Dwór (Łatno)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 1092 z dnia 17 maja 1989[1]
Dwór w Łatnie
Dwór w Łatnie
Lokalizacja 72-304 Łatno
Projektant nieznany
Data budowy 1 poł. XIX, przeb. XX w.

Geolokalizacja: 53.985014,15.372349

Dwór w Łatnie (niem. Altendorf, gmina Brojce)

Wieś

W średniowieczu teren na którym istnieje dzisiejsza wieś należała do majątku w [[DargosławDargosławiu. W XVII wieku powstała osada która należała do rodziny von Wacholzów. W 1795 roku majątek należał do Ernesta Augusta von Borcka. Następnym właścicielem był starosta powiatu gryfickiego Steobanus von Wrechen. W latach czterdziestych XIX wieku właścicielem majątku była rodzina von Neste. W 1854 roku folwark należał do Edelmanna. W 1892 roku właścicielem majątku obejmującego 188 ha i hodowlę złożoną z 300 owiec była rodzina von Wendenów. W 1914 roku właścicielem majątku został kapitan Erick von Bonin. Ostatnim właścicielem przed II wojną światową w 1939 roku była Else Birnbaum, z domu von Bonin. W tym czasie majątek obejmował 254 ha i hodowlę złożoną ze 100 sztuk bydła.

Po 1945 roku w majątku stacjonowały Wojska Radzieckie. W latach pięćdziesiątych XX wieku właścicielem dawnego folwarku były Państwowe Nieruchomości Ziemskie. Od lat siedemdziesiątych XX wieku majątek należał do Stacji Hodowli Roślin w Dargosławiu.

Dwór

We wsi znajduje się zdewaloryzowany i współcześnie rozbudowany dwór.

Pierwotnie był to budynek najprawdopodobniej jednokondygnacyjny powstały w pierwszej połowie XIX wieku, założony na rzucie prostokąta. Na początku XX wieku nastąpiła przebudowa, dobudowano piętro, powstała siedmioosiowa fasada w stylu neoklasycystycznym. Obecnie budynek jest zamieszkały przez kilka rodzin.

W sąsiedztwie znajduje się niewielki i zaniedbany park dworski.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy