Cmentarz wojenny żołnierzy polskich i radzieckich (Kamień Pomorski): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "{{Cmentarz infobox | cmentarz_nazwa = Cmentarz Wojenny Żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej | cmentarz_grafika = Kamień Pomorski, cmentarz wojskowy.JPG | gr...")
 
m (zamienił w treści „{{Autor|” na „{{AutorP|”)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Cmentarz infobox
 
{{Cmentarz infobox
| cmentarz_nazwa = Cmentarz Wojenny Żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej
+
| cmentarz_nazwa = Cmentarz wojenny żołnierzy polskich i radzieckich
 
| cmentarz_grafika = Kamień Pomorski, cmentarz wojskowy.JPG
 
| cmentarz_grafika = Kamień Pomorski, cmentarz wojskowy.JPG
| grafika_opis = kwatera żołnierzy radzieckich
+
| grafika_opis = Kwatera żołnierzy radzieckich.
 
| nazwa_niemiecka =   
 
| nazwa_niemiecka =   
 
| osiedle =  
 
| osiedle =  
| adres = Kamień Pomorski, ul. Szczecińska
+
| adres = Kamień Pomorski, ulica Szczecińska
| powierzchnia = 1, 20 ha
+
| powierzchnia = 1,20 ha
 
| wyznanie =  
 
| wyznanie =  
| data_powstania = [[1945]] r.
+
| data_powstania = [[1945]]
 
| data_zamknięcia =  
 
| data_zamknięcia =  
 
| stan_obecny = zachowany
 
| stan_obecny = zachowany
Linia 14: Linia 14:
 
| google_street = https://maps.google.pl/maps?q=kamie%C5%84+pomorski+szczeci%C5%84ska&hl=pl&ie=UTF8&ll=53.962517,14.781947&spn=0.006703,0.01929&sll=53.967927,14.775496&sspn=0.013405,0.038581&t=h&hnear=Szczeci%C5%84ska,+72-400+Kamie%C5%84+Pomorski,+kamie%C5%84ski,+Wojew%C3%B3dztwo+zachodniopomorskie&z=16&layer=c&cbll=53.962517,14.781947&panoid=uhHdOzTAXLTi6yRU2XwGNw&cbp=12,96.47,,0,2.2
 
| google_street = https://maps.google.pl/maps?q=kamie%C5%84+pomorski+szczeci%C5%84ska&hl=pl&ie=UTF8&ll=53.962517,14.781947&spn=0.006703,0.01929&sll=53.967927,14.775496&sspn=0.013405,0.038581&t=h&hnear=Szczeci%C5%84ska,+72-400+Kamie%C5%84+Pomorski,+kamie%C5%84ski,+Wojew%C3%B3dztwo+zachodniopomorskie&z=16&layer=c&cbll=53.962517,14.781947&panoid=uhHdOzTAXLTi6yRU2XwGNw&cbp=12,96.47,,0,2.2
 
  }}
 
  }}
 +
'''Cmentarz wojenny żołnierzy polskich i radzieckich''' zlokalizowany jest w południowej części [[Kamień Pomorski|Kamienia Pomorskiego]] przy ulicy Szczecińskiej i sąsiaduje z [[Cmentarz komunalny (Kamień Pomorski)|cmentarzem komunalnym]]. 
  
'''Cmentarz Wojenny Żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej''' zlokalizowany jest  południowej części [[Kamień Pomorski|Kamienia Pomorskiego]] przy ul. Szczecińskiej i sąsiaduje on z [[Cmentarz komunalny (Kamień Pomorski)|cmentarzem komunalnym]]. 
+
Otwarty został w [[1945]] roku na powierzchni ok. 1,20 ha o kształcie nieregularnego pięciokąta. Po lewej stronie bramy wejściowej znajduje się tablica z dwujęzycznym (polskim i rosyjskim) napisem:
  
Otwarty został w [[1945]] r. na powierzchni ok. 1,20 ha o kształcie nieregularnego pięciokąta. Po lewej stronie bramy wejściowej znajduje się tablica z dwujęzycznym (polskim i rosyjskim) napisem:
+
„Cmentarz wojenny. Na cmentarzu tym będącym symbolem braterstwa broni spoczywają prochy 124 polskich i 810 radzieckich żołnierzy bohaterów, którzy w marcu 1945 roku za przywrócenie ojczyźnie tych ziem zapłacili cenę najwyższą – cześć ich pamięci. Przechodniu powiedz ojczyźnie, że tu leżymy jej syny do ostatniej wierni godziny. W 25 rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego, Społeczeństwo Ziemi Kamieńskiej.
  
„Cmentarz wojenny. Na cmentarzu tym będącym symbolem braterstwa broni spoczywają prochy 124 polskich i 810 radzieckich żołnierzy bohaterów, którzy w marcu [[1945]] roku za przywrócenie ojczyźnie tych ziem zapłacili cenę najwyższą – cześć ich pamięci. Przechodniu powiedz ojczyźnie, że tu leżymy jej syny do ostatniej wierni godziny. W 25 rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego, Społeczeństwo Ziemi Kamieńskiej.
+
Przez cmentarz prowadzi jedna główna aleja, na końcu której znajduje się plac z centralnie ustawionym pomnikiem poświęconym pamięci pochowanych tu żołnierzy. Pomnik autorstwa szczecińskiego rzeźbiarza [[Stanisław Biżek|Stanisława Biżka]] powstał w [[1968]] roku. Wykonany jest z piaskowca i przedstawia stylizowaną postać rycerza ze skrzydłem husarskim i piastowskim orłem na tarczy. Na przedzie widnieją dwa nagie grunwaldzkie miecze, a pod nimi napis „Wieczna chwała bohaterom”.  
  
Przez cmentarz prowadzi jedna główna aleja, na końcu której znajduje się plac z centralnie ustawionym pomnikiem poświęconym pamięci pochowanych tu żołnierzy. Pomnik autorstwa szczecińskiego rzeźbiarza [[Stanisław Biżek|Stanisława Biżka]] powstał w [[1968]] r. Wykonany jest z piaskowca i przedstawia stylizowaną postać rycerza ze skrzydłem husarskim i piastowskim orłem na tarczy. Na przedzie widnieją dwa nagie grunwaldzkie miecze, a pod nimi napis „Wieczna chwała bohaterom”.  
+
Po obu stronach alei znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy. Po prawej stronie mieści się kwatera żołnierzy radzieckich. W 32 symbolicznych mogiłach pochowano szczątki 810 żołnierzy poległych wiosną 1945 roku. Na pionowych płytach nagrobnych widnieje motyw gwiazdy. Za nimi na 12. poziomych metalowych tablicach wypisane są nazwiska 211 poległych. Centralnym punktem kwatery jest stylizowany na granitowy głaz akcent rzeźbiarski z dwoma stalowymi mieczami i gwiazdą. Przymocowana jest do niego tablica z brązu z napisem „Za naszą i waszą wolność swe życie oddali” i „Polegli w walce o wyzwolenie Pomorza Zachodniego” oraz nazwiskami tych samych poległych co na metalowych tablicach, lecz tu zapisane one są w oryginalnej transkrypcji rosyjskiej. Poniżej umieszczono mniejszą tabliczkę z personaliami jeszcze jednego żołnierza, którego dane ustalono po wykonaniu rzeźby.
  
Po obu stronach alei znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy. Po prawej stronie mieści się kwatera żołnierzy radzieckich. W 32 symbolicznych mogiłach pochowano szczątki 810 żołnierzy poległych wiosną [[1945]] r. Na pionowych płytach nagrobnych widnieje motyw gwiazdy. Za nimi na 12-stu poziomych metalowych tablicach wypisane są nazwiska 211 poległych. Centralnym punktem kwatery jest stylizowany na granitowy głaz akcent rzeźbiarski z dwoma stalowymi mieczami i gwiazdą. Przymocowana jest do niego tablica z brązu z napisem „Za naszą i waszą wolność swe życie oddali” i „Polegli w walce o wyzwolenie Pomorza Zachodniego” oraz nazwiskami tych samych poległych co na metalowych tablicach, lecz tu zapisane one są w oryginalnej transkrypcji rosyjskiej. Poniżej umieszczono mniejszą tabliczkę z personaliami jeszcze jednego żołnierza, które dane ustalono po wykonaniu rzeźby.
+
Po lewej stronie alei głównej znajduje się kwatera żołnierzy polskich. Jej rozplanowanie jest takie samo jak kwatery radzieckiej. W 32. symbolicznych mogiłach pochowano 124. żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Pionowe płyty nagrobne ozdobione są motywem Orderu Krzyża Grunwaldu. Za nimi ustawiono 8 metalowych tablic z nazwiskami poległych. Centralnym elementem jest taki sam jak w kwaterze radzieckiej akcent rzeźbiarski z tą różnicą, iż zamiast gwiazdy widnieje na nim motyw piastowskiego orła. Na tablicy z brązu umieszczono personalia poległych.  
 
 
Po lewej stronie alei głównej znajduje się kwatera żołnierzy polskich. Jej rozplanowanie jest takie same jak kwatery radzieckiej. W 32 symbolicznych mogiłach pochowano 124 żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Pionowe płyty nagrobne ozdobione są motywem Orderu Krzyża Grunwaldu. Za nimi ustawiono 8 metalowych tablic z nazwiskami poległych. Centralnym elementem jest taki sam jak w kwaterze radzieckiej akcent rzeźbiarski z tą różnicą, iż zamiast gwiazdy widnieje na nim motyw piastowskiego orła. Na tablicy z brązu umieszczono personalia poległych.  
 
  
 
Teren cmentarza jest zadbany. Znajdują się tu liczne nasadzenia drzew liściastych i iglastych.  
 
Teren cmentarza jest zadbany. Znajdują się tu liczne nasadzenia drzew liściastych i iglastych.  
Linia 35: Linia 34:
 
* Kosińska S. Karta ewidencyjna cmentarza wojskowego. Dokumentacja WUOZ. Szczecin 2000.
 
* Kosińska S. Karta ewidencyjna cmentarza wojskowego. Dokumentacja WUOZ. Szczecin 2000.
  
{{Autor|[[User:Anubiska|Agata Freindorf]]}}
+
{{AutorP|[[User:Anubiska|Agata Freindorf]]}}
 
{{DEFAULTSORT: Kamień Pomorski}}
 
{{DEFAULTSORT: Kamień Pomorski}}
  
[[Kategoria: Pomeranica - Cmentarze]]
+
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria: Kamień Pomorski]]
+
[[Kategoria:Pomeranica - Cmentarze]]
 +
[[Kategoria:Kamień Pomorski]]
 +
[[Kategoria:Powiat kamieński]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica FBa]]

Aktualna wersja na dzień 13:31, 17 kwi 2014

Cmentarz wojenny żołnierzy polskich i radzieckich
Cmentarz wojenny żołnierzy polskich i radzieckich
Kwatera żołnierzy radzieckich.
Adres Kamień Pomorski, ulica Szczecińska
Powierzchnia 1,20 ha
Data powstania 1945
Stan obecny zachowany
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz wojenny żołnierzy polskich i radzieckich zlokalizowany jest w południowej części Kamienia Pomorskiego przy ulicy Szczecińskiej i sąsiaduje z cmentarzem komunalnym.

Otwarty został w 1945 roku na powierzchni ok. 1,20 ha o kształcie nieregularnego pięciokąta. Po lewej stronie bramy wejściowej znajduje się tablica z dwujęzycznym (polskim i rosyjskim) napisem:

„Cmentarz wojenny. Na cmentarzu tym będącym symbolem braterstwa broni spoczywają prochy 124 polskich i 810 radzieckich żołnierzy bohaterów, którzy w marcu 1945 roku za przywrócenie ojczyźnie tych ziem zapłacili cenę najwyższą – cześć ich pamięci. Przechodniu powiedz ojczyźnie, że tu leżymy jej syny do ostatniej wierni godziny. W 25 rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego, Społeczeństwo Ziemi Kamieńskiej.”

Przez cmentarz prowadzi jedna główna aleja, na końcu której znajduje się plac z centralnie ustawionym pomnikiem poświęconym pamięci pochowanych tu żołnierzy. Pomnik autorstwa szczecińskiego rzeźbiarza Stanisława Biżka powstał w 1968 roku. Wykonany jest z piaskowca i przedstawia stylizowaną postać rycerza ze skrzydłem husarskim i piastowskim orłem na tarczy. Na przedzie widnieją dwa nagie grunwaldzkie miecze, a pod nimi napis „Wieczna chwała bohaterom”.

Po obu stronach alei znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy. Po prawej stronie mieści się kwatera żołnierzy radzieckich. W 32 symbolicznych mogiłach pochowano szczątki 810 żołnierzy poległych wiosną 1945 roku. Na pionowych płytach nagrobnych widnieje motyw gwiazdy. Za nimi na 12. poziomych metalowych tablicach wypisane są nazwiska 211 poległych. Centralnym punktem kwatery jest stylizowany na granitowy głaz akcent rzeźbiarski z dwoma stalowymi mieczami i gwiazdą. Przymocowana jest do niego tablica z brązu z napisem „Za naszą i waszą wolność swe życie oddali” i „Polegli w walce o wyzwolenie Pomorza Zachodniego” oraz nazwiskami tych samych poległych co na metalowych tablicach, lecz tu zapisane one są w oryginalnej transkrypcji rosyjskiej. Poniżej umieszczono mniejszą tabliczkę z personaliami jeszcze jednego żołnierza, którego dane ustalono po wykonaniu rzeźby.

Po lewej stronie alei głównej znajduje się kwatera żołnierzy polskich. Jej rozplanowanie jest takie samo jak kwatery radzieckiej. W 32. symbolicznych mogiłach pochowano 124. żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Pionowe płyty nagrobne ozdobione są motywem Orderu Krzyża Grunwaldu. Za nimi ustawiono 8 metalowych tablic z nazwiskami poległych. Centralnym elementem jest taki sam jak w kwaterze radzieckiej akcent rzeźbiarski z tą różnicą, iż zamiast gwiazdy widnieje na nim motyw piastowskiego orła. Na tablicy z brązu umieszczono personalia poległych.

Teren cmentarza jest zadbany. Znajdują się tu liczne nasadzenia drzew liściastych i iglastych. Przy wejściu znajduje się niewielki parking.

Zarządcą cmentarza jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. W siedzibie przedsiębiorstwa można zobaczyć Księgę Pochowanych.

Bibliografia

  • Kosińska S. Karta ewidencyjna cmentarza wojskowego. Dokumentacja WUOZ. Szczecin 2000.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf