Coma 5 (zespół muz.): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 4: Linia 4:
 
<br /><br />  
 
<br /><br />  
 
==Historia==
 
==Historia==
Zespół został utworzony w [[1963]] roku przy Klubie Pracowników Łączności (popularny Klub Łącznościowca) w [[Szczecin|Szczecinie]]. Jego założycielem i liderem był Leszek Halik, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie klarnetu. Początkowo, pod nazwą Coma 5 Traditional, zespół grał jazz tradycyjny. W [[1964]] roku wziął udział w [[Szczecińska Wiosna Orkiestr|Szczecińskiej Wiośnie Orkiestr]], na której zajął II miejsce w kategorii orkiestr klubowych. To wyróżnienie otworzyło zespołowi drogę do dalszej kariery muzycznej. W tym samym 1964 roku muzycy Comy 5 nawiązali współpracę z niezwykle popularną już wówczas żeńską grupą wokalną [[Filipinki]] ze Szczecina, kierowaną przez [[Jan Janikowski|Jana Janikowskiego]]. Jako zespół akompaniujący, Coma 5 towarzyszyła Filipinkom w pierwszej i drugiej trasie koncertowej po kraju. Podczas kilkumiesięcznego (czerwiec-listopad) tournée, zespoły wystąpiły w kilkudziesięciu miastach, dając około 120 koncertów (m.in. słynny występ na toruńskim Tor-Torze, podczas którego zgromadziło się ponad 10 tys. widzów). Oba zespoły dokonały także wspólnych nagrań dla Polskiego Radia. Ponadto kilkakrotnie wzięły udział w popularnej radiowej ''Zgaduj-Zgaduli''.
+
Zespół został utworzony w [[1963]] roku przy Klubie Pracowników Łączności (popularny Klub Łącznościowca) w [[Szczecin|Szczecinie]]. Jego założycielem i liderem był Leszek Halik, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie klarnetu. Początkowo, pod nazwą Coma 5 Traditional, zespół grał jazz tradycyjny. W [[1964]] roku wziął udział w [[Szczecińska Wiosna Orkiestr|Szczecińskiej Wiośnie Orkiestr]], na której zajął II miejsce w kategorii orkiestr klubowych. To wyróżnienie otworzyło zespołowi drogę do dalszej kariery muzycznej. W tym samym 1964 roku muzycy Comy 5 nawiązali współpracę z niezwykle popularną już wówczas żeńską grupą wokalną [[Filipinki (zespół muz.)|Filipinki]]]] ze [[Szczecin|Szczecina]], kierowaną przez [[Jan Janikowski|Jana Janikowskiego]]. Jako zespół akompaniujący, Coma 5 towarzyszyła [[Filipinki (zespół muz.)|Filipinkom]] w pierwszej i drugiej trasie koncertowej po kraju. Podczas kilkumiesięcznego (czerwiec-listopad) tournée, zespoły wystąpiły w kilkudziesięciu miastach, dając około 120 koncertów (m.in. słynny występ na toruńskim Tor-Torze, podczas którego zgromadziło się ponad 10 tys. widzów). Oba zespoły dokonały także wspólnych nagrań dla Polskiego Radia. Ponadto kilkakrotnie wzięły udział w popularnej radiowej ''Zgaduj-Zgaduli''.
  
Po zakończeniu współpracy z [[Filipinki|Filipinkami]], zespół Coma 5 nadal występował w szczecińskim Klubie Łącznościowców. Dokonał też nagrań dla lokalnej rozgłośni radiowej. W [[1965]] roku Coma 5 wzięła udział w kolejnej edycji Szczecińskiej Wiosny Orkiestr, zajmując drugie miejsce w kategorii zespołów jazzowych. W marcu 1966 roku zespół uczestniczył w III Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów i Wokalistów Jazzowych „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu (11-13 marca). W tym samym roku zespół wyjechał na tournée po Niemieckiej Republice Demokratycznej, gdzie odwiedził 5 miast, w tym Berlin. W rozgłośni Radia Berlińskiego muzycy wystąpili w dwóch audycjach. Również w 1966 roku Coma 5 odwiedziła Budapeszt.
+
Po zakończeniu współpracy z [[Filipinki (zespół muz.)|Filipinkami]], zespół Coma 5 nadal występował w szczecińskim Klubie Łącznościowców. Dokonał też nagrań dla lokalnej rozgłośni radiowej. W [[1965]] roku Coma 5 wzięła udział w kolejnej edycji Szczecińskiej Wiosny Orkiestr, zajmując drugie miejsce w kategorii zespołów jazzowych. W marcu 1966 roku zespół uczestniczył w III Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów i Wokalistów Jazzowych „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu (11-13 marca). W tym samym roku zespół wyjechał na tournée po Niemieckiej Republice Demokratycznej, gdzie odwiedził 5 miast, w tym Berlin. W rozgłośni Radia Berlińskiego muzycy wystąpili w dwóch audycjach. Również w 1966 roku Coma 5 odwiedziła Budapeszt.
  
W ciągu swego istnienia Coma 5 przeszła kilka reorganizacji. Od 1964 roku z zespołem występowała popularna szczecińska wokalistka [[Irena Bychowiec]]. W [[1969]] roku Wojciech Rutkowski i Jan Wierzbiłło dołączyli do zespołu [[Bez Atu]].
+
W ciągu swego istnienia Coma 5 przeszła kilka reorganizacji. Od 1964 roku z zespołem występowała popularna szczecińska wokalistka [[Irena Bychowiec]]. W [[1969]] roku Wojciech Rutkowski i Jan Wierzbiło dołączyli do zespołu [[Bez Atu (zespół muz.)|Bez Atu]].
 
<br /><br />
 
<br /><br />
  

Wersja z 21:31, 26 paź 2015

Zespół Coma 5

Coma 5 – szczeciński zespół instrumentalno-wokalny.

Historia

Zespół został utworzony w 1963 roku przy Klubie Pracowników Łączności (popularny Klub Łącznościowca) w Szczecinie. Jego założycielem i liderem był Leszek Halik, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie klarnetu. Początkowo, pod nazwą Coma 5 Traditional, zespół grał jazz tradycyjny. W 1964 roku wziął udział w Szczecińskiej Wiośnie Orkiestr, na której zajął II miejsce w kategorii orkiestr klubowych. To wyróżnienie otworzyło zespołowi drogę do dalszej kariery muzycznej. W tym samym 1964 roku muzycy Comy 5 nawiązali współpracę z niezwykle popularną już wówczas żeńską grupą wokalną Filipinki]] ze Szczecina, kierowaną przez Jana Janikowskiego. Jako zespół akompaniujący, Coma 5 towarzyszyła Filipinkom w pierwszej i drugiej trasie koncertowej po kraju. Podczas kilkumiesięcznego (czerwiec-listopad) tournée, zespoły wystąpiły w kilkudziesięciu miastach, dając około 120 koncertów (m.in. słynny występ na toruńskim Tor-Torze, podczas którego zgromadziło się ponad 10 tys. widzów). Oba zespoły dokonały także wspólnych nagrań dla Polskiego Radia. Ponadto kilkakrotnie wzięły udział w popularnej radiowej Zgaduj-Zgaduli.

Po zakończeniu współpracy z Filipinkami, zespół Coma 5 nadal występował w szczecińskim Klubie Łącznościowców. Dokonał też nagrań dla lokalnej rozgłośni radiowej. W 1965 roku Coma 5 wzięła udział w kolejnej edycji Szczecińskiej Wiosny Orkiestr, zajmując drugie miejsce w kategorii zespołów jazzowych. W marcu 1966 roku zespół uczestniczył w III Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów i Wokalistów Jazzowych „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu (11-13 marca). W tym samym roku zespół wyjechał na tournée po Niemieckiej Republice Demokratycznej, gdzie odwiedził 5 miast, w tym Berlin. W rozgłośni Radia Berlińskiego muzycy wystąpili w dwóch audycjach. Również w 1966 roku Coma 5 odwiedziła Budapeszt.

W ciągu swego istnienia Coma 5 przeszła kilka reorganizacji. Od 1964 roku z zespołem występowała popularna szczecińska wokalistka Irena Bychowiec. W 1969 roku Wojciech Rutkowski i Jan Wierzbiło dołączyli do zespołu Bez Atu.

Skład zespołu

 • Leszek Halik – saksofon tenorowy, klarnet (student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, Wydział w Szczecinie)
 • Leszek Wojnar – gitara elektr., banjo
 • Tadeusz Kozubal – kontrabas, puzon (absolwent Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w klasie puzonu i kontrabasu)
 • Wojciech Rutkowski – fortepian, trąbka (student Wydziału Muzycznego Studium Nauczycielskiego)
 • Jan Wierzbiłło – perkusja (absolwent Studium Nauczycielskiego)
 • Tomasz Wojtaszek – trąbka
 • Janusz Mieszek – puzon, saksofon altowy (uczeń Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej)
 • Irena Bychowiec – śpiew

Nagrody i wyróżnienia

 • 1964 – II miejsce w kategorii orkiestr klubowych na Szczecińskiej Wiośnie Orkiestr
 • 1965 – II miejsce w kategorii zespołów jazzowych na Szczecińskiej Wiośnie Orkiestr

Bibliografia

 • Marcin Szczygielski. Filipinki – to my! Ilustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu. Warszawa 2013.
 • Materiały ze zbiorów Katarzyny Bychowiec i Andrzeja Androchowicza
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz