synagogenstrasse (obecnie ulica Rybacka) i kirkut położony na południowy zachód od miasta, nad jeziorem Krzywe (obecnie ulica Rakoniew). W 1938 roku podczas Nocy Kryształowej (9/10 listopada) cmentarz został zdewastowany, synagoga przetrwała, gdyż od 1933 roku znajdowała się w rękach prywatnych, uległa jednak zniszczeniu w 1945 roku. Po II wojnie światowej kirkut stoi zapomniany przez okolicznych mieszkańców. Zachowały się liczne kamienne nagrobki z inskrypcjami z języku hebrajskim i niemieckim oraz starodrzew. Kirkut jest otoczony terenami prywatnymi i z tego powodu trudno dostępny. Nieoznakowany i nieuporządkowany.

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin 1989. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
  • Brzustowicz Grzegorz Jacek. Pełczyce – Bernstein. Z dziejów Ziemi pełczyckiej. Choszczno 2004.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.
  • Sopiński Gerard, Szutowicz Andrzej. Żydzi w Pełczycach. "Kawaliera". 2006, nr 2, s.10-12.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Anna Bartczak