Dwór (Święta): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „|dwór_grafika = ” na „|dwór_grafika = ”)
Linia 4: Linia 4:
|grafika_opis        =  
|grafika_opis        =  
|nazwa_niemiecka    =   
|nazwa_niemiecka    =   
|lokalizacja        = 72-113 Święta
|lokalizacja        = 72-113 Święta
|projektant          = nieznany
|projektant          = nieznany
Linia 10: Linia 9:
|mapa_link          =  
|mapa_link          =  
}}
}}
{{koordynaty|53.557926|14.629534}}
'''Dwór w [[Święta|Świętej]]''' (niem. ''Langenberg'', [[gmina Goleniów]])


==Wieś==
Miejscowość powstała w średniowieczu na terenach nadanych miastu Szczecinowi przez księcia Ottona I. Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z [[1754]] roku, kiedy należała do Szczecina. W [[1754]] roku właścicielem majątku został Jan Chrystian Schwank, radca dworu króla pruskiego Fryderyka II. Następnymi właścicielami była rodzina Marquardtów. W [[1830]] roku właścicielem majątku był kupiec ze Szczecina Karol Fryderyk Juliusz Camp. Następnym właścicielem majątku był Edward Schwinning, również kupiec ze Szczecina. W [[1898]] roku majątek należał do Carla Theodora Gustava Kieckenbusha. Na początku XX wieku wieś razem z pobliskimi Jedlinami ponownie należała do miasta Szczecina jako dominium. W [[1928]] roku właścicielem folwarku we wsi była firma Dominium Langenberg G.m.b.H.


{{koordynaty|53.557926|14.629534}}
==Dwór==
 
We wsi znajduje się zdewaloryzowany dwór o powierzchni 300 m<sup>2</sup> zbudowany na początku XX wieku. Pierwotnie był to budynek zbudowany w stylu neorenesansowym z elementami secesji. W [[1983]] roku obiekt został przebudowany. Obecnie jest to budynek założony na kształcie litery L, składający się z parterowego skrzydła z dwukondygnacyjnym ryzalitem, krytego dachem dwuspadowym z naczółkami oraz skrzydła bocznego krytego dachem płaskim.  
'''Dwór w Świętej''' – niem. ''Langenberg'' (gmina Goleniów)


==Wieś==
Po II wojnie światowej dwór był wykorzystywany na siedzibę administracji Obory Zarodowej należącej do KPGR Goleniów. Obecnie budynek spełnia funkcje mieszkalne.


Miejscowość powstała w średniowieczu na terenach nadanych miastu Szczecinowi przez księcia Ottona I. Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z 1754 roku kiedy należała do Szczecina. W 1754 roku właścicielem majątku został Jan Chrystian Schwank, radca dworu króla pruskiego Fryderyka II. Następnymi właścicielami była rodzina Marquardtów. W 1830 roku właścicielem majątku był kupiec ze Szczecina Karol Fryderyk Juliusz Camp. Następnym właścicielem majątku był Edward Schwinning, również kupiec ze Szczecina. W 1898 roku majątek należał do Carla Theodora Gustava Kieckenbusha. Na początku XX wieku wieś razem z pobliskimi Jedlinami ponownie należała do miasta Szczecina jako dominium. W 1928 roku właścicielem folwarku we wsi była firma Dominium Langenberg G.m.b.H. .
W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski.  


==Dwór==
Obiekt dostępny z zewnątrz.
We wsi znajduje się zdewaloryzowany dwór o powierzchni 300 m2 zbudowany na początku XX wieku. Pierwotnie był to budynek zbudowany w stylu neorenesansowym z elementami secesji. W 1983 roku obiekt został przebudowany. Obecnie jest to budynek założony na kształcie litery L, składający się z parterowego skrzydła z dwukondygnacyjnym ryzalitem, krytego dachem dwuspadowym z naczółkami oraz skrzydła bocznego krytego dachem płaskim. Po II wojnie światowej dwór był wykorzystywany na siedzibę administracji Obory Zarodowej należącej do KPGR Goleniów. Obecnie budynek spełnia funkcje mieszkalne. W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski. Obiekt dostępny z zewnątrz.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Linia 28: Linia 29:
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica - Dwory]]
[[Kategoria:Pomeranica - Dwory]]
[[Kategoria:Święta]] [[Kategoria:Gmina Goleniów]] [[Kategoria:Powiat goleniowski]]
[[Kategoria:Święta]]  
[[Kategoria:Gmina Goleniów]]  
[[Kategoria:Powiat goleniowski]]

Wersja z 17:31, 5 mar 2014

Dwór w Świętej
Dwór w Świętej
Lokalizacja 72-113 Święta
Projektant nieznany
Data budowy pocz. XX w.

Geolokalizacja: 53.557926,14.629534

Dwór w Świętej (niem. Langenberg, gmina Goleniów)

Wieś

Miejscowość powstała w średniowieczu na terenach nadanych miastu Szczecinowi przez księcia Ottona I. Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z 1754 roku, kiedy należała do Szczecina. W 1754 roku właścicielem majątku został Jan Chrystian Schwank, radca dworu króla pruskiego Fryderyka II. Następnymi właścicielami była rodzina Marquardtów. W 1830 roku właścicielem majątku był kupiec ze Szczecina Karol Fryderyk Juliusz Camp. Następnym właścicielem majątku był Edward Schwinning, również kupiec ze Szczecina. W 1898 roku majątek należał do Carla Theodora Gustava Kieckenbusha. Na początku XX wieku wieś razem z pobliskimi Jedlinami ponownie należała do miasta Szczecina jako dominium. W 1928 roku właścicielem folwarku we wsi była firma Dominium Langenberg G.m.b.H.

Dwór

We wsi znajduje się zdewaloryzowany dwór o powierzchni 300 m2 zbudowany na początku XX wieku. Pierwotnie był to budynek zbudowany w stylu neorenesansowym z elementami secesji. W 1983 roku obiekt został przebudowany. Obecnie jest to budynek założony na kształcie litery L, składający się z parterowego skrzydła z dwukondygnacyjnym ryzalitem, krytego dachem dwuspadowym z naczółkami oraz skrzydła bocznego krytego dachem płaskim.

Po II wojnie światowej dwór był wykorzystywany na siedzibę administracji Obory Zarodowej należącej do KPGR Goleniów. Obecnie budynek spełnia funkcje mieszkalne.

W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


IES64.png
Autor opracowania: Maciej Burdzy