Dwór (Buk, powiat policki)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 13:29, 17 kwi 2014 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „{{Autor|” na „{{AutorP|”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Buku
Dwór w Buku
Lokalizacja 72-003 Buk
Projektant nieznany
Data budowy przełom XIX i XX w.

Geolokalizacja: 53.49836,14.356872

Dwór w Buku (niem. Böck).

Wieś

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1284 roku i wynika z niej, że Buk był wsią, a w kościele mieściła się siedziba proboszcza. W średniowieczu wieś była lennem rycerskim rodziny von Hohenholzów z zamku w Klempenow. W latach 17151753 dobra ziemskie podlegały margrabiemu Grzegorzowi IX von Eickstedtów. W 1806 roku majątek należał do rodu von Eickstedtów. Brak informacji na temat kolejnych właścicieli. Po II wojnie światowej w dawnym folwarku miała swą siedzibę Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, od 1992 roku Przedsiębiorstwo Rolno-Produkcyjne ze Szczecina.

Dwór

We wsi znajduje się parterowy dwór zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Jest to budynek o powierzchni 680 m² w stylu neoklasycystycznym z mansardowym dachem, obecnie pełni funkcję budynku mieszkalnego. W 1980 roku przeprowadzono remont, który zmienił wygląd zewnętrzny budynku. W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania gospodarcze i niewielki park dworski. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy