Dwór (Święta)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Świętej
Dwór w Świętej
Lokalizacja 72-113 Święta
Projektant nieznany
Data budowy pocz. XX w.

Geolokalizacja: 53.557926,14.629534

Dwór w Świętej (niem. Langenberg, gmina Goleniów)

Wieś

Miejscowość powstała w średniowieczu na terenach nadanych miastu Szczecinowi przez księcia Ottona I. Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z 1754 roku, kiedy należała do Szczecina. W 1754 roku właścicielem majątku został Jan Chrystian Schwank, radca dworu króla pruskiego Fryderyka II. Następnymi właścicielami była rodzina Marquardtów. W 1830 roku właścicielem majątku był kupiec ze Szczecina Karol Fryderyk Juliusz Camp. Następnym właścicielem majątku był Edward Schwinning, również kupiec ze Szczecina. W 1898 roku majątek należał do Carla Theodora Gustava Kieckenbusha. Na początku XX wieku wieś razem z pobliskimi Jedlinami ponownie należała do miasta Szczecina jako dominium. W 1928 roku właścicielem folwarku we wsi była firma Dominium Langenberg G.m.b.H.

Dwór

We wsi znajduje się zdewaloryzowany dwór o powierzchni 300 m2 zbudowany na początku XX wieku. Pierwotnie był to budynek zbudowany w stylu neorenesansowym z elementami secesji. W 1983 roku obiekt został przebudowany. Obecnie jest to budynek założony na kształcie litery L, składający się z parterowego skrzydła z dwukondygnacyjnym ryzalitem, krytego dachem dwuspadowym z naczółkami oraz skrzydła bocznego krytego dachem płaskim.

Po II wojnie światowej dwór był wykorzystywany na siedzibę administracji Obory Zarodowej należącej do KPGR Goleniów. Obecnie budynek spełnia funkcje mieszkalne.

W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


IES64.png
Autor opracowania: Maciej Burdzy