Coma 5 (zespół muz.): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
()
Linia 49: Linia 49:
 
Plik:Coma5_19a.jpg|Kartka pocztowa z Göteborga wysłana przez zespół w styczniu 1970 roku
 
Plik:Coma5_19a.jpg|Kartka pocztowa z Göteborga wysłana przez zespół w styczniu 1970 roku
 
Plik:Coma5_20a.jpg|
 
Plik:Coma5_20a.jpg|
 +
</gallery>
 +
<gallery widths=450 heights=300 perrow=2 >
 +
Plik:Coma5_10a.jpg|
 
</gallery>
 
</gallery>
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>

Wersja z 01:17, 6 mar 2018

Zespół Coma 5

Coma 5 – szczeciński zespół instrumentalno-wokalny

Historia

Zespół został utworzony w 1963 roku przy Klubie Pracowników Łączności (popularny Klub Łącznościowca) w Szczecinie. Jego założycielem i liderem był Leszek Halik, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie klarnetu. Początkowo, pod nazwą Coma 5 Traditional, zespół grał jazz tradycyjny. W 1964 roku wziął udział w Szczecińskiej Wiośnie Orkiestr, na której zajął II miejsce w kategorii orkiestr klubowych. To wyróżnienie otworzyło zespołowi drogę do dalszej kariery muzycznej. W tym samym 1964 roku muzycy Comy 5 nawiązali współpracę z niezwykle popularną już wówczas żeńską grupą wokalną Filipinki ze Szczecina, kierowaną przez Jana Janikowskiego. Jako zespół akompaniujący, Coma 5 towarzyszyła Filipinkom w pierwszej i drugiej trasie koncertowej po kraju. Podczas kilkumiesięcznego (czerwiec-listopad) tournée, zespoły wystąpiły w kilkudziesięciu miastach, dając około 120 koncertów (m.in. słynny występ na toruńskim Tor-Torze, podczas którego zgromadziło się ponad 10 tys. widzów). Oba zespoły dokonały także wspólnych nagrań dla Polskiego Radia. Ponadto kilkakrotnie wzięły udział w popularnej radiowej Zgaduj-Zgaduli Andrzeja Rokity i Wacława Przybylskiego.

Po zakończeniu współpracy z Filipinkami, zespół Coma 5 nadal występował w szczecińskim Klubie Łącznościowców. Dokonał też nagrań dla lokalnej rozgłośni radiowej. W 1965 roku Coma 5 wzięła udział w kolejnej edycji Szczecińskiej Wiosny Orkiestr, zajmując drugie miejsce w kategorii zespołów jazzowych. W marcu 1966 roku zespół uczestniczył w III Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów i Wokalistów Jazzowych „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu (11-13 marca). W tym samym roku zespół wyjechał na tournée po Niemieckiej Republice Demokratycznej, gdzie odwiedził 5 miast, w tym Berlin. W rozgłośni Radia Berlińskiego muzycy wystąpili w dwóch audycjach. Również w 1966 roku Coma 5 odwiedziła Budapeszt.

W ciągu swego istnienia Coma 5 przeszła kilka reorganizacji. Od 1964 roku z zespołem występowała popularna szczecińska wokalistka Irena Bychowiec. W 1969 roku Wojciech Rutkowski i Jan Wierzbiło dołączyli do zespołu Bez Atu.

Skład zespołu

  • Leszek Halik – saksofon tenorowy, klarnet, kierownik zespołu (student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, Wydział w Szczecinie)
  • Tadeusz Kozubal – kontrabas, puzon (absolwent Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w klasie puzonu i kontrabasu)
  • Janusz Mieszek – puzon, saksofon altowy (uczeń Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej)
  • Wojciech Rutkowski – fortepian, trąbka (student Wydziału Muzycznego Studium Nauczycielskiego)
  • Jan Wierzbiło – perkusja (absolwent Studium Nauczycielskiego)
  • Leszek Wojnar – gitara elektr., banjo
  • Tomasz Wojtaszek – trąbka

Ważniejsze koncerty

  • 1966 – koncert z okazji 21 rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, przybycia do Szczecina Sztafety Tysiąclecia oraz Dni Oświaty, Książki i Prasy - 8 maja - Plac Mickiewicza (godz. 14.50) i Park Kasprowicza (ok. godz. 17.00)Nagrody i wyróżnienia

Bibliografia

  • Marcin Szczygielski , Filipinki - to my!, Ilustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu, Instytut Wydawniczy Latarnik, Agora SA, Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2013
  • Materiały ze zbiorów Katarzyny Bychowiec i Andrzeja Androchowicza
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz