Dwór (Święta): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 13: Linia 13:


==Wieś==
==Wieś==
Miejscowość powstała w średniowieczu na terenach nadanych miastu Szczecinowi przez księcia Ottona I. Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z [[1754]] roku, kiedy należała do Szczecina. W [[1754]] roku właścicielem majątku został Jan Chrystian Schwank, radca dworu króla pruskiego Fryderyka II. Następnymi właścicielami była rodzina Marquardtów. W [[1830]] roku właścicielem majątku był kupiec ze Szczecina Karol Fryderyk Juliusz Camp. Następnym właścicielem majątku był Edward Schwinning, również kupiec ze Szczecina. W [[1898]] roku majątek należał do Carla Theodora Gustava Kieckenbusha. Na początku XX wieku wieś razem z pobliskimi Jedlinami ponownie należała do miasta Szczecina jako dominium. W [[1928]] roku właścicielem folwarku we wsi była firma Dominium Langenberg G.m.b.H.  
Miejscowość powstała w średniowieczu na terenach nadanych miastu Szczecinowi przez księcia Ottona I. Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z [[1754]] roku, kiedy należała do [[Szczecin]]a. W [[1754]] roku właścicielem majątku został Jan Chrystian Schwank, radca dworu króla pruskiego Fryderyka II. Następnymi właścicielami była rodzina Marquardtów. W [[1830]] roku właścicielem majątku był kupiec ze Szczecina Karol Fryderyk Juliusz Camp. Następnym właścicielem majątku był Edward Schwinning, również kupiec ze Szczecina. W [[1898]] roku majątek należał do Carla Theodora Gustava Kieckenbusha. Na początku [[XX wiek]]u wieś razem z pobliskimi Jedlinami ponownie należała do miasta Szczecina jako dominium. W [[1928]] roku właścicielem folwarku we wsi była firma Dominium Langenberg G.m.b.H.  


==Dwór==
==Dwór==
Linia 25: Linia 25:


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie
* Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie
{{Autor|[[Użytkownik:Sidvicious|Maciej Burdzy]]}}
{{AutorP|[[Użytkownik:Sidvicious|Maciej Burdzy]]}}
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Pomeranica FB 2014]]
[[Kategoria:Pomeranica - Dwory]]
[[Kategoria:Pomeranica - Dwory]]
[[Kategoria:Święta]]  
[[Kategoria:Święta]]  
[[Kategoria:Gmina Goleniów]]  
[[Kategoria:Gmina Goleniów]]  
[[Kategoria:Powiat goleniowski]]
[[Kategoria:Powiat goleniowski]]
{{DEFAULTSORT:Święta}}

Aktualna wersja na dzień 16:21, 27 maj 2014

Dwór w Świętej
Dwór w Świętej
Lokalizacja 72-113 Święta
Projektant nieznany
Data budowy pocz. XX w.

Geolokalizacja: 53.557926,14.629534

Dwór w Świętej (niem. Langenberg, gmina Goleniów)

Wieś

Miejscowość powstała w średniowieczu na terenach nadanych miastu Szczecinowi przez księcia Ottona I. Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z 1754 roku, kiedy należała do Szczecina. W 1754 roku właścicielem majątku został Jan Chrystian Schwank, radca dworu króla pruskiego Fryderyka II. Następnymi właścicielami była rodzina Marquardtów. W 1830 roku właścicielem majątku był kupiec ze Szczecina Karol Fryderyk Juliusz Camp. Następnym właścicielem majątku był Edward Schwinning, również kupiec ze Szczecina. W 1898 roku majątek należał do Carla Theodora Gustava Kieckenbusha. Na początku XX wieku wieś razem z pobliskimi Jedlinami ponownie należała do miasta Szczecina jako dominium. W 1928 roku właścicielem folwarku we wsi była firma Dominium Langenberg G.m.b.H.

Dwór

We wsi znajduje się zdewaloryzowany dwór o powierzchni 300 m2 zbudowany na początku XX wieku. Pierwotnie był to budynek zbudowany w stylu neorenesansowym z elementami secesji. W 1983 roku obiekt został przebudowany. Obecnie jest to budynek założony na kształcie litery L, składający się z parterowego skrzydła z dwukondygnacyjnym ryzalitem, krytego dachem dwuspadowym z naczółkami oraz skrzydła bocznego krytego dachem płaskim.

Po II wojnie światowej dwór był wykorzystywany na siedzibę administracji Obory Zarodowej należącej do KPGR Goleniów. Obecnie budynek spełnia funkcje mieszkalne.

W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy