Dwór (Baczysław)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Baczysławiu
Dwór w Baczysławiu
Nazwa niemiecka Batzlaff
Lokalizacja gmina Golczewo, powiat kamieński
Projektant nieznany
Data budowy pocz. XX w.

Geolokalizacja: 53.8335,14.8773

Dwór w Baczysławie - wejście od strony officyny

Dwór we wsi Baczysław niem. Batzlaff (gmina Golczewo).

Wieś

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1425 roku. od XVI do XIX wieku właścicielami dóbr była rodzina von Flemming. W 1594 roku majątek liczył 10 łanów, we wsi było 10 gospodarstw chłopskich, 5 zagrodniczych, karczma i młyn. Na początku XIX wieku został podzielony na trzy części. Dwie należały do rodziny von Flemming, jedna do rodziny von Grell. W 1862 roku właścicielem majątku został Ludwig Ruchholtz z Koplina, który przeniósł swą siedzibę do miejscowości. W latach siedemdziesiątych XIX wieku jego majątek obejmował 300 ha ziemi i liczył 7 domów i 13 budynków gospodarczych. We wsi było 182 mieszkańców, 17 domów, 37 budynków gospodarczych , 3 budynki przemysłowe i szkoła. Na początku XX wieku majątek o areale 234 ha ziemi należał do Gustawa Ruchholtza. Ostatnim właścicielem folwarku w 1939 roku obejmującego 340 ha ziemi był Heinz Ruchholtz. Po 1945 roku folwark został rozparcelowany między rolników indywidualnych.

Dwór

We wsi znajduje się pseudoklasycystyczny parterowy dwór najprawdopodobniej z początku XX wieku. Wg przekazów budynek był modernizowany i przebudowany w 1926 roku. Dwór do lat sześćdziesiątych XX wieku był niezamieszkały. Od 1966 do 2000 roku był użytkowany przez filię szkoły podstawowej z Wysokiej Kamieńskiej. Jest to budynek założony na rzucie prostokąta, o powierzchni 510 m2, z wysuniętym ryzalitem w części frontowej, kryty dachem dwuspadowym. Obecnie jest w trakcie remontu. W sąsiedztwie znajduje się park dworski z drugiej połowy XIX wieku o powierzchni 1,5 ha ze starodrzewem złożonym min. z olszy, wierzby, dębu, grabu i jesionu. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.IES64.png
Autor opracowania: Maciej Burdzy