Cmentarz przy ul. Rydla

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 12:36, 14 lis 2013 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „Kategoria: Cmentarze” na „Kategoria:Cmentarze Szczecina”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przy ul. Rydla
Cmentarz przy ul. Rydla
teren dawnego cmentarza
Osiedle Klęskowo, Słoneczne
Adres ul. Rydla
Powierzchnia 0,78 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania I poł. XX w.
Data zamknięcia przed 1945 r.
Stan obecny zlikwidowany
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz przy ul. Rydla – nieistniejący cmentarz dawnej wsi Hökendorf, obecnie teren osiedla Słonecznego.

Historia cmentarza

fragment mapy z 1938 r.

Po zamknięciu cmentarza przykościelnego oraz prawdopodobnie ze względu na brak miejsc na cmentarzu przy ul. Smutnej założono ok. lat 20-stych XX w. nowe miejsce pochówku dla mieszkańców wsi w południowej części dzisiejszej ul. Rydla. Wówczas teren ten graniczył od południa z linią kolejową, a od zachodu z fragmentem lasu liściastego.

Od razu po II wojnie światowej nie uprzątnięto terenu cmentarza, gdyż część powywracanych nagrobków znajdowały się tu do lat 70-tych XX w. Wówczas to, ze względu na budowę osiedla Słonecznego musiano usunąć pozostałości po cmentarzu.

Co zrobiono z uprzątniętymi nagrobkami ? Ich fragmenty wykorzystano do budowy murków na terenie nowo budowanego osiedla, zwłaszcza tych, które znajdują się przy klatkach na ul. Kostki Napierskiego. Nie wysilono się, by nie było ich widać, gdyż łatwo dotrzeć na murkach fragmenty inskrypcji czy zdobień.

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Bogdan Frankiewicz, Szczecińskie cmentarze, Szczecin 2003
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996
  • Marek Łuczak, Szczecin Klęskowo, Kijewo, Szczecin 2012IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf