Cmentarz komunalny (Kamień Pomorski): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „{{Autor|” na „{{AutorP|”)
 
Linia 33: Linia 33:
 
* Wejman G. Nekropolie kamieńskie. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T. 1. Szczecin 2002.
 
* Wejman G. Nekropolie kamieńskie. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T. 1. Szczecin 2002.
  
{{Autor|[[User:Anubiska|Agata Freindorf]]}}
+
{{AutorP|[[User:Anubiska|Agata Freindorf]]}}
 
{{DEFAULTSORT: Kamień Pomorski }}
 
{{DEFAULTSORT: Kamień Pomorski }}
 
[[Kategoria:Pomeranica]]
 
[[Kategoria:Pomeranica]]

Aktualna wersja na dzień 13:24, 17 kwi 2014

Cmentarz komunalny w Kamieniu Pomorskim
Cmentarz komunalny w Kamieniu Pomorskim
Głaz poświęcony pamięci spoczywających na tym cmentarzu.
Adres Kamień Pomorski, ulica Szczecińska
Wyznanie pierwotnie ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki
Data powstania 1891
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz komunalny w Kamieniu Pomorskim zlokalizowany jest w południowej części miasta, przy ulicy Szczecińskiej i sąsiaduje z cmentarzem wojennym Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej.

W 1891 roku podjęto decyzję o założeniu nowego miejskiego cmentarza, który miał zostać zlokalizowany poza zabudową miasta. Do tego czasu zmarłych chowano m.in. wokół kościoła św. Mikołaja. Pierwotnie cmentarz założony był na planie prostokąta. Po II wojnie światowej większość poniemieckich nagrobków usunięto, a cmentarz przystosowano do pełnienia funkcji nowego cmentarza komunalnego dla polskich mieszkańców miasta.

Od bramy głównej prowadzi wybetonowana aleja główna. W centralnej części cmentarza znajduje się ceglana kaplica pogrzebowa.

Teren nekropolii porośnięty jest przez liczne drzewa, z których większość stanowią lipy, kasztanowce, klony, świerki, buki oraz jesiony.

Na cmentarzu znajduje się kwatera wojenna saperów Wojska Polskiego. Na mogiłach ustawione są nagrobki w formie Orderu Krzyża Grunwaldu. Przy kwaterze stoi akcent rzeźbiarski w formie stylizowanego orła z przymocowaną do niego tablicą z napisem: „Kwatera wojenna żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i poległych w walkach o polskość tej ziemi”.

Zachowała się część poniemieckich nagrobków, m.in. pomnik nagrobny w formie krzyża ustawionego na cokole, upamiętniający właściciela browaru kamieńskiego – Aleksandra Voerkeliusa.

W 2005 roku podjęto decyzję o rozszerzeniu cmentarza komunalnego w kierunku południowo – wschodnim. W 2012 roku władze miasta podjęły decyzję o utworzeniu nowego cmentarza komunalnego, który powstanie obok już istniejącego.

Bibliografia

  • Kosińska S. Karta ewidencyjna cmentarza komunalnego. Dokumentacja WUOZ. Szczecin 2000.
  • Spuhrmann R. Geschichte der Stadt Cammin i. Pommern und des Camminer Domkapitels. Cammin i. Pommern 1924.
  • Wejman G. Nekropolie kamieńskie. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T. 1. Szczecin 2002.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf