Cmentarz żydowski (Węgorzyno)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Węgorzyno, ul. Zielona przy której znajdował się dawny cmentarz żydowski, 2013.

Cmentarz żydowski w Węgorzynie został założony w pierwszej połowie XIX wieku na obrzeżach miasta, przy Unraustrasse (obecnie ul. Zielona). Tradycyjnie był ogrodzony kamiennym murem i obsadzony drzewami, zajmował ok. 0,1 ha. Wystarczało to na potrzeby niezbyt wówczas licznej węgorzyńskiej gminy żydowskiej. W 1812 roku, gdy został ogłoszony edykt emancypacyjny, w mieście mieszkało 61 wyznawców judaizmu, pięćdziesiąt lat później ich liczba wzrosła do ponad 120 i był to moment największej liczebności gminy. W latach późniejszych Żydzi stopniowo opuszczali miasto – w 1925 było ich już tylko 15, a ostatnia żydowska obywatelka miasta wyjechała w 1938 roku po Nocy Kryształowej (9/10 listopada), gdy zdewastowany został kirkut i synagoga.

Po II wojnie światowej kirkut ulegał dalszemu zniszczeniu. W latach 70. XX wieku ze starodrzewu cmentarnego pozostał tylko jeden dąb, a mur był rozebrany. W połowie lat 90. na terenie nekropolii postawiono budynek mieszkalny.

Bibliografia

  • Baranowski Jerzy, Cmentarze żydowskie w województwie szczecińskim. Warszawa 1963.
  • Barran Fritz. Städte-Atlas Pommern. Leer 1989.
  • Gemeindelexikon für die Provinz Pommern. Berlin 1908.
  • Karta ewidencyjna cmentarza. Szczecin [b.d.]. W: Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.
  • Salinger Gerhard. Zur Erinnerung und zum Gedenken. Die einstigen jüdischen Gemeinden Pommerns. T. 2. New York 2006.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Anna Bartczak