Daniel Ehregott Colberg

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Daniel Ehregott Colberg
teolog, nauczyciel akademicki, filozof
Data urodzenia 26 stycznia 1659
Miejsce urodzenia Kołobrzeg
Data śmierci 30 października 1698
Miejsce śmierci Wismar
Narodowość niemiecka


Daniel Ehregott Colberg (Daniel Ehre Gott Colberg, Ehregott Daniel Kolberg) (1659-1698) - teolog, nauczyciel akademicki, filozof.

Życiorys

Daniel Ehregott Colberg urodził się 26 stycznia 1659 w Kołobrzegu w rodzinie pastora Johanna Colberga i Christiny Elisabeth z domu Pfeiff. Po odbyciu edukacji domowej, kształcił się w szkole miejskiej w rodzinnym mieście, a następnie, w 1675 roku udał się do szczecińskiego Pedagogium. W 1677 roku rozpoczął studia teologiczne, a następnie filozoficzne na uniwersytecie w Greifswaldzie. Po dwóch latach przeniósł się na uczelnię w Rostocku[1]. wraz ze swoim ojcem, który został zwolniony z zajmowanej posady e Greifswaldzie. Przez półrocze przebywał też na uczelniach w Gdańsku i Königsberu. Po powrocie do Rostocku, 11 października 1681 roku uzyskał magisteriumh na wydziale filozofii[2].

W 1682 roku towarzyszył swojemu ojcu w podróży do Stockholmu. Tam pogłębiał wiedzę, korzystając m. in. z zasobów biblioteki królewskiej.

W październiku 1684 roku przyjął posadę profesora filozofii na swojej macierzystej uczelni w Greifswaldzie. Dwa lata później otrzymał profesurę z etyki i historii. W kolejnych latach podejmował podróże edukacyjne po niemieckich ośrodkach uniwersyteckich. Śmierć ojca w 1687 roku zmusiła go do powrotu w rodzinne strony.

W 1692 roku jego żoną została Elisabeth Margareta Gerdes, córka prawnika i profesora uniwersyteckiego w Greifswaldzie i Stralsundzie, Friedricha Gerdesa. Dwa lata po ślubie para wyjechała do Wismaru gdzie Colberg został pastorem w kościele św. Mikołaja i asesorem tamtejszego konsystorza. Ich syn, Johann Friedrich Colberg (1693–1761) podobnie jak dziad i ojciec był również teologiem, a także pastorem i superintendentem w Stralsundzie.

Przypisy


Bibliografia

  • Amandus Karl Vanselow. Gelehrtes Pommern Oder Alphabetische Verzeichniß Einiger in Pommern Gebohrnen Gelehrten [...]. Stargard: Tiller, 1728, s. 18.
  • Jöcher, Christian Gottlieb. Allgemeines Gelehrten-Lexicon. Bd.1. Leipzig, 1750, szp. 2001.

Zobacz też

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko