Dwór (Nowa Dąbrowa)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 1081 z dnia 8 czerwca 1988[1]
Dwór w Nowej Dąbrowie
Dwór w Nowej Dąbrowie
Lokalizacja 73-112 Nowa Dąbrowa
Projektant nieznany
Data budowy l. 70. XIX w.

Geolokalizacja: 53.411271,15.175625

Dwór w Nowej Dąbrowie (niem. Neu Damerow, gmina Stara Dąbrowa)

Wieś

Wieś w XIV wieku należała do rodu von Wedlów. Na początku XVI wieku we wsi mieszkali chłopi: Valentin Arent, Jurgen Russow i Jochim Scherer.

Stare lenno von Wedlów składało się z dwóch majątków – A i B. Folwark A, złożony m.in. z kuźni, był zamieszkany przez sześciu kmieci i jednego półchłopka. W 1683 roku właścicielami części, która stanowiła 1/16 wsi, byli landrat Adam Henryk von Kameke i Melchior Henryk von Wedel. W 1683 roku nowym właścicielem został Adam Reinhard von Moltzahn, następnym był jego syn major Adam Jürgen von Moltzahn ze Starej Dąbrowy, w 1764 roku jego wnuk Ernest August von Moltzahn. W 1764 roku Juliusz Henryk von Wedel, właściciel majątku A, sprzedał go wdowie po Adamie Jurgenie von Moltzahnie – Dorocie von Schöning. W 1744 roku majątek B wraz z częścią Krzywnicy przejął Melchior Felix von Wedel. Po 1784 roku właścicielem folwarku B był Kaspar Henryk von Mellentin. W 1788 roku właścicielem folwarku A, a w 1789 roku folwarku B, został Jan Gottlieb Zimmermann. W 1804 roku właścicielem był jego zięć radca Franz Jackob Hacken ze Stargardu. W 1828 roku majątek należał do Karla Augusta i Wilhelma Fryderyka Spiegelów, synów chłopa z Nosowa. W latach 18191825 we wsi było 16 gospodarstw chłopskich. W 1910 roku majątek należał do Ernsta Erdmanna, po roku 1920 należał do jego zięcia dra Zinzowa. W 1939 roku właścicielem był dr Zinzow, a jego majątek obejmował 502 ha ziemi, 17 rodzin chłopskich i 25 innych. W 1939 roku we wsi mieszkało 289 mieszkańców w 72 gospodarstwach rolnych.

Dwór

We wsi znajduje się dwukondygnacyjny dwór zbudowany w latach 70. XIX wieku w stylu neoklasycystycznym. Jest to budynek zbudowany na rzucie prostokąta, z oficyną, wejściem poprzedzonym gankiem, boniowaną elewacją parteru. Parter od piętra jest oddzielony fryzem, okna na piętrze ozdobione trójkątnymi naczółkami. Obecnie budynek jest w średnim stanie technicznym, służy kilku rodzinom jako obiekt mieszkalny. Historyczne wnętrze nie zachowało się.

W sąsiedztwie budynku znajdują się zabudowania folwarczne oraz zaniedbany park dworski o powierzchni 7,2 ha z pierwszej połowy XIX wieku z zachowanym cmentarzem rodowym dawnych właścicieli i bogatym drzewostanem złożonym m.in. z cisa pospolitego, buka pospolitego, platana klonolistnego, modrzewia europejskiego i buka odmiany purpurowej.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy